Přehled

Za roverskými platformami na internetu nemusíme chodit

přišly už za námi

Významnou část „skautování“ tvoří online působení. Roverům a rangers se nabízí takřka milion možností, jak svou internetovou bublinu zaplnit skautským obsahem tak, aby jen neztráceli čas a aby sloužil k užitku. Níže představuji různé české platformy, které jsou zaměřené na roverstvo. Jde o můj subjektivní výběr toho, co je podle mé zkušenosti užitečné. Snažím se věnovat zejména platformám, které jsou přímo pro RS, proto nezmiňuji například oficiální skautský Twitter a YouTube.

Stále silné sítě společnosti Meta

Na Instagramu, což je u RS asi nejrozšířenější sociální síť, je hned několik skautských profilů. Oficiální skautský profil @skaut je nejsledovanější, specializovaný profil pro rovery a rangers se jmenuje @rovering_cz. Sdílí zejména aktuální dění organizace s ohledem na RS. Připomíná aktuální roverské akce a vybírá program, který lze zařadit na roverských schůzkách. Můj další oblíbený profil na Instagramu je @odborka_memelord, který postuje skautské memy. Snad neskončí za dva měsíce, jak je u některých jiných stránek obvyklé, a vydrží déle.

Obsah pro rovery a rangers je i na Facebooku. Sledování skupin SkautFórum (tinyurl.com/rksForum) a SkautInfo (tinyurl.com/rkskinfo) považuji za základní podmínku toho být informovaný o dění v Junáku. Osobně však přikládám větší důležitost skupinám, kde lze i přispívat (což je tedy i SkautFórum) a cílí přímo na RS. Například Roveři&Rangers CZ (tinyurl.com/rkrrcz) či Společenstvo Roverských Akciček (tinyurl.com/rkspolec). Rovněž stojí za to se přidat do různých lokálních RS a skautských skupin pro dění přímo z blízkého regionu, například skupina Roveři Liberecký kraj (tinyurl.com/rkrslbc) nebo Skauti a skautky Plzeň (tinyurl.com/rksasplz).

Stále zajímavější platformy Discordu, Redditu, Snapchatu a TikToku

Skautský Discord (tinyurl.com/rksdiscord) nabízí možnost aktivně přispívat či jen pasivně získávat informace o hnutí. Komunita se zde setkává v místnostech s různorodým zaměřením, mezi mé nejoblíbenější patří filozofický koutek. Ale hraje se zde i dračí doupě, řeší se různé (nejen skautské) problémy, je možné tu najít i klubovnu na ubytování na výpravu. „Roli R&R má 1 170 lidí, což jsou asi dvě třetiny osazenstva serveru. Discord je ideálním místem pro různorodé diskuse, velmi aktivní jsou jak politické místnosti, tak i zájmové. R&R jsou také nejčastější účastníci srazů, které pořádáme,“ říká jeden z adminů, Filip Michal.

Svůj prostor zde mají i skautské časopisy. Na Discordu jsem od doby, kdy schůzky byly online, ale v posledním měsíci pro mě tato platforma zažívá obrození a využívám ho častěji než dřív, zejména díky aktivní komunitě.

Existuje i skautský Reddit (tinyurl.com/rksreddit), o jehož existenci pouze vím a nemám s ním osobní zkušenosti, proto ho jen zmiňuji. Přestože Junák není na TikToku, najdeme tam asi největší skautský účet @worldscouting, který by mohl zaujmout zájemce o mezinárodní skauting. Pokud naše organizace bude chtít do budoucna vycházet vstříc svým členům, působení na této sociální síti vidím jako nezbytné. Ještě si vzpomínám, že Obrok 2017 využíval během konání Snapchat, což jsem tehdy oceňoval.

Nebát se pustit si skauting do uší

Výše zmíněné platformy byly převážně textové či obrazové. Junák však nabízí i audio zdroje. Mezi tyto projekty patří podcast Až po uši ve skautu (tinyurl.com/rkpousi). Představuje vybrané audio články ze všech skautských časopisů, díky čemuž může dobře posloužit pro základní přehled toho „co se děje vedle“, nevýhodou je však různá kvalita nahrávek. Druhý projekt je Nebát se (tinyurl.com/rknebat) od Skautského institutu. Jde o podcasty s veřejně známými osobnostmi. Všechny skautské audio projekty jsou dostupné na nejznámějších platformách – Spotify, Google a Apple Podcasts. U skautských zvukových médií by se mi líbilo, kdyby byl větší prostor pro názorovou, diskusní rubriku, aby více zaznívaly různé myšlenkové proudy v hnutí.

Weby a newslettery pro nevyznavače sítí

Dalším ze zásadních zdrojů pro RS je určitě Rovernet, zejména záložka Kalendář (rovernet.cz/kalendar), kde jsou přehledně zaznamenané budoucí akce včetně základních informací o nich. „Cílem je podpořit projování R&R v širším společenství. Roverské akce a kurzy jsou součástí roverského programu a Kalendář je místo, kde jsou všechny regionální i celostátní události na jednom místě. Na sociálních sítích může pozvánka na akci snadno zapadnout, ale díky Kalendáři se to už nestane,” uvádí Anežka Bednářová z ústředí.

Já ho používám pro přípravu pozvánek do Kmene či pro nabízení akcí mému roverskému společenství. Oceňuji možnost si Kalendář přidat do svého Google Calendar, což mi umožňuje mít akce hned po ruce. Do Kalendáře mohou organizátoři akcí volně přispívat.

Pro lidi, kteří mají raději informace na e-mailu než na různých sociálních sítích, Junák nabízí newsletter Skautské novinky. Chodí jednou týdně a představuje soubor nejdůležitějších témat, které skautské hnutí řeší. Junák nabízí více newsletterů, které jsou k výběru na tinyurl.com/rksnewsletter, ale Novinky jsou pro mě nejúčelnější. Také na Zpravodajství máme jako RS vlastní záložku (tinyurl.com/rkzpravodajstvi).

Skautské časopisy na internetu

Závěrem nesmím zapomenout zmínit i webové stránky časopisů. Pro čtenářstvo RK jsou nejdůležitější casopis.skauting.cz a kmen.skauting.cz. Poté existuje i třetí stránka casopisy.skaut.cz, webový archiv všech skautských časopisů. Každá stránka nabízí něco, co jiná ne. Archiv se hodí spíše k prohlížení celých čísel včetně starších ročníků. Stránky časopisů jsou vhodnější ke čtení jednotlivých článků, například na mobilu, a k jejich sdílení třeba s ostatními členy vašeho kmene.

Mé preference

Já osobně nejvíc používám skautský Discord, zejména pro jeho možnost aktivně přispívat a reagovat na ostatní, stránky Roverského kmene, Kalendář na Rovernetu a audio články Po uši ve skautu, abych si udržel přehled, o čem píší i ostatní skautské časopisy. Myslím si, že Junák nabízí členům různorodými kanály informace, které si můžeme personalizovat a nastavit tak, aby byly efektivní pro získávání informací, aniž bychom byli zahlceni. Největší prostor ke zlepšování vidím ve webech časopisů, které by šly centralizovat, sjednotit jejich adresy a doplnit dalšími uživatelsky přívětivými funkcemi.

TIP: Na schůzce svého kmene si zkuste navzájem sdělit, kde na internetu získáváte přehled o skautu, v jakých skupinách na Facebooku jste a jaké všechny znáte. Když zjistíte, že třeba pro váš region skupina není, zvažte její založení.

Zpětný chytač trendů.

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp