Téma

Nejsme jiní, nejsme sami

Skupina, která ve skautingu není na první pohled příliš výrazná. Osoby LGBTQIA+ komunity existují, rostou a pomáhají i v naší organizaci. Možná máš ve svém okolí kamarády*ky, kteří se neidentifikují s většinovou normou sexuální nebo genderové orientace, možná jsi to právě ty. Pro nás menšinové“ je hledání vlastní identity a případný coming out nedílnou součástí osobní cesty ve skautském světě.

Chci se vidět v televizi!

Na kroji mám našitou duhovou nášivku britských LGBTQIA+ skautů. Jedním z nejlepších skautských zážitků v posledním roce pro mě byla chvíle, kdy mi na Korbu neznámý rover řekl, že ví, co znamená můj černý prsten (symbol asexuality, pozn. red.), protože nosí stejný jako já. Doufám, že jednoho dne budu žít ve světě, kde homosexuální dospívající nebudou mít ve statistice podstatně vyšší číslo sebevražd než jejich heterosexuální vrstevníci. 

I to je důvod, proč si myslím, že coming out by neměl být nutností ani překážkou spokojeného a plného života v naší společnosti. A jednou z cest, jak se k tomuto stavu dostat, je normalizovat rozhovory o sexualitě a osobním vyjádření jednotlivce. Ty by neměly probíhat za zavřenými dveřmi a nenápadně. Sexuální a romantická přitažlivost je přirozenou součástí života každého z nás. Láska má mnoho forem. Nemůžeme definovat, jak vypadá fungující respektující mezilidský vztah, aniž bychom o tom mluvili.

Další z cest k přijetí všech skupin společnosti je diverzifikace postav ve filmech a seriálech. Mají-li nově vznikající kinematografická díla odrážet realitu dnešního světa, neheterosexuální osoby a vztahy v nich mají své místo a smysl. Stále potkáme s faktem, že v knihách, seriálech a filmech je reprezentováno úzké spektrum sexuálních a romantických orientací, z nichž některé nejsou ani příliš věrně ztvárněné. 

Dospívající neheterosexuální osoby tak nemají možnost identifikovat své zkušenosti s postavou, která by jim zážitky a pocity pomohla zpracovat a pochopit nebo by se pro ně mohla stát v životě průvodcem či vzorem. Takové výrazné postavy bohužel chybí i v našem prostředí. 

Queer dospívající a mladí dospělí se nejen během svých formativních let stále potkávají s nepřiměřeným množstvím zpochybňování sexuální orientace nebo  genderové identity, kterým nejsou jejich heterosexuální vrstevníci vystavováni. 

Na straně jedné může být tato životní výzva podnětem ke zkoumání a získání jistoty ve své orientaci, na straně druhé však stojí pocit nepřijetí a nerovnosti vůči kamarádům. Je nesmírně těžké odpovídat na otázky osobní sexuality, zvláště ve věku, kdy pro vyjádření odpovědi nemáme vyvinutou dostatečnou slovní zásobu. S vyšší a pestřejší reprezentací dospívající mohou svou slovní zásobu ohledně sexuality a prožívání rozvíjet, mohou také pochopit spojitosti mezi vlastní sexualitou, spiritualitou a emoční rovinou bytí. Zároveň jim dostatečná prezentace v médiích umožní nahlédnout na sebe a své vztahy optikou okolního světa. 

Mlčeti zlato?

Sexualita a genderové vyjádření je neoddělitelnou součástí lidského prožívání již od narození. Ovlivňuje většinu aspektů našeho života – volbu přátel, kulturní, morální, filozofické a politické postoje. Kolem šestého roku života si děti začínají uvědomovat, že některé oblasti jejich těla jsou intimnější, osobnější než jiné, a kolem dvanáctého roku s nástupem puberty se začínají stydět před vrstevníky a dospělými. Plnohodnotné sexuální nebo intimní vztahy jsme schopny navázat dle vývojových psychologů až kolem šestnáctého roku života. 

Přesto je důležité na tuto životní etapu děti a dospívající připravit předem. Posláním skautingu je přispívat k rozvoji mladých lidí a pomoci jim dosáhnout jejich plného fyzického, intelektuálního, emočního, sociálního a duchovního potenciálu jako jednotlivců. Partnerský život a osobní sexuální vyjádření je bez dohadů součást emočního naplnění člověka, rozhovory na téma sexuality bychom tedy v oddíle neměli obcházet. 

Samozřejmě nemůžeme v této oblasti zastoupit rodinu ani školu, můžeme ale pomoci těm, kteří z těchto zdrojů dostanou informace neúplné nebo nepravdivé. Můžeme také dospívajícím poskytnout nástroje pro dostatečné a kvalitní sebevyjádření, pojmenování emočních prožitků a můžeme podpořit jejich individualitu, což je podle mého názoru role, kterou má v roverských společenstvích dospělý průvodce zastat.

S vrstevníky*cemi, rovery a rangers v kmenech bychom o vztazích a sexualitě mluvit měli už proto, že vrstevníci jsou pro nás během dospívání jeden z hlavních zdrojů informací. Vyhledávač na Googlu nenahradí osobní rozhovor a sdílení rozdílných zkušeností v komunitě, které důvěřujeme. Zároveň tím, že se tématu sexuality budeme věnovat, můžeme pomoci k normalizaci tématu a bourání negativních stereotypů a představ. Je však třeba dávat pozor, abychom umožnili sdílet osobní prožitky nejen jedné nebo dvěma vybraným skupinám, ale všem zúčastněným, kteří se budou do sdílení chtít zapojit. 

Jak takový rozhovor vést? Především upřímně, bez emocí a osobních soudů. Nebojme se přiznat, že je pro nás rozhovor těžký nebo že nevíme, jak toto téma pojmout. Ať už jsme v roli vrstevníka nebo dospělého průvodce, je úplně v pořádku přiznat sobě i ostatním, že nevíme, co znamená žít s neheterosexuální orientací, neheteroromantickou inklinací nebo jako transgender osoba, pokud jsme takový život nezažili „na vlastní kůži“. Diskuze ohledně různých sexualit potřebuje určitou dávku citlivosti a tolerance nejen od programového vedoucího, ale i od účastníků*ic. Je tedy dobré si před touto konverzací nastavit pravidla a správnou atmosféru. 

S diskuzí může pomoci i správně vybraný host. Pokud si s tématem nevíte rady, můžete si na schůzku kmene zdarmo pozvat LGBTQIA+ živé knihy Amnesty International – informace o projektu najdete na webu https://www.amnesty.cz/vzdelavani/zive-knihy. Další možností je skautský program na klíč – workshop o poznávání sexuality. Jak program objednat a co obnáší najdete na Křižovatce. 

Klíčové při vedení diskuze na téma sexuální a romantické orientace je také pochopení problémů LGBTQIA+ komunity. Velmi častou překážkou je pro nás vyloučení z komunity vrstevníků a šikana. Protože nemáme stejné emoční prožitky, chybí nám pojící sdílený zážitek v romantické nebo sexuální oblasti a během rozhovorů na toto téma se tak ve skupině cítíme nemístně či nepatřičně. 

Jako asexuální osoba nemám odpověď na otázku: „Která postava z Pána prstenů je nejvíc přitažlivá?“ Přes 20 procent dospívajících osob z LGBTQIA+ skupiny se cítí vyloučeno ze společnosti tak silně, že se během dospívání pokusí o sebevraždu. Neheterosexuální skupina je také více ohrožena psychickými problémy jako jsou deprese, úzkosti nebo poruchy příjmu potravy. 

Přitažlivost není volba

Sexuální orientace a její prožívání nás v životě provází ať chceme, či nechceme. Více než pětina lidí mezi 18 a 34 rokem života se identifikuje s LGBTQIA+ komunitou, vyplývá to z výzkumu americké organizace na podporu práv homosexuálů GLAAD, který proběhl v roce 2017. V průměru tedy každá pátá osoba vyrůstá ve světě, který stále ještě bojuje s přijetím odlišností. 

Skauting nám dává skvělou příležitost udělat svět otevřenějším a bezpečnějším místem pro život nejen většinové společnosti, ale i menšin. Je na nás, abychom tuto příležitost využili a v roverských společenstvích a oddílech přijali a oslavovali odlišnosti každého z nás. Dospívající, kteří se ztotožňujís queer komunitou, jsou častěji oběťmi šikany a v životě zažívají odmítání, násilí, úzkosti a deprese ve větší míře než jejich heterosexuální kamarádi. 

Postoj a přístup roverského společenství k problematice queer osob určí, zda se bude jednotlivec cítit dostatečně bezpečně pro pravdivé vyjádření romantické či sexuální orientace, nebo zda se rozhodne do společenství začlenit s přetvářkou. Existuje mnoho důvodů, kvůli kterým si necháváme svou sexuální orientaci pro sebe Ve skautingu je jedním z hlavních důvodů strach z vyloučení z oddílu nebo z odsouzení kamarády, se kterými jsem mnohdy vyrůstali*y. 

Kde ti poradí?
  • https://lgbt-zdravi.cz/pece/ Tyto stránky mají za cíl informovat a zvyšovat povědomí o životě LGBTQIA+ osob v Česku, o jejich duševním i fyzickém zdraví, o jejich problémech a ohroženích; můžeme zde najít zdravotníky různých zaměření, kteří jsou LGBTQIA+ friendly a spolupracují právě s tvojí pojišťovnou.
  • https://www.sbarvouven.cz/ Na této stránce najdeš rady, příběhy a podporu, pokud řešíš otázky coming outu nebo své sexuální či genderové orientace; najdeš zde mimo jiné i poradnu a podpůrnou skupinu pro rodiče a blízké osoby queer lidí.
  • https://www.stud.cz Organizace, která pořádá pravidelné akce pro LGBTQIA+ komunitu a její příznivce; hlavními projekty této organizace jsou queer filmový festival Mezipatra, queer knihovna, Queer Ball a Brno Pride week.

Připraven být sám sebou

Během svého působení jako dospělý průvodce roverského společenství i na velkých skautských akcích jsem potkala mnohem více queer dospívajících než jsem očekávala. Velké procento z nich však stále ve skautském prostředí „nešlo s barvou ven“. Vnímám, že se ve skautingu přístup k naší komunitě pomalu lepší, nicméně stejně jako hodně RS vnímám velmi silmé hlasy vedoucích, kteří se výzvám LGBTQIA+ lidí vysmývají nebo naše osobní úspěchy znevažují. I osobně jsem se ve skautském prostředí setkala s osobami, které sice nevěděli, co to znamená být asexualní, ale neváhali mi říct, že je to špatně.

Některé vůdkyně a vůdci oddílů mají strach být ohledně své sexuální orientace otevření vůči dětem i rodičům, aby nepoškodili*y dobré jméno oddílu a Junáka nebo aby děti kvůli negativním předsudkům nepřišly o možnost v oddíle vyrůst. Nezní ale hned první skautský zákon „Skaut je pravdomluvný“? Pokud chceme, aby se roveři a rangers nebáli sdílet s námi pravdu o nich samotných, je potřeba, aby se dospívající citili*y v oddílech přijímání a v bezpečí. 

Dokud mají dospívající RS strach, že nemohu nikomu v oddíle říct, kým doopravdy jsou, abychom je neodsoudili*y a nezpůsobili*y jim komplikace v další skautské cestě, znamená to, že skauting není pro všechny. Být či nebýt tolerantní vůči queer komunitě by dle mého názoru nemělo být ve skautingu diskuzí, ale samozřejmostí. Je na každém z nás přijmout odlišnosti ostatních. Je také na nás, zda budeme radši odsuzovat něco, co neznáme, nebo budeme chvíli jen poslouchat, když s námi ostatní sdílí své životní zkušenosti. 

V dnešní době, kdy jsou dostupné informace, je ignorace odlišností volbou. Můžeme ale zvolit cestu přátelství a pochopení. Být gay, lesba nebo transgender není volbou, stejně jako není volbou heterosexualita. Sexuální orientaci narozdíl od barvy vlasů nemůžeme změnit podle vůle. 

A tak buďme připraveni poslouchat, buďme připraveni být ve skautingu odvážní, inspirativní a sami sebou.

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG