program

Do roka a do dne

© Petr Kalousek - Robinson

,,Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na boží súd,” zvolal Jan Kozina chvíli před tím, než byl popraven. Dle pověsti tyran Lomikar skutečně rok od tohoto prohlášení zemřel. Přestože morální poučení tohoto příběhu je poněkud ostré pro situace každodenního života, vyvstává zásadní otázka. Byl Kozina jasnozřivec nebo měl vyjímečně důsledně propracovaný roční plán?

Jsou okamžiky, kdy je udržení alespoň přibližné setrvačnosti dění v roverském kmeni během roku stejně jednoduché, jako řídit vesmírnou loď bez kormidla. Každý rover je totiž ojedinělý druh a na cestě do hlubin jeho duše zjistíte, že není rover jako rover. 

Existuje druh roverů velmi společenských, známý pod druhovým jménem rover socialis, který se těší na každou velkou akci. Miquikem počínaje a Obrokem konče (takže nikdy nekonče, neboť je ob rok). 

Ve svém kmeni však jistě naleznete i velmi odlišné druhy jako je například rover domesticis, který nejraději tráví čas se svou domovskou jednotkou a na velké množství divokých roverů ho neužije. Pokud máte to štěstí, ve vaší skupině je také rover naturalis skautis, který vyznává tradiční hodnoty skautingu a užije ho na chození po přírodě a debatování o vývoji skautského kroje. 

Každý z těchto druhů má jinou představu o skvělém programu a potěšit je všechny se jeví takřka nemožné. Zvláště pak, pokud se inspirujeme Kozinou, a rozhodneme se s naším kmenem vytvořit nějaký dlouhodobý plán činnosti. 

Dlouhodobý plán činnosti je prostý nástroj s vysokou účinností. Pomáhá nám vidět smysl a rozvoj našeho kmene. Zároveň není příliš konkrétní a svazující. 

Představme si, že skutečně řídíme vesmírnou loď, tentokrát s kormidlem. Na palubě jsou všechny vzácné druhy roverů včetně nás samých. 

Vzhledem k tomu, že plujeme ve vesmírném nekonečnu, něco jako dopravní značení a stav silnic nás moc netrápí. Dlouhodobý plán činnosti není v tomto případě jednoznačně daná cesta, spíše se jedná o osvětlení, které nám z dálky pomáhá nezabloudit. To, kam chceme doplout, je neurčitá mlhovina zvaná vize.

Dobrá zpráva pro kapitány je, že plán bychom nikdy neměli z větší části vytvářet sami. Kmen totiž nevedeme jen pro sebe, a tím pádem je lepší na to mít parťáky. V případě dlouhodobého směřování v kmeni to platí dvojnásob. 

Základem úspěšného plánování je abstraktní vize a konkrétní cíle. Metody pro sestavení dlouhodobého plánu jsou různé, v zásadě potřebujeme dodržet dva důležité pilíře, demokracii a strategii

Demokracie je pro nás velkou výhodou. Znamená totiž, že není našim úkolem vymyslet všechny cíle. Místo toho je potřeba otevřít diskuzi o dění v kmeni a jeho směřování. V této části se může vyjádřit každý rover a rangers a přidat svoje nápady do myšlenkové mapy. Úkolem vedení je potom vytvořit takové cíle, které budou zahrnovat touhy všech. Jedná se o úkol velmi ošemetný, avšak nesmírně důležitý. Bez usměrnění cílů se kmen nikam neposouvá a stagnuje. 

Druhou důležitou částí je strategie. Strategie je metoda k naplnění vize pomocí cílů. V tuto chvíli přichází na scénu vedení kmene nebo kmenová rada. Ne všechny metody je nutné odhalovat. Roveři jsou rebelové. Přestože jsou jedna posádka, rádi si sami řídí svůj člun. Úkolem vedoucích kmene je postrčit je správným směrem. 

Tato část je náročná v tom, že by ji měli formovat ti, kteří mají s kmenem nějaké zkušenosti a jsou ochotni pomáhat rozvíjet ostatní. Ti vymyslí konkrétní kroky pro naplnění vize a cílů.

Demokracie a strategie jsou navzájem nepostradatelné. Bez demokracie se z kmene vytrácí jeho volnost a bez vhodné strategie se kmen posouvá pomalu nebo neposouvá vůbec. 

Ve své podstatě je dlouhodobý plán strategie k demokratické vizi, která se projeví třeba až po roce.

Úskalí dlouhodobého plánování

Roverský věk přináší dost zásadní změny v osobnosti člověka. Jak plynou roční období, mění se i různé aktuální potřeby kmene. Stejně tak může v něm může dojít ke změně nálady. Z Roverů domesticis se můžou během roku stát na roveři socialis a začnou chtít dovádět na velkých akcích. Heslo buď připraven je tedy pro nás dost zásadní. Strategie se může během realizace vize měnit. 

Kromě toho se může stát, že na roverský kmen nebude vždy brán takový ohled, jako na mladší oddíly. Může se stát, že se do cesty plánů postaví povinnosti v oddílech nebo očekávání střediskových vedoucích. Důležité je být flexibilní. 

Podstatné je také myslet na to, že vize jako taková je složitá věc. Pokud se nám ztrácí ze zřetele, je těžké najít motivaci k plnění stanovených cílů. Vize by však neměla být fata morgana uprostřed pustiny, ale cílová destinace v dáli.

Skautské maggi

Skautské hodnoty a kořeny roveringu by nikdy neměly z činnosti kmene úplně vymizet. Jsou špetkou koření, která dělá rovery a rangers kmenem. I k tomu nám může dlouhodobé plánování pomoci. Díky němu se dá například už dopředu zapojit složitější symbolický rámec, který vyžaduje důslednější přípravu v oblasti znalostí naší skautské historie nebo roli skautů napříč historií. 

Nápady na součást programu

Sebeobrana, ekologie a háčkování

Každý rover potřebuje, aby byl jeho přínos vidět, pokud se má cítit jako důležitá součást kmene. Což je mimo jiné ideální pro generování nových nápadů na programy. 

Při plánování činnosti je vždycky dobrým krokem zamyslet se nad tím, jaké jsou naše vlastní zdroje, koho v kmeni máme a co může ostatním předat. Každý umí něco jiného a společně se tak můžete naučit základy sebeobrany, jak filtrovat vodu v lese nebo uháčkovat baret.

Vlastní akce

Ne každý je rover auctorum, který se rád pustí do pořadatelství. Nicméně, naplánovat s kmenem třeba ples, okresní akci nebo výjezd do jiného města je fajn způsob, jak zapojit více lidí a rozdělit si úkoly. Na místě je i poprosit o pomoc střediskovou radu nebo získat podporu zvenčí.

Vyjeďte ven

Během roku se nutně nemusíte spoléhat jen na programy, které si sami vymyslíte a zrealizujete. Roveři jsou často tvorové společenští a seznamování s ostatními je velmi baví. Ideálním způsobem, jak tuto potřebu naplnit, je účastnit se větších akcí všeho druhu. Jejich seznam najdete například v tabulce roverských akcí ve facebookové skupině Roveři&Rangers CZ nebo v Roverském diáři.

Jak získávat nápady?

Logickým krokem je společná rada, na které vytvoříte myšlenkovou mapu. Fungují však i klasiky typu obálka na nápady. 

Jak si rozdělit síly?

Neexistuje ideální rozložení sil, protože každý z nás má jiná očekávání od sebe i od ostatních. Program na schůzky se může mezi členy kmene rozdělit systematicky nebo podle toho, jak se komu hodí přijít a něco si připravit. Poměrně spolehlivé také bývá, že když někdo přijde s nějakým nápadem, který se uchytí, zařídí zázemí. Neznamená to však, že si plánování akce musí vzít na starost sám. Součást dobré přípravy je i získání potřebných pomocníků. V praxi to třeba vypadá tak, že když se roveři rozhodnou upéct koláč na vánoční víkendovku, jeden člověk neponese sám z domova nádobí i suroviny.

Studuji v Praze pedagogickou fakultu, ve volném čase píšu a hraju na čtyři nástroje. Kromě Kmene mě baví číst romány Jane Austen a moderní česká literatura.