Jak se dostat na čekatelky

Každý, kdo chce v Junáku pracovat s dětmi, by měl projít čekatelským kurzem a v jeho závěru úspěšně složit čekatelskou zkoušku. Jenže jak se stát frekventantem, když je čekatelek a jejich instruktorů málo a kapacita se hned naplní? V tomto článku pro tebe mám tipy, jak se dostat na vytoužený roverský vzdělávací kurz. A to přímo od pořadatelů.

autorka: Petra Sýkorová – Surikata
autorka: Petra Sýkorová – Surikata

Každý, kdo chce v Junáku pracovat s dětmi, by měl projít čekatelským kurzem a v jeho závěru úspěšně složit čekatelskou zkoušku. Jenže jak se stát frekventantem, když je čekatelek a jejich instruktorů málo a kapacita se hned naplní? V tomto článku pro tebe mám tipy, jak se dostat na vytoužený roverský vzdělávací kurz. A to přímo od pořadatelů.

Proč je kapacita čekatelek naplněna hned po spuštění přihlašování?

Asi znáš ten pocit, kdy si vytipuješ lákavý čekatelský kurz, ale než se na něj stihneš přihlásit, už nepřibírá zájemce. Čekatelek je v Česku poskrovnu. Často kvůli nedostatku prostor pro jejich konání a kvalifikovaných instruktorů se kurzy zaplní v prvních hodinách po spuštění přihlašování. Zároveň je také více roverů a rangers než dříve, a tak není divu, že poptávka převyšuje nabídku. „V posledních letech se k nám hlásí až pětkrát více účastníků, než jsme schopni přijmout,“ říká Robin Vysloužil – Hrob, vůdce čekatelského lesního kurzu (ČLK) Velká Morava.

Náčelnictvo Junáka zareagovalo zavedením nového čekatelského kurzu Hrádek s kapacitou 48 zájemců a obnovil se kurz Zvostra!, na jehož webu se píše: „Po delší odmlce cítíme, že kapacita vzdělávacích kurzů nestačí, a tak se se zbrusu novým zvostrým týmem pouštíme do ročníku 2022, abychom alespoň trochu ulevili napnutým švům čekárny na čekatelky.“ Kvůli koronavirové epidemii vznikly také některé online čekatelky (a rovněž takové, které kombinují fyzickou formu setkání s digitální), čímž se oproti prvnímu (personálnímu) problému vyřešila i otázka prostorová. Stále ovšem zůstává žalostný deficit instruktorů; aby někdo mohl tuto funkci vykonávat, musí být odborníkem na dané téma (skautské či jiné), a trvá delší dobu, než tento „titul“ získá. Problémem je tedy časová náročnost a dopravní obslužnost, protože organizátoři musí skautské záležitosti spojit s vlastními povinnostmi – studijními, pracovními a rodinnými.

autorka: Petra Sýkorová – Surikata

K čemu je dobrý čekatelský kurz a co tě naučí?

Na tomto druhém stupni vzdělávání činovníků (prvním je rádcovský kurz) se probírá 10 důležitých oblastí: idea a historie skautingu, psychologie a pedagogika, metodika, plánování, komunikace, bezpečnost, zdravověda, základy práva, základy hospodaření a organizace. Každý segment má několik dalších podkategorií.

Bez čekatelek sice můžeš pracovat s dětmi (splníš-li zákonné podmínky), nesmíš se však oficiálně zapsat jako vedoucí. Poradím ti, jak kovový odznak čekatele a tzv. čekatelský dekret (doklad o zdárném absolvování závěrečné zkoušky) získat. Po čekatelkách můžeš pokračovat „vůdcovkami“ (vůdcovským kurzem) a dále klidně třeba „instruktorkami“ (instruktorským kurzem) a mít větší pravomoce v oddílu a následně i ve vzdělávání budoucích vedoucích. Se samotným odznakem čekatele dostaneš v 18 letech oprávnění být zástupcem vůdce tábora. 

Skautské vzdělávání je ovšem hodnotné a využitelné nejen v Junáku. Poznáš skautský svět a nové lidi, čímž si rozšíříš obzory. To, co se na kurzech naučíš, lze zužitkovat v osobním i pracovním životě. Například v minulém čísle Roverského kmene byl návod, jak zapracovat své činovnické zkušenosti do profesního životopisu.

Rozdělení čekatelských kurzů

Chce-li někdo jet na skautskou vzdělávačku, musí splnit několik podmínek. U každého kurzu, jejichž seznam můžeš najít na webu kurzy.skaut.cz, jsou tato kritéria k nahlédnutí nejen na zmíněné stránce, ale především na webech jednotlivých akcí. Čekatelky se dělí na lesní a „nelesní“ (víkendové). 

