Máme po náboru. Co to znamená?

Nábor do redakce Roverského kmene, který se konal od podzimu do konce ledna, přivedl téměř dvacítku skautů a skautek, kteří mají odhodlání spoluvytvářet kvalitní obsah. Čtenářstvo ve většině případů vidí právě až výsledný produkt – hotový časopis, který jim přistane do schránky. Pojďme se podívat, čím je práce na skautských časopisech unikátní a v čem má svá úskalí.

Skautské časopisy jsou z mnoha úhlů pohledu jedinečné. Tvoří je přímo samotní členové a členky komunity, pro kterou jsou určené. Mísí se v nich oficiální obsah hnutí jako metodiky nebo pozvánky na akce s tématy „zespod“ od problémů skautských kolektivů až po cestovatelské tipy. Výrazné specifikum skautských časopisů však tkví v dobrovolnické práci na nich odvené.

I když je důležité podotknout, že lidé na některých pozicích – zejména těch, které souvisí se zodpovědností za vydávání obsahu časopisů i „administrativní úkoly“ – dostávají za svou práci finanční odměnu, většinu tvůrčí práce odvádí dobrovolníci a dobrovolnice. Skautské časopisy by tak nemohly vycházet bez nasazení redaktorů, ilustrátorek, správců webu či fotografek.

Všem se dostává jistého uznání samotnou prezentací jejich práce na stránkách časopisu. Kromě toho si zaslouží velký dík i na této straně. Pro většinu skautských dobrovolníků a dobrovolnic je dostatečným vyjádřením díků fakt, že jejich práce má smysl. Neměli bychom ji však brát jako samozřejmost. V tuto chvíli proto děkuji všem, kdo se na časopisu kdy podíleli, zrovna se podílí, nebo podílet budou. Pokud ve svém okolí máte někoho, kdo část svého volného času věnuje skautským časopisům, zaslouží si vaše díky.

Roverský kmen byl navíc vždy místem, kde jsou vítáni začínající autoři a tvůrkyně, jejichž tvorba sice nemusí být bez chyb (protože čí je), ale zato je autentická a tvořená s nadšením pro věc. V redakci jsme se o tom teď přesvědčili během náboru nových členů a členek.
Jejich tvorbu v podobě ilustrací jste mohli vidět už v minulém čísle, v tomto pro vás naši nováčci připravili rovnou osm textů. Doufám, že se vám budou líbit a nabídnou vám zajímavé podněty k přemýšlení. Můžete se o ně, stejně jako o vaši zpětnou vazbu, podělit na redakční email

Bývalý vedoucí oddílu z brněnských Židenic, hudební a kávový nadšenec a začínající novinář, momentálně v pozici šéfredaktora Roverského kmene a spolupracovníka Deníku N. Zaměřuje se na životní prostředí a společenské otázky. Ve volném čase chodí do přírody a dělá problémy.