reportáž

Příborská klapka aneb když se skauti stanou filmovými hvězdami

autor: Patrik Nedoma – Paťa

„Kamera, klapka, JEDEM!“ Tuto frázi zná určitě každý správný filmový tvůrce. Než však tyto slova zazní, předchází tomu spousta a spousta dalších věcí – vymyslet námět, napsat scénář, sehnat herce, vyrobit kostýmy a rekvizity, domluvit natáčecí lokace a zajistit catering. A ani potom to není žádná procházka růžovou zahradou. Musí se točit a točit, upravovat scénář, stříhat, mixovat, barvit, renderovat a hlavně se nezbláznit. 

Tento proces normálně trvá skoro rok, někdy i déle. Skauti jsou však výjimkou, vše dokážou vymyslet a natočit za jeden víkend nebo i den. A právě takoví skauti a skautky se v sobotu 5. listopadu sešli ve Skautském domově v Příboře na již 8. ročníku roverské akce nazvané Příborská Klapka, festivalu krátkých skautských amatérských filmů, které vznikají v režii roverských kmenů, skautských vedoucích nebo i v družinách skautů a skautek.

Historie Klapky sahá do roku 2006, kdy se ve velkém sále příborské klubovny odehrála slavnostní premiéra filmu Kosti. Tento film vznikl v režii tehdejších vedoucích příborského střediska a měl obrovský úspěch. Proto se zrodila myšlenka pořádání filmového festivalu a hned další rok se konal 1. ročník. Během něj a v průběhu dalších let se na Klapce představily přes tři desítky filmů nejrůznějších žánrů, od komedií a “akčňáků” přes telenovelu až po krimi či horor. Se svým filmem se na festivalu představili například skauti z Rožmitálu pod Třemšínem, Kolína, Rychvaldu, Pardubic, Kralup nad Vltavou nebo Břeclavi, zkrátka z celé republiky. 

Tvůrci zpracovali i populární videohru

Teď ale dost historie a hurá zpátky do současnosti. Konkrétně do první listopadové soboty. Příborský kostel právě odbíjí půl páté, velký sál příborského Skautského domova je téměř plný, jen pár míst je volných. Odhadem čeká na letošní snímky okolo 60 diváků. To už ale přichází naši noví mladí moderátoři Honza a Nelča a vítají všechny diváky: „Vítáme vás na 8. ročníku Příborské Klapky, scházíme se tady po ročním nuceném odkladu. Koronáč nás však nedostal, a my se tak vracíme zpět silnější než kdy jindy s novým rekordem. Letošního ročníku se totiž zúčastní celkem sedm soutěžních snímků!“ 

Než se diváci nadějí, tak