Čekatelské lesní kurzy neprobíhají jen o víkendech, ale i v létě formou tábora. Tato zážitková podoba nechává v lidech vzpomínky na celý život. Příkladem je třeba řadu let se opakující Vlčácký lesní kurz (zaměřený na poznatky o vedení vlčat), Světluškovský lesní kurz (připravující činovníky na práci se světluškami) nebo ČLK Námořní akademie (kurz primárně zaměřený na vodní skauty). 

Víkendové kurzy bývají rychlejší, ale postrádají letní část. Patří mezi ně čekatelský kurz (ČK) Polaris či Střela. Dnes už existují i online čekatelky, probíhající pouze přes internet. Tato distanční „výuka“ má také něco do sebe, protože neklade nárok na společné prostory a odpadá nutnost se někam dopravit.

Zcela odlišnou vzdělávačkou je specifický ČK Do domu. Instruktorský tým tvoří parta dobrovolníků kolem ústředí Junáka. Jde o cestovní kurz, který vyráží do jednotlivých krajů, tam, kde to zájemci zrovna potřebují.
Většiny čekatelek se mohou zúčastnit roveři v náctiletém věku, některé se zaměřují na starší činovníky od 25 let (příkladem jsou ČLK Enter a Sursum anebo ČK Červ a Víkendový čekatelský kurz Brno-město. Je to ale individuální a zájemci si musí pročíst pravidla jednotlivých kurzů. Bývá také zvykem, že lektoři přijmou maximálně 2 lidi z téhož střediska. V některých případech nemusíš být ani oficiálně registrován v Junáku, abys měl šanci stát se účastníkem. Pro všechny frekventanty platí, že nesmějí mít vysokou absenci a měli by být zapálení do sebevzdělávání.

autor: archiv Námořní Akademie

Co mám dělat, když se chci přihlásit na čekatelský kurz?

Nejprve si vyber vzdělávačku, která ti nejvíce sedne. Zjisti si, kdy bude spuštěno přihlašování, a s projevením zájmu neotálej. Na hodně kurzů registrace probíhá prostřednictvím SkautISu, s čímž ti může pomoci tvůj vůdce.

U většiny kurzů je požadováno mít doporučení od vedení oddílu a střediska, jež ti po dohodě může i proplatit část ceny. 

Musí ti být nejméně 15 let. Je nutné doložit vyjádření lékaře o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi, čestné prohlášení o bezúhonnosti a vedoucím oddílu potvrzenou znalost skautské stezky, přiměřenou věku.

Je-li v podmínkách přijetí do kurzu úkol, splň jej co nejlépe. Zpravidla se musíš nějak neotřele uvést, třeba formou nápaditého videa a podobně. Buď dochvilný, své dílo pošli instruktorům včas!

Jak zvýšit své šance na přijetí?

Zeptala jsem se pořadatelů jednotlivých kurzů, podle čeho vybírají frekventanty. Některé z uvedených čekatelek mají za sebou dlouholetou tradici, jiné fungují kratší dobu. Jak se liší uchopení podmínek těchto kurzů a jak nalézt ten správný?

ČLK Sherwood

Na Sherwoodu jsme si řekli, že chceme být co nejférovější,“ konstatuje jedna z instruktorek lesního kurzu, Klára Trávníčková – Arya. „Přišlo nám totiž, že kdybychom požadovali natočení videa nebo sepsání motivačního dopisu, cílili bychom hlavně na skupinu lidí, kteří se umějí dobře prezentovat, ale pokud je někdo introvert nebo dysgrafik a přitom skvělý vedoucí, mohlo by ho to znevýhodnit. Rozhodli jsme se tedy, že ze všech zájemců budeme náhodně losovat 15 holek a 15 kluků, a celý tým si za tím stojí,“ vysvětluje výběrový systém.

ČK Hřivna

„Hřivna se od ostatních vzdělávaček druhého stupně odlišuje tím, že vznikla pod patronátem Okresní rady a jeho pořadatelé jsou z různých středisek v okrese, ležícím u hranic. Jeho dostupnost pro zbytek republiky je proto horší. Přirozeně se nám tedy přihlásili účastníci z regionu, i když jsme akci otevřeli pro všechny. Předpokládaná kapacita byla přesně naplněna a myslím, že jsme ukázkou toho, že organizační jednotky se nemusí bát vyslyšet výzvu pořádání čekatelských kurzů,“ deklaruje tajemník Hřivny a garant oboru komunikace, Jakub Grós – Jag.

