Metodika

Kmen na bodu varu

Konflikt je přirozenou součástí našich životů. Nese s sebou příležitost posunout nás i roverská společenství vpřed, při neopatrném zacházení ale může skončit i úplně opačně. Jak problémům předcházet a vzniklé neshody v roverském společenství vyřešit tak, aby nerozbily fungování kmene?

Článek si můžeš poslechnout v audioverzi:

Hádat se? S mírou!

Domluva o cíli příští výpravy, diskuze o množství rýže, kterou je potřeba uvařit k večeři, nebo debata o barvě kmenových triček. V těchto a mnoha jiných zdánlivě bezpečných situacích může dojít k hádkám mezi rovery. 

Drobné neshody mezi členy roverského společenství jsou běžné a velmi často nápomocné nástroje pro kmenovou činnost. Rozepře pomáhají roverům a rangers vyjádřit a obhájit vlastní názory, hledat kreativní řešení problémů, přicházet s novými nápady a zlepšovat své komunikační dovednosti. Pokud zvládnou RS své konflikty sami vyřešit a dojít k domluvě, nabízí jim příležitost společného řešení potíží utužit týmového ducha a zároveň projevit svou individualitu ve skupině. Pokud mají r&r příležitost podílet se na řešení zádrhelů ve společenství, zvyšuje se jejich zapojení do kmenového života a zájem o další RS akce.

Občasné neshody stabilizují dynamiku skupiny a dávají příležitost ke změně. Rozdílné názory jsou často dobrým podnětem pro diskuze o důležitých tématech. Členům roverských společenství dávají prostor vyjádřit negativní i pozitivní emoce spojené s problémy a jejich řešením. Tím pomáhají zvláště u mladších RS lépe regulovat vlastní emoce a chápat osobní priority. 

Aby se z malých rozepří nestaly velké časované bomby, je dobré ještě před prvním konfliktem mít dohodnutá pravidla a dbát na jejich dodržování. Pokud se konflikt týká celého společenství rozhodne o výsledku sporu vůdce*kyně kmene, či určený dospělý průvodce? Bude celá skupina hlasovat a vyřeší se problém dle návrhu většiny? Pokud se rozepře týká roverského programu, rozdělí se kmen na skupiny podle toho, co si přejí dělat, nebo najdou více společných termínů pro všechny aktivity? 

Odpověď na takové otázky bude pro každé roverské společenství jiná. Závisí na počtu RS, věkovém složení skupiny a také na osobnostních rysech členů skupiny. Pokud jste se ve vašem společenství ještě nebavili o tom, jak společné konflikty řešit, září jako začátek školního roku a obnovení činnosti pravidelných schůzek je pro to ideálním měsícem. Doporučuji otevřít téma řešení neshod během sestavování pravidel kmene. 

Alžběta Hubačková

Hroty, bráško?!

Občas si s někým jednoduše nesedneme a je to zcela normální. V oddílech skautů a skautek můžeme bez větších potíží docílit toho, že osoby s diametrálně odlišnými názory a povahami budou v různých družinách. Pokud s družinovým systémem budeme cíleně pracovat, nemusí k výrazným konfliktům během činnosti oddílu vůbec docházet, jednoduše proto, že se příliš nepotkají. Pokud není čas a prostor otevřít konfliktní téma (mimo programy k tomu určené), hádky se nám podaří omezit.

Roverská společenství mívají v tomto nevýhodu, většinou totiž nemáme družiny, do kterých bychom RS mohli v případě problémů rozdělit. 

Jak se tedy vypořádat s neshodami mezi jednotlivci v prostředí kmene? Na místě je posoudit, zda a jak hluboce zasahuje jejich konflikt do fungování a dobré atmosféry skupiny. Pokud zvládnou osoby své antipatie udržet mimo roverské společenství a během akcí normálně komunikovat, je vhodné nechat řešení problému na nich samotných, pokud si neřeknou o pomoc. V průběhu konfliktu můžeme empaticky pomoc nabízet, ale nevnucovat.

V opačném případě, kdy rozhádané strany požádají o pomoc, je dobré přizvat k diskuzi mediátora. Může jím být výchovný zpravodaj, dospělý průvodce kmene či jiný vůdce oddílu nebo střediska. Úlohou prostředníka během společného setkání je diskuzi sledovat a pomoci RS najít důvod trápení a možná řešení. Na RS by pak mělo být s pomocí mediátora vybrat nejvhodnější z možných východisek.

V případě větších problémů je na místě vyhledat školeného mediátora, který pomůže nejen najít a vyřešit příčinu potíží, ale také zmírnit potenciální nechtěné důsledky neshod.

Alžběta Hubačková

Vedu na sety! 

Konflikt mezi dvěma či více členy společenství může být vyřešen různě. Jedním z možných řešení je neshodu na dohodnutou dobu odložit a vrátit se k jejímu řešení s větším pochopením, srovnanými prioritami a menším množstvím negativních emocí než při vzniku potíží.

Tuto strategii u našeho roverského kmene používáme třeba při hodnocení táborů a jiných velkých projektů. Během potáborových diskuzí se snažíme většinou vyřešit i osobní problémy, které při organizaci akce vznikly, abychom mohli pokračovat v dalších společných projektech bez zbytečného řešení starých konfliktů.

Alespoň denní odstup po příjezdu z tábora nám dovolí rozlišit, zda byl konflikt opravdu tak horký, jak se během tábora jevil, nebo zda k tomu přispěl emoční a fyzický diskomfort. Nevyspalí a hladoví RS jsou při zpětných vazbách mnohem kritičtější než ti, kteří si dali teplou sprchu a dobrou večeři. 

Další z možných strategií řešení problému je ustoupit druhému. Pokud je pro jednoho z roverů výsledek konfliktu nedůležitý nebo méně důležitý než dobrý vztah s protějškem, může být ústupek přijatelnou volbou. I když to může být v zápalu neshody složité, je dobré se na chvilku zastavit a přiznat si, že barva lemování kmenového šátku nikdy nebude tak důležitá jako kamarádi, se kterými nás šátek symbolicky spojí. 

I u těchto situací je vhodné mírné zapojení dospělého průvodce. Může se stát, že některý člen společenství bude v drobných konfliktech všem ustupovat, aby se konfliktům vyhnul,  i za cenu vlastního komfortu. Pokud ve společenství máte někoho, kdo nemá s konflikty dobré zkušenosti, bojí se projevit svá přání nebo se necítí bezpečně při konfrontační komunikaci, je vhodné si o případném sporu s ní*m promluvit předem a pomoci mu*jí svá stanoviska a důvody při rozhovoru obhájit. 

V roverském společenství nejsme jeden proti druhému, ale společně proti problému.

Co dělat, pokud všem zúčastněným záleží na výsledku sporu stejnou měrou? V takovém případě není vhodné vzdát se bez boje. Pokud problém nebude vyřešen, může to v některém z RS vyvolat pocit, že zbytku skupiny nezáleží na pocitech ostatních. 

Potlačování nespokojenosti pak i při drobné neshodě může přerůst ve velké rozčarování. Frustrace spojená s opakováním negativních pocitů z přítomnosti v kmeni může RS odradit od účasti na akcích.

Možné strategie pro řešení problému:

  • Odložení problému
  • Jeden ustoupí druhému
  • Nalezení kompromisu
  • Win–win situace 

Jak ze zádrhelů ven

Na místě je připomenout si, že nejsme v roverském společenství jeden proti druhému, ale společně proti problému. Když si toto uvědomíme, může být pro jednotlivce či kmen jednodušší nalézt společný kompromis. Pokud se roverům nepodaří dojít k dobrému řešení tak, aby oba členové společenství společně dokázali trávit čas, je vhodné hledat přijatelný kompromis. Možnost střídání se v účasti na akcích může být řešením situace, kdy je jasné, že si dvojice k sobě nedokáže najít cestu v žádném případě. Mělo by se však jednat až o úplně poslední východisko ze situace. 

Pokud to je možné, je pro společenství či rozhádané rovery lepší, snažit se o spolupráci při řešení problému tak, aby všichni jím zasaženi byli s výsledným řešením spokojeni.

Méně závažné otázky si jistě r&r zvládnou mezi sebou vyřešit. Podporou jim ale můžou být rituály a zvyklosti kmene. Každá větev kmene si sama může vymyslet usmiřovací rituál členů. Může jít o jednoduché gesto, jako nabídnutí čokolády či jiné pochutiny mezi účastníky sporu. Usmiřovací rituál ale může mít i podobu společného táboráku nebo psaní omluvných dopisů. 

S řešením neshod může pomoci i jasně definované místo nebo čas pro řešení všeho, co by potenciálně mohlo přerůst ve větší trápení. 

Abeceda problému

Mnoho konfliktů vzniká kvůli osobním postojům, emočnímu ladění a chování RS. Pro lepší pochopení problému si můžete vyzkoušet v kmeni následující cvičení. Budete potřebovat pro všechny účastníky papíry, tužky a dostatek času. 

  • Pro každou osobu nebo skupinu osob zúčastněných v konfliktu si nakreslete čtverec s vrcholy ABCD. Každý papír nadepište jménem osoby nebo skupinou osob v konfliktu.
  • Na každý papír vypište k vrcholu A afekty, emoce, které ovlivňují postoj dané osoby, skupiny v konfliktu z pohledu kreslícího.
  • Vrchol B bude představovat background, pozadí – co dané emoce vyvolává.
  • K vrcholu C přidejte, jak se osoba či skupina chová v souvislosti s problémem. 
  • Vrchol D věnujte důležitým strachům nebo potřebám, které v rámci konfliktu daná osoba, skupina může podle kreslícího mít. 

Fajn atmosféra začíná spokojenými lidmi

R&r, kteří se v kmeni cítí přijati a v psychické pohodě, jsou z mé zkušenosti trpělivější a lépe dokážou předcházet mezi sebou nedorozuměním a hádkám. Aby se ve společenství všichni cítili jistě a vyrovnaně, je dobré dodržovat pár základních pravidel: 

  • Ve společenství přistupujeme k ostatním s respektem a dodržujeme vyjádřené osobní hranice. 
  • O problémech a nepříjemných osobních interakcích se bavíme osobně, empaticky a včas. 
  • Staré, již probrané problémy znovu neotvíráme, nic nového k nim stejně po několikátém probírání téhož nevymyslíme. 

Někdo je přirozeně kontaktnější a rád všechny kamarády obejme, někomu se do velkých projevů přátelství zrovna dvakrát nechce. RS v kmenech se zpravidla alespoň trochu znají a ví, jak se kdo projevuje, není ale na škodu občas si o našich osobních pravidlech a pocitech promluvit. I když je rovering o překonávání výzev, nesnažme se přesvědčit nikoho do něčeho, co je mu*jí očividně nepříjemné nebo na to není připraven*a. 

Roverské společenství se konfliktům a rozdílným názorům pravděpodobně nevyhne. Každý člen skupiny je jiný, a díky tomu do kmene vnáší specifickou dynamiku a osobitý ráz. Ve většině případů jsou takové vlastnosti přínosné a vítané pro společenství a rozmanitost programu. Pokud se ale někdy kvůli rozdílnosti názorů dostanete do konfliktu, nezapomeňte, že taková mince má právě i druhou stranu – skautské přátelství a hodnoty, které nás spojují.

vůdkyně roverského kmene Diversity ve středisku Lípa Říčany a dospělý průvodce RS pro větev Kafemana.