Sloupek RO

Kdo je to “opravdový” rover?

Na tuto otázku existuje jasná a jednoduchá odpověď. Opravdovým roverem/rangers je každý člen junáka ve věku 15 až 24 let – a to bez ohledu na to, jaké další role zastává. Spadáte-li do této věkové kategorie a jste členem organizace, nezáleží, zda jste zároveň správkyní klubovny, rádcem družiny nebo aktuálně nikde nepůsobíte, zkrátka jste opravdovým roverem.

Jedním z úkolů roverského věku je převzít za své roverské heslo „Sloužím“, které je jedním z hlavních pilířů roveringu. Jenže pozor na to, abyste si službu nespletli se služebnictvím. Služba totiž neznamená pouze manuální práci, jak bývá často mylně chápána.

Služba se skládá ze tří „podslužeb“: služby Vyšší moci (Bohu), služby sobě a služby bližním, které jsou navzájem rovnocenné. Jedna bez druhé nemůže správně existovat a fungovat. Můžeme si to představit jako trojnožku, jejíž nožky představují jednotlivé podslužby: odebereme-li jednu z nožek nebo bude-li jedna nožka vyšší nebo silnější než jiná, stabilita trojnožky se naruší a trojnožka spadne. Stejně tak absence nebo převaha jedné z dílčích částí služby rozhodí rovnováhu služby jako takové, která tak nemůže správně plnit svoji funkci jako opěrný bod roverské výchovy.

Zní to celkem abstraktně? Nebojte, skautská výchova počítá s tím, že žádný učený z nebe nespadl. Pamatujte, že rovering trvá celých dlouhých devět let, takže pokud vám teď koncept služby přijde nejasný, máte spoustu času na to přijít, co heslo „Sloužím“ pro vás vlastně znamená.

Pocházím z Brna, kde odmalička skautuju ve slatinském oddíle. Během studií v Coloradu jsem přičichla k fungování amerických Venture Scouts, což mě po návratu domů inspirovalo k rozjetí roverského programu v regionu. Organizuju jihomoravské roverské víkendovky Kořeny a připravovala jsem Obrok21. Zvědavost více nahlédnout pod pokličku roverskému programu v Junáku mě nakonec přivedla až do Roverského odboru. Momentálně mě většinu času naleznete ve Skotsku v Glasgow, kde studuju francouzštinu a politiku.