Vůdce kurzu Oldřich Vávra – Starosta, dodává: „V tuto chvíli se zdá, že další ročník bude v roce 2023, a lze předpokládat, že zastoupení účastníků bude širší. K naší akci má přístup 34 uchazečů, což je o poznání více než u většiny kurzů. Určitě stojí za to vyzvat rovery a rangers k tomu, aby podpořili týmy pořádající čekatelky. Každý máme hřivnu, kterou je možné proměnit v dobrý čin,“ uzavírá Starosta.

ČLK Pračolek

Pračolek začíná prvním víkendem – puťákem, pokračuje letním během a končí druhým víkendem. „Pro ročník 2022 budeme měnit systém přijímání, ale zatím jsme nedefinovali, jak to bude. Je možné, že budeme účastníky losovat, takže příprava není nutná. Jen je potřeba sledovat termín a včas se přihlásit. Možná však skončíme u nějakého úkolu nebo požadavku na zaplacení zálohy do týdne. To jsou zatím varianty, které máme na stole,“ pronáší vůdce Pračolka, David Sochor – Čmelák.

ČK Nabosso

„Vzhledem k tomu, že poptávka značně převyšuje nabídku, bych určitě dbal na to, abych při posílání přihlášky rovnou zajistil veškeré požadavky pořadatele (nahrál do skautISu případné požadované přílohy apod.) a pohlídal si, aby velice rychle dodali svá vyjádření i vedoucí oddílu a střediska,“ říká jeden z lektorů kurzu, Tomáš Bartoň – Kuchtík. „V případě, že na akci opravdu nastane velký převis, je velice pravděpodobné, že organizátor vybere ty poctivější, kteří si dali práci a ‚neodflákli‘ přihlašování jenom odkliknutím ve skautISu, a tím veškerá angažovanost končí. Kompletnost přihlášky navíc pořadatelům usnadní práci. Nemusejí pak neustále kontaktovat uchazeče a doprošovat se doplnění. Jednodušší je prostě sáhnout po někom jiném na seznamu.

Za organizátora bych pak poprosil, aby si potenciální uchazeči prošli zveřejněné informace o kurzu – typicky termíny jednotlivých částí a podmínky pro úspěšné absolvování. Opět se tak vyhneme na obou stranách nepříjemným komunikacím typu ‚Nevyhovuje mi termín, mohu přijet později?‘ Když je rovnou z podmínek patrné, že je nemohu splnit, ani se nehlásím a přenechám místo někomu, kdo to zvládne.

Účastníků je standardně 30 a kapacitu obvykle naplníme do několika minut. Máme docela dlouhý zástup potenciálních náhradníků,“ doplňuje Kuchtík.

ČLK Velká Morava

„Na Velké Moravě nehledíme na čas odevzdání, stačí podat přihlášku v přihlašovacím okně. Je nutné vypracovat a odevzdat vstupní úkol podle zadání. V roce 2020 jsme měli kapacitu 36 frekventantů (nepamatuji si počet přihlášených lidí), 2021 dokonce 39 ze 183 zájemců. Pro rok 2022 zatím nevíme, kolik účastníků Velká Morava pojme,“ říká vůdce kurzu, Robin Vysloužil – Hrob.

ČLK Trinity

Mezi jednotlivými běhy (víkendovými setkáními a letním táborem) musejí frekventanti splnit úkoly, které jim organizátoři zadají. Na svém webu mají tzv. Trinity kalkulačku, kde můžeš anonymně odpovědět na otázky, a vzápětí se ti objeví odpověď, zda se na tuto vzdělávací akci hodíš, neboť je netradiční v tom, že se zaobírá hledáním nových cest životem.

ČK Ponetu

Jde o zcela nový kurz. Jak název napovídá, koná se celý přes internet. Účastníci nesmějí mít žádnou absenci. Více informací nalezneš na ponetu.skauting.cz.

Jak se připravit na čekatelky?

Klíčem k úspěchu je brožura Čekatelská zkouška, kterou si můžeš stáhnout na krizovatka.skaut.cz, kde nejprve zadáš heslo čekatelská zkouška – studijní materiály a následně stáhneš příručku v PDF formátu. Kniha obsahuje všechny potřebné informace a popisuje zákonitosti jednotlivých položek, jež se musíš naučit.

Jednou z podmínek absolvování je uspořádání tebou naplánované výpravy. Ještě než čekatelky začnou, si ji můžeš promyslet. Akce by měla být přespávací.

Zeptej se vedoucího oddílu nebo jiného držitele čekatelské zkoušky na jeho zkušenosti na stezce roverského vzdělávání. Domluv se s některým dalším zájemcem z vaší organizační jednotky, že se přihlásíte na stejný kurz a budete se na něj připravovat spolu. Ve dvou se to lépe táhne.

Pocházím z 1. skautského oddílu Višňová. Jsem členkou VŠRK Skrypta. Ráda píši, čtu a chodím. Vystudovala jsem podnikání.