Metodický text

Poslouchám podcast nebo cvičím jógu, i tak můžu hledat pravdu

Pouštíš si často do uší nějaký podcast nebo chodíš do školy kolem synagogy? Máš předsevzetí, že se konečně zaměříš na sebe a zklidníš mysl na lekci jógy. A nebo k vám do kolektivu na brigádě přibyl člověk z Blízkého východu? To vše a mnohem více drobností jsou skvělé příležitosti, jak velké téma jako je hledání pravdy uchopit.

Možná tápeš, jak pracovat u sebe či v kmeni (nebo v oddíle, v kterém působíš) na výchovné oblasti, která nese pojmy jako duchovní život a skautské hodnoty. Raději to odkládáš na později a pouštíš se do jiných témat, či čekáš, že se toho chopí někdo povolanější? Věz, že na objevování této oblasti není povolanější člověk, než ty sám. Přinášíme tipy, jak si chodníček k oblasti roverské cesty s názvem Hledání pravdy začít vyšlapávat. S lehkostí.

Stačí se rozhlédnout

Je to jednodušší, než si myslíš. Možnost objevovat myšlenky, které vedou k přiblížení témat vlastních i skautských hodnot, duchovního či přímo náboženského života, najdete doslova na každém rohu. Stačí je zvednout a obrušovat – klidně ve své hlavě. Co takhle se někdy dát do řeči s „Hárekrišňákem“? Nebo si v knihkupectví projít regály s náboženskou literaturou či na Facebooku zabrousit k událostem, které se týkají přednášek, seminářů nebo cvičení na duchovní témata? Nebo se během pauzy na brigádě pobavit s kolegou, který pochází ze země s jinak orientovaným náboženským životem, než je v České republice? Všechny tyhle drobnosti jsou skvělým startem a můžeš si na základě nich vytvořit osobní výzvu, projekt se skupinou nebo zajímavý program na schůzku.

Inspirujte se výzvami z databáze 

Do čeho se můžeš konkrétně pustit? Vyber si nějakou ze čtyř níže zmíněných výzev, případně vyberte společně ve vašem roverském společenství.

Pak se o tom dál bavte. Co jste zažili zajímavého? Jaké myšlenky vám to přineslo, jaké tipy na knihy, podcasty, kulturní akce máte? Sdílejte to mezi sebou. Z něčeho třeba může vzniknout i společný plán!

Podcast o duchovním životě 
Poslechnu si podcast s duchovním či náboženským tématem. Přemýšlím, jak se mě téma dotýká osobně, a diskutuji o něm s ostatními.TIP: U ambonu / Za kostelem / Hergot
Mše
Půjdu na mši, pokud běžně nechodím, případně navštívím bohoslužbu jiné církve, než ke které se hlásím. Dialogem s věřícím nebo dohledáním informací zkusím dění na bohoslužbě porozumět.

Duchovní akce
Zúčastním se duchovně zaměřeného semináře / kurzu / pobytu v klášteře.

Různá náboženství
Navštívím kostel / chrám / duchovní místo všech světových náboženství. Seznámím se se základními principy jednotlivých náboženství a reflektuji, jak jednotlivé proudy rezonují se mnou (co zajímavého a inspirativního do mého života přinášejí).

Posilte téma v kmeni skrze projekt

A když už se o tom bavíte, možná vás napadne i nějaký zajímavý společný projekt. Nabízíme jeden, ze kterého může profitovat i vaše středisko.

Knihovna duchovní výchovy
Vytvoříme soubor tipů na literaturu, podcasty, koncerty, divadla, akce, které jsou zajímavé ke sdílení pro ostatní a týkají se duchovního života a spirituality. V rámci našeho střediska vymyslíme, jak zdroje dostat k ostatním jeho členům přívětivou formou.
TIP: Můžete vytvořit například online databázi a filtrovat dle věku, žánru, tématu. Nebo vyhradit prostor v klubovně pro knihovnu a čtecí koutek. Nadělte nějaké knihy k Vánocům a vzájemně si je půjčujte nebo pište recenze do skautských časopisů.

Napadl tě během přemýšlení o tématu jiný projekt či výzva? Bezva! Vytvoř si vlastní podobu – databáze slouží jako inspirace, ale vše by sis měl*a přizpůsobovat na míru. Jak na to? K tomu ti poslouží Checklist k tvorbě vlastní výzvy či projektu. Checkni ho zde ->

Zdroj všech fotek: Rovernet

Markéta Musilová – Blecha

Pracuje na skautském ústředí na programových projektech aktuálně se tak zabývá i revizí
roverského programu. Roveringu se věnovala i dříve ve svém domovském středisku
v Líbeznicích nebo na kurzech VLK Rovel+. Působí také v odboru Skauti na zemi.