Okno

Jak udělat oddílový nebo střediskový časopis?

Redaktorem může být každý

Jedním ze způsobů propagace kmenů, oddílů a středisek jsou tiskoviny. Vyrábět vlastní časopis není nic složitého, mnohdy stačí i Word a Malování. Práce na takovém projektu může být spojena i s funkcí mediálního zpravodaje střediska, který zajišťuje, aby veřejnost měla o skautingu dostatek informací.

Od odborky k vlastnímu časopisu

Odborky jsou dobrá věc, která rozvíjí naše vlohy a prohlubuje osobní předpoklady v dané oblasti. Maturantka Zuzka Kyselová – Smiley při plnění odborky Grafičky začala v září vytvářet střediskový časopis a nedávno se stala i mediální zpravodajkou. Ve Staré Boleslavi, kde skautuje, vydává společně s kamarádkou Pájou měsíčník Krumpáček, který posílají e-mailem členům střediska a jedna tištěná kopie zůstává i v klubovnách.

Smileyiny grafické dovednosti vychází z jejího koníčku, kterým bylo a je kreslení. Ke svým zájmům přidala později i kaligrafii, umění krasopisu. Ráda dělala velké množství zdobených zápisů do deníku a vzpomíná, že do školy se vždy snažila mít co nejlepší grafiku.

Zlom nastal, když dostala k osmnáctinám tablet. „Nejprve byly mojí tvorbou hlavně podklady pro družinky, třeba potisky na trička, ale potom jsem zkusila vytvořit časopis a na středisku se líbil. Navrhli mi, zda bych se nechtěla více starat o propagaci a stát se mediální zpravodajkou střediska,“ vzpomíná Smiley.

Činnost mediálního zpravodaje nebo tvorba skautského časopisu může rovery a rangers přivést i k dalším odborkám, například Spisovatel/ka, Ilustrátor/ka či Fotograf/ka. Smiley má kromě Grafičky i odborku Reportérky. Tu získala v media týmu na Jamboree ve Spojených státech v roce 2019, kde s ostatními obsluhovala Instagram, psala články a natáčela reportáže pro televizi a rádio. „Já jsem hlavně psala, stát před kamerou mě tolik nelákalo,“ popisuje proces získávání své odborky.

Náhled Krupáčku v aplikaci DearFlip

Ostrov, Skauting pod lupou nebo Ondaqua – tři příklady s různými příběhy

Kromě zmíněného Krumpáčku vychází po celé republice i řada dalších oddílových či střediskových tiskovin. 
Magazín přímo pro rovery vydává Aleš Mašek – Upolín ze střediska 13 klíčů Lomnice nad Lužnicí. Věstník se jmenuje Ostrov a jeho tradice sahá až do listopadu 1945, kdy jej poprvé  vydal Jan Pfeiffer – Racek. „Navázal jsem na tradici vydávání, když jsem v roce 2018 založil Roversko-oldskautské hnutí, kterému říkáme ROH,“ říká Upolín. 

Ostrov z roku 2020

Několikrát vydal svůj časopis i 1. skautský oddíl Višňová. Jmenuje se Skautský občasník aneb Skauting pod lupou. Bývají v něm rozhovory, články, komiksy, šifry a další zajímavosti z oddílové činnosti. Pro zveřejňování využívají službu Issuu, která slouží k prohlížení elektronických verzí časopisů.

Třetím příkladem je věstník kmene Mohawk, jenž funguje ve Svazu skautů a skautek České republiky. Časopis se jmenuje Ondaqua a donedávna byl vystavený v místní knihovně ve vitríně. Kvůli rekonstrukci ale museli zpravodaj stáhnout a tiskli ho už pouze pro své členy a jejich rodiče. Ondaqua v současné době nevychází, ale podle slov náčelníka „možná zase bude“.

Kde a jak časopis tvořit?

Základní proces výroby časopisu se skládá z psaní textů, vytváření grafiky, sazby a tisku. Texty lze tvořit v běžných editorech typu Word, LibreOffice, Google Documents nebo ve specializovaných programech – třeba Scribbler, který je přímo pro časopisy.

Skautský občasník aneb Skauting pod lupou v nástroji Issuu

Word používají pro svůj zpravodaj Mohawkové i Upolín. „Časopis píšu ve Wordu a obálku vytvářím v Malování, je to nejjednodušší, když člověk není grafik,“ říká Upolín.

Pro grafiku lze využít oficiální skautský vizuální styl, který je dostupný na Křižovatce v sekci Komunikace a propagace. Programy, které můžeš použít zdarma, jsou například Inkscape, Gimp či Krita. Junák má svůj účet v editoru Canva, který pro střediskový časopis používá Smiley. Různé tipy jsou ve facebookové skupině Bavíme se o skautské grafice nebo také na YouTube.

Tisk si většina ze zmíněných časopisů dělá vlastní. Smiley někdy tiskne doma, někdy v copycentru, dokonce se naučila i základní vazbu a Krumpáček si sešívá ručně. Podobná situace byla s Ondaquou, ta zpočátku vycházela ve formátu A4, ale později přešli na A5. I ji tisknou příbramští skauti doma. Stejně je to se Skautingem pod lupou. Naopak Ostrov prochází profesionální tiskárnou, kterou jim domlouvá hospodářka Ilonka, časopis má formát A4 a je sešitý sponkami.

Celý proces výroby vlastního plátku nemusí být časově náročný. „Vytvořit časopis byla u Mohawků záležitost několika hodin. Psaní, formátování i domácí tisk jsme měli tak za pět až deset hodin hotový,“ odhaduje náčelník kmene František Máška – Kanyatara. 

/Infobox/: Více tipů, jak na tvorbu oddílového časopisu, najdeš na webu www.chystamprogram.skaut.cz. O současných i bývalých oddílových věstnících si můžeš přečíst dva články ve Skautském světě: Jak se dělají oldskautské noviny a Časopisy v životě skautských společenstev.

Mediální zpravodaj komunikuje s novináři

Mediálního zpravodaje jmenuje středisková rada. Tato osoba pak komunikuje s novináři, píše pro ně tiskové zprávy, publikuje obsah na sociálních sítích a stará se, aby veřejnost měla dostatek informací o skautování ve městě. Tato funkce je nepovinná. Mediální zpravodaj může být střediskový, okresní či krajský. 

Pokud bys chtěl/a rozšířit síť mediálních zpravodajů, kontaktuj jejich koordinátora Václava Zemana – Šíka na e-mail: , nebo se můžeš obrátit na skautskou tiskovou mluvčí Barboru Trojak přes e-mail:

Vše o propagaci skautingu nalezneš na Skautské křižovatce (www.krizovatka.skaut.cz). Najdeš tam například i příručku Jak mluvit o skautingu. Ta je užitečná nejen pro mediální zpravodaje, ale také pro každého, kdo chce o skautingu psát či mluvit na veřejnosti. 

Pocházím z 1. skautského oddílu Višňová. Jsem členkou VŠRK Skrypta. Ráda píši, čtu a chodím. Vystudovala jsem podnikání.