Krojokapsy

Krojokapsy: Eliška Jonášová – Keliška

Do nové rubriky Krojokapes jsme vybrali bývalou tvář skautských sociálních sítí Elišku Jonášovou – Kelišku, která detailně popisuje příběh svého kroje.

Keliška v kroji, autor: Matěj Šafránek

Kelišku můžeme znát z velkých akcí a jako bývalou tvář skautského Instagramu, kde představovala sledujícím informace. „Snažila jsem se co nejvíce cílit na mladší skautskou generaci a přiblížit jí pochopitelně dění v hnutí,“ přibližuje svou motivaci.

Instagramovou tvář lidé na akcích poznávali, což ji těšilo. Správa sítí však pro ni nebyla roverskou výzvou a naplněním hesla „Sloužím“, ale spíš práce, kterou chtěla dělat.

Plný kroj nese plno zážitků

Autor: Matěj Šafránek

Keliška rozhodně není vyznavačkou krojového minimalismu, levá strana jejího kroje z pohledu čtenářstva přiláká pozornost již z dálky, zdobí ji nášivky zejména z velkých akcí, které pořádala i se jich účastnila. Bylo těžké vybrat příběh jedné nášivky, nakonec zvolila Intercamp 2022: „Francouzští skauti udělali nášivky z nekvalitního materiálu a to se nám, českému kontingentu, nelíbilo. Po návratu jsme si přáli mít nášivku hezkou, což se nám splnilo a vyrobili jsme si vlastní,“ vysvětluje.

 „Kroj nemám potřebu mít podle krojového řádu a chci si ho stále plnit svými nášivkami, je to pro mě spíš album vzpomínek,“ popisuje svůj vztah ke slavnostní košili.

Mám ráda když se sejde hodně lidí v krojích na jednom místě, třeba na Miquiku, kde je tisíc skautů v jedné budově a říkají si příběhy skrze své kroje.

Na kroji je Březový lístek i nášivky rádcových kurů

Služební léta na pravé klopě nejsou doplněná, chybí dva lístky. Jejich nositelka totiž vstoupila do hnutí až ve skautském věku, protože dřív měla jiné zájmy. Dále nosí na pravé klopě svůj starý žabičkovský slib a druhý stupeň Březového lístku. „Je to pro mě nejosobnější věc, dostala jsem ho na Národním skautském jamboree za práci na velkých akcích a v organizaci. Na listu mám ale i podpisy lidí ze svých čekatelek, což jsem nečekala a velmi mě to těší,“ vzpomíná. V kapse kroje stále nosí uhlík ze svého slibu.

Autor: Matěj Šafránek

Pravý rukáv zdobí kožená nášivka střediskového Mustanga a působivě také vypadá služební štítek Krajské roverské zpravodajky Libereckého kraje. Na levém rukávu vidíme, že se účastnila prvního ročníku ČLK Enter a také tří rádcovských kurzů.

Autor: Matěj Šafránek

V kroji se člověk má cítit dobře

„Mít rozeplý horní knoflíček nebyl vůbec záměr, všimla jsem si toho až po nafocení fotek,“ zahajuje poslední část Keliška. Obvykle nosí knoflíček zapnutý a kroj zastrčený v kalhotech: „Na focení ho nemám zastrčený, protože jsem měla špatné kraťasy. Zároveň nejsem radikální příznivec zastrkávání. Myslím, že je důležité, aby se v kroji lidé cítili dobře a nezáleží na tom, zda je zastrčený či nikoliv.“

Šátek zvolila národní, ale obvykle je velmi střídá a na každý táborový den má nový. „Jsem hodně šátková a vlastním jich opravdu spoustu, nejraději mám aktuálně duhový z 21. světového jamboree z roku 2007, který jsem loni dostala od Báry Trojak na Korzu Národním,“ uzavírá.

Zpětný chytač trendů.

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp