Metodický článek

Jarní úklid přírody je skvělá příležitost,

jak s kmenem podpořit místní environmentální organizace

Skauti jsou v přírodě jako doma a proto bychom se měli zabývat otázkou, jaký k ní máme vztah. Je to prostředí, ve kterém vyrůstáme, hrajeme hry a máme z něj zážitky, ale ho zatěžujeme tlakem. I proto bychom neměli být pouze uživateli přírody, ale naopak se stát alespoň na chvíli jejími ochránci.

Stát se ochráncem přírody není složité. Způsobů, jak se odvděčit přírodě za vše, co nám dává, je opravdu hodně. Od pouhého třídění odpadu, až k ekoaktivismu. Nejjednodušší je si všímat přírody v okolí a starat se o ni. Začít lze úklidem blízké řeky, parku, chodníku či lesa a do budoucna se nemusíme bát, že by naše úsilí ztrácelo smysl. Míst, která potřebují zkrášlit je víc než dost, a proto je důležité vůbec začít.

Nejdůležitější je se úklidu nebát. Možná si lidé představují, že ta práce bude nechutná, plná špíny, smradu a nemocí. Ale opak je pravdou, není se čeho bát, pozor je potřeba si dát akorát na injekční stříkačky. Samozřejmě se člověk trochu zašpiní a tu a tam ho překvapí nepříjemný pach, ale celkově úklid má své kouzlo, což jsme již několikrát zažili.

Autor: Trash Hero Plzeň

Nemusíme na nepořádek být sami

Náš roverský kmen Narvalů se pravidelně účastní úklidů pod hlavičkou organizace Trash Hero Czech Republic (ig @trashheroczechrepublic). Je to organizace, jejíž fungování je skautům blízké, pracují pro ni totiž dobrovolnictvu. Každá ze základen, které jsou obvykle ve větších městech, je závislá pouze na pár nadšencích, kteří vkládají do organizace úklidů svůj volný čas. Celou práci zorganizují a našemu kmeni stačí pouze přijít. Výhodou uklízet oproti vlastnímu úklidu je, že podpoříme organizaci, která bude dělat úklidy i potom, co my už dávno ne. Když přijdeme s velkou partou, tak toho společně hodně uklidíme a úspěchem úklidu můžeme nakopnout i motivaci organizátorů.
Organizace Trash Hero se prezentuje jako „energické, dobrovolníky vedené hnutí, které podporuje změny v komunitách po celém světě a motivuje k čištění a prevenci plastového odpadu.“ Základny hnutí jsou v Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a dalších 17 místech ČR, ale i v Polsku i Singapuru. Vzniklo ale v Thajsku, kde v roce 2017 dobrovolníci vyčistili první pláže.

Kromě Trash Hero funguje bezpočet podobných organizací a akcí, které vybízejí k úklidu přírody:

Den země je zasvěcen pomoci přírodě. Po celém světě 22. dubna lidé vychází ze svých domovů a účastní se různých akcí či pouze na vlastní pěst pomáhají ekosystému. K tomuto datu se velmi často konají lokální akce. Ale pokud ve vašem městě žádná není, je to ideální příležitost, které se lze chopit. Zorganizovat úklid bude pro středisko hračka!

Ukliďme Česko je organizace pořádající úklidy po celé republice a ještě pomáhá dalším lidem s organizací vlastních úklidů. Nejbližší hromadný úklid proběhne na podzim 21. září. Pro zapojení se stačí registrovat a požádat o uklízecí balíček, který obsahuje rukavice a odpadkové pytle.

Ukliďme svět je kampaň, za kterou od roku 1993 stojí Český svaz ochránců přírody a zaměřuje se na úklid černých skládek. Hlavní úklidový den probíhá na jaře, ale celoročně lze požádat o materiál na úklid a zúčastnit se soutěže fotografií z úklidů.

Co je na odpadcích atraktivního?

Dobrovolnický úklid znamená několik hodin se lopotit na ne moc hezkém místě, sbírat odpadky a odnášet pytle. A během toho se snažit do nosu nenabrat smrad. Proč se ale chtít něčeho podobného zúčastnit? Pro mě je to trochu dobrodružství, kdy se vydávám s rukavicemi na místa, spojená s odstrašujícími stereotypy. Ale hlavně to je o partě lidí, se kterou uklízím. Můžeme zjišťovat, kdo je nejsilnější a unese na zádech ten největší pytel nebo vyhlásit soutěž o největší nalezený kus odpadu. Taky potrápíme mozkové závity při počítání, kolik kilogramů smetí jsme z lesa vynosili. Zkrátka je to smysluplně strávený čas s přáteli, který viditelně pomůže i našemu okolí.

Autor: Trash Hero Plzeň

Úklid je parádní příležitost pro kmen

Vyrazit na úklid může kmen i sám a není to nic těžkého. Vybídnout k tomu může odborka Ekolog:žka a její bod bod Pomoc přírodě. Postup je jednoduchý: domluvte den, kdy máte všichni čas, vyhlédněte si místo, které by potřebovalo péči, nakupte velké, pevné pytle a rukavice a vyražte. Je dobré si zvolit místo, ke kterému máte hezký vztah (třeba oblíbený park či potok), práce pak jde snadněji od ruky. Při úklidu je dobré být připraven na setkání s lidmi závislými na drogách a alkoholu – například nalezené injekční stříkačky se dotýkat co nejméně, rukou v rukavici ji vzít a hodit do skleněné zavařovačky. Tu zavřít a zavolat městskou policii, která se postará o bezpečné odstranění.

Úklid přírody opravu není nic děsivého nebo náročného, jen zrovna nevoní. Ale pohled na uklizené místo, hromadu pytlů a fotky „před“ a „po“ úklidu jsou velmi uspokojivé.

Kryštof Choura – Kolumbus

Nadšený skautský vedoucí z Plzně. Pořádně neví, co je to volný čas, který tráví všude jinde než doma, třeba na skautu nebo rugby, či hraním divadla.