Feature

Naproti udržitelnému skautingu

Dominik David - Hraboš

Skaut/ka je ochráncem/kyní přírody – znění šestého zákona skautingu, který vypovídá o blízkosti skautů k přírodě. Pravidelně chodíme na výpravy a většinově k ní máme zkrátka blízko. Do jaké míry ale naplňujeme zmiňované znění zákona a přírodu opravdu chráníme?

Na udržitelnost a péči o přírodu se napříč skautským hnutím hledí odlišně. Často se nám ale stává, ať už při organizaci výpravy, tábora, kurzu nebo celorepublikové akce, že na přemýšlení nad udržitelností zkrátka již nezbývá kapacita, a tak ji trochu upozadíme. Zdá se nám to jako „něco hezkého navíc“ a „v ideálním světě“. Zapomínáme ale, že můžeme udělat pár zdánlivě malých krůčků, které budou mít na udržitelnost významný dopad. 

V tomto článku se dočtete, jakými konkrétními kroky můžete k udržitelnému skautskému smýšlení přispět jak jednotlivě, tak skrze vaše oddíly, střediska, nebo další skautské i neskautské skupiny. Připravili jsme pro vás tipy a doporučení z perspektivy organizátorů výprav, táborů, kurzů a nadcházející celorepublikové akce Obrok 2024.

Petr Kalousek

Skauti skautům: plánuj udržitelně

 Místo a okolí

Se začátkem plánování akce přichází výběr vhodného místa. Už v tomto bodě se můžeme zamýšlet nad udržitelností a na víkendovku zvolit lesní chatu s minimem vybavení, na náročnější akci pak budovu se šetrným provozem, jako je například základna Kaprálův mlýn. Občas je ale dobré si připomenout, že není nutné jezdit na druhou stranu republiky, ale také do míst v našem okolí, která můžeme poznávat víc do hloubky a pečovat o ně.  

Spolu se zázemím často zohledňujeme i přírodu v okolí a místa, ve kterých budeme moct realizovat své programy. Zkusme se v takovém bodě zamyslet, jaký má náš pobyt na přírodu vliv a kromě úklidu se po akci zaměřit na to, jak bychom mohli místu pomoct. Takového přístupu se drží jedna z námi oslovených skautek Sabča a její 8. oddíl Trojlístek z Olomouce: 

„U nás v oddíle před táborem vždy nakupujeme šetrná a nezávadná mýdla, jar, sprchové gely a zubní pasty. Na táboře je tak společně využíváme všichni a zamezíme tomu, aby si děti dovážely svou drogerii, která ničí táborovou louku,“ vysvětluje Sabča.

Petr Kalousek

Doprava 

Již při výběru místa přichází na řadu přemýšlení nad dopravou. Pokud se jedná o místo v blízkém okolí a máte možnost, udělejte si výlet ať už na kole či pěšky. Upřednostňujte hromadnou dopravu a pokud nemáte jinou možnost, než přijet autem, využijte všech volných míst. Můžete třeba pomoct propojením rodičů dětí ke společné domluvě na spolujízdách. To se osvědčilo u dalšího osloveného skauta Kamila ze 7. smečky Jezevci v Třebíči:

„Rodičům posíláme tabulku s nabídkou spolujízdy a apelujeme, aby lidé na místo nejezdili s poloprázdným vozem. Máme štěstí v tom, že naši skauti jsou často spolužáci či dokonce sousedé, takže se nám to daří, popisuje Kamil.

Jídlo a vaření

Dalším zásadním bodem je jídlo a jeho nákup, který může mít na udržitelnost akce velký vliv. Uchovávejte nevyužité suroviny z minulých akcí a zařaďte je do jídelníčku budoucí výpravy. Upřednostňujte lokální a sezónní potraviny od farmářů ve vašem okolí. Pomoct může například Adresář farmářů nebo mapa českých biopotravin – Kde lovíme bio. Zkuste v jídelníčku omezit maso a inspirujte se například vegetariánskými recepty z nové Skautské kuchařky. 

(Bez)odpad

S předchozím bodem o stravování úzce souvisí téma odpadu. Základem by se mohlo zdát jeho třídění, tomu ale předchází zamyšlení, jak vyprodukovat odpadu co nejméně. Využívejte obaly, které máte k dispozici, zorganizujte například workshop šití znovupoužitelných pytlíků ze záclon či výrobu voskových ubrousků na svačiny. Podpořte děti (kontaktujte rodiče), aby si jídlo vozily ve znovupoužitelných obalech. Najděte bezobalový obchod ve svém okolí a nakupte přímo v něm. Pomoct vám může Bezodpadová mapa.

Dominik David – Hraboš

Na velké akci: perspektiva Obroku 2024

Udržitelnost velkých akcí je stále tématem rozsáhlé diskuze a každý přípravný tým má na problematiku vlastní pohled. O protichůdných názorech na toto téma si můžete přečíst ve sloupku Pro a proti na straně 21. Problémem často může být to, že tým nemá větší kapacitu a na udržitelnost se tak trochu zapomene, protože nebyli určeni konkrétní lidé, kteří by se jí zabývali. 

Přípravný tým letošního Obroku proto zavedl sekci Udržitelnost, která má na starosti plánování a přemýšlení nad možnostmi vycházení přírodě vstříc na akci i před jejím začátkem. Konkrétní kroky pak nabízí ostatním sekcím jako je například Zázemí, Program a další. 

Do Obroku zbývají necelé dva měsíce, před jeho začátkem je ale důležité vše pečlivě naplánovat a domluvit případné spolupráce. Ty jsou řešeny například z hlediska udržitelného tisku, merche, ekologické drogerie a obecně materiálu, komunikací s konkrétními dodavateli a firmami. Na akci například budou k dispozici šetrné prostředky na základě spolupráce s lokální eko drogerií Tierra Verde, kterou tým vybral, protože drogerii a kosmetiku vyrábí pouze z přírodních surovin, které jsou co nejvíce ohleduplné vůči lidskému zdraví i životnímu prostředí. Produkty navíc nabízí ve vratných lahvích a kanystrech. Účastníci od firmy zároveň získají slevu, aby mohli mycí prostředky Tierra Verde šetrně nakoupit na svůj tábor, týmu Obroku zase firma poskytne školení o práci s eko drogerií a šíření povědomí o její důležitosti. Zásadní je také komunikace s účastníky. Tým Obroku všem účastníkům a účastnicím skrze sociální sítě či e-mailové newslettery zasílá tipy a doporučení, jak být udržitelnější před akcí třeba nákupem ve farmářských a bezobalových obchodech. Dále je podněcuje k přemýšlení nad dopravou na akci nabídnutím kalkulačky, na které si může účastník vypočítat svou uhlíkovou stopu. Vyzdvihuje a nabízí konkrétní časy hromadné dopravy, která bude organizovaná a posílená. Aby se přijíždějící vyvarovali příjezdu prázdným autem, bude pro ně vytvořeno komunikační vlákno, kde se budou moci domluvit na spolujízdě.

A jak to bude vypadat přímo na akci?

Třídění je na Obroku samozřejmostí, mimo základní papír, sklo, plast, kovy a bioodpad se bude třídit i olej a kávový lógr. Zároveň bude ale kladen důraz na snahu o redukci odpadu. Na akci tak například nebude jednorázové nádobí. Všichni mají své znovupoužitelné si přivezou své znovupoužitelné hrníčky a nádoby na jídlo. Jídlo pro servis tým, které bude mimo jiné vždy obsahovat vegetariánskou variantu, bude dováženo v termoskách, které se dají opakovaně využívat. Na Obroku zároveň bude fungovat takové místní „Nesnězeno“ a porce jídla, které se nesnědly, tak budou sloužit jako noční svačiny. 

Velká část se promítne i do programu. Pro účastnice a účastníky bude například připraven workshop upcyklace oblečení (přetvoření nepotřebných kousků do nových). Na Obroku zároveň proběhne SWAP již nepotřebného oblečení, knih a květin, které si skauti a skautky přivezou a mohou je s ostatními vyměnit za nové. 

Pokud ses nestihl/a na Obrok zaregistrovat jako účastník a neplánuješ přijet jako člen/ka servis týmu, doraž na návštěvní den, který bude v sobotu 1. 6. 2024 a je pro skautskou i neskautskou veřejnost. Jako návštěvník se budeš moct zúčastnit doprovodných programů, navštívit skautské muzeum, Junshop, foodcourt nebo poznat zámek Valeč! Více informací o návštěvním dnu najdeš na adrese: obrok24.cz.

Petr Kalousek

Udržitelnost jako celotýmová výzva

Vydat se udržitelnosti naproti nemusí být vždy jednoduché, je to ale něco, čemu musíme nejen jako skauti, ale také jako jednotlivci přisuzovat větší významnost. Na její řešení nemusí mít všichni členové stejný pohled, je ale důležité zahájit diskuzi, vyslechnout veškeré hlasy a názory a pokusit se najít společné východisko, kterým nemusí nutně být bezprostřední řešení, ale například vize, ke které se můžete v budoucnu navracet.

Stanovte si cíle, ale začněte pozvolna, změnami, ve kterých vidíte největší smysl. Při určení priorit si hlídejte, jestli nenastavujete laťku příliš vysoko a jste schopni změny realizovat i s dopadem na akci. I menší dílčí změny jsou velkým úspěchem. Postupně můžete zavádět další opatření, rozdělte si konkrétní úkoly a stanovte, kdo je za co zodpovědný. 

Především se ale podporujte a mějte radost i ze zdánlivě malých změn. Průběžně reflektujte situaci a reagujte případnými dalšími kroky. Řekněte si, co se podařilo a co naopak ne, zkuste zjistit proč. Oslavujte své úspěchy a sdílejte je i s doporučením s ostatními!

Pokud byste se chtěli dostat do udržitelnosti hlouběji, přečtěte si příručku udržitelných akcí PUSA od Vendy a Maliny, která je jedním ze zdrojů tohoto článku.
Za sdílení zkušeností díky:
Zuzkačce a týmu RT Naděje, Čmeldě, Jule, Matriovi a Katy z týmu Obroku 2024, Kamilovi, Terce, Sabče, Venovi a Indymu.

Veronika Hušková – Osika

Domovské středisko má v Liberci. V týmu Obroku se stará o komunikaci a psaní veškerých propagačních materiálů. Ve svém osobním životě se zajímá o udržitelnost ekologickou i mentální a téma ji baví posouvat nejen ve skautské organizaci.