Metodický článek

Kodex jednání dospělých vám může dodat sílu k řešení situací, které byste dříve třeba i přehlédli

Co je Kodex jednání dospělých zač? Je etickou normou, která pomáhá nastavit a udržet zdravé fungování oddílů. Zahrnuje oblasti fyzického, psychického a sexuálního bezpečí, určuje hranice, ve kterých se všichni dospělí mají pohybovat. A proč by měl být důležitý i pro nedospělé rovery a rangers a jak se s ním dá pracovat? To se dozvíte v tomto textu.

Kodex: vedoucí vůči roverům a rangers

V mladším roverském věku se blížíme dospělosti, můžeme se jevit jako více sebejistí oproti vlčáckému či skautskému věku. Ve skutečnosti jsou na nás jen kladeny jiné nároky a máme od sebe jiná očekávání. Čekají nás rozhodnutí, kam půjdeme dál studovat a jestli zůstaneme doma, nebo odjedeme na internát. Musíme se někdy smířit s tím, že možná ztratíme pár kamarádů a přátel, a máme obavy, zda si získáme nové. Mění se naše těla. Hledáme svou identitu. Hledáme svou lásku nebo posouváme hranici vzájemné intimity. Hledáme své místo ve společnosti. 

Skautské společenství je místo, kam se rádi vracíme, nebo by tomu tak mělo ideálně být, trávíme v něm hodně volného času. Někdy tomu ale něco brání, někdy se možná necítíme v bezpečí, máme pochybnosti. Vedoucí se nás občas před ostatními zeptá na naše lásky, i když o tom nechceme mluvit. Nebo nám pořád dává nové úkoly, na které nemáme kapacitu. Nebo nás nechtěně srovnává s ostatními či nerespektuje, že jsme víc unavení.

Text Kodexu jednání dospělých je rozdělený do dvaadvaceti bodů, které mají oddílům i jednotlivcům v Junáku – českém skautu pomoci nastavit zdravé fungování v pěti oblastech. Těmi jsou chování vůči skautům a skautkám, vůči rodičům, vůči organizaci, vůči jiným dospělým a vůči sobě. Kodex si můžete stáhnout zde.

Celá oblast vůči skautům a skautkám se týká také mladších roverů a rangers. Dospělí vedoucí by měli na všechny aspekty bezpečí myslet také u nich tak, jak si výchovná kategorie roverů a rangers zaslouží – podpořit rovery v tom, co teď aktuálně potřebují, co chtějí dělat, být jim parťákem, oporou.

Kodex: mladší roveři a rangers sami vůči sobě

Naopak v této oblasti jsme zodpovědni již sami za sebe. I v nedospělém věku se můžeme Kodexem inspirovat a jako mladší roveři a rangers se posouvat ve svých dovednostech. Můžeme zkusit vědomě pracovat s vlastními limity a vlastnostmi, které mohou ovlivnit naše působení, nebo aktualizovat naše hranice, co se týká braní zodpovědnosti. Můžeme si vědomě při náročnějším úkolu/situaci včas říct o pomoc bez pocitu selhání či rozebrat jednu výpravu/schůzku kousek po kousku a vědomě přemýšlet, co bychom příště mohli udělat jinak/lépe. 

Zmíněné inspirace jdou využít nejen ve vztahu k oddílu, ve skautském světě. Ale také ve vztahu k sobě, k okolí, k rodině, ke kamarádům…  

Autorka: Jitka Rufferová

Kodex: mladší roveři a rangers vůči skautům a skautkám

Stejně tak i v pozicích rádců, oddílových rádkyň či mladých vedoucích máme zodpovědnost za náš přístup k holkám a klukům v oddíle. Kodex nám může pomoct zvědomit si všechny aspekty, na které máme myslet. Projděme si je s ostatními vedoucími, ptejme se, jak to u nás v oddíle chodí, pokud si nejsme jisti. Navrhujme změny k lepšímu, protože za rok, dva nebo tři už dospělí budeme a je to i naše věc.

Co s Kodexem?

Kodex si můžete stáhnout zde.

V roverském kmeni

Buď tím, kdo se jako první svých kamarádu v kmeni zeptá, co by potřebovali jinak.

  • Vezmi Kodex z přílohy na nejbližší vhodné roverské setkání.
  • Společně si projděte jednotlivé body a zapište si, pokud vám některý připomene situaci, ke které byste se chtěli vrátit.
  • Popovídejte si o jednotlivých zapsaných situacích – co se vám nelíbilo nebo naopak líbilo, koho se to týkalo, co by se příště dalo udělat jinak/lépe.
  • Domluvte se v kmeni a řekněte své závěry z diskuze vedoucímu oddílu/střediska – nemusíte přicházet pouze s návrhem na změnu, ale i pochvalou dobrého přístupu.

Uděláte tím první krok v komunikaci témat týkajících se bezpečí vás, roverů a rangers. Kodex vám může být oporou v situacích, nad kterými byste jindy mávli rukou, i kdybyste nemuseli. Může vám dodat sílu některé situace řešit s ostatními vedoucími.  

Autor: Štěpán Filip

V oddíle

Buď tím, kdo rozproudí diskuzi nad bezpečím ve vašem oddíle. Zkus vybrat konkrétní situaci z oddílového života, kterou byste příště mohli zvládnout lépe. Dopředu ji po domluvě s vedoucím oddílu napiš do plánu na další oddílovou poradu, aby o ní každý mohl nejdřív přemýšlet sám doma. Poté na poradě projeďte kolečko, kdy každý řekne, co by podle něj stálo za změnu. K něčemu dojdete, na něčem se domluvíte:

  • Možná se poplácáte po rameni, že vše je, jak má být.
  • Možná to bude jen drobná změna v přípravách programu.
  • Možná zjistíte, že máte dlouhodobě nastavené něco, co nefunguje a zraňuje (např. tresty).

I v prvním případě diskuze bude stát za to, protože na začátku danou situaci minimálně jeden člověk vnímal jako problematickou. Je důležité si průběžně i během roku a s dlouholetými vedoucími ujasňovat, že výchovu vnímáme stejně, že jsme skutečně na stejné lodi a že jsme v přístupu k holkám a klukům – tedy i roverům a rangers – jednotní.

S ověřením nám může pomoci právě Kodex, který nás navede ve všech oblastech, abychom na žádný aspekt nezapomněli. Což se snadno nevědomě může stát, neboť spousta oddílové činnosti je součástí tradic a dlouholetých rituálů, nad kterými málokdy přemýšlíme.

Vždycky se to tak dělalo,“ není argument pro pokračování v něčem, co má vysoká rizika a malý nebo žádný přínos pro jednotlivce.

Ať už jste již těmi dospělými, kteří se Kodexem mají řídit, nebo skoro dospělí, kterých se Kodex týká z druhé strany, berte ho jako pomocníka pro zlepšení skautské (roverské) činnosti. Jako základ, ze kterého máme neustále vycházet. Týká se celého týmu, nejste na to sami. 

V případě náročnějších situací, se kterými si nebudeš vědět rady a středisko ani nikdo v blízkém okolí ti nepomůže, se můžeš obrátit na

Pro další inspiraci, jak na bezpečné prostředí v oddíle, si projdi rozcestník na Křižovatce www.skaut.cz/bezpecnyskauting.

O Kodexu jsme v tomto čísle udělali i anketu. Zde si můžeš přečíst názory lidí z hnutí.

Kateřina Slavíková

Věnuje se Kodexu jednání dospělých a práci s nimi v organizaci Junák – český skaut. Kromě toho tráví čas s rodinou s malými dětmi, kde je téma bezpečí také nedílnou součástí každodenního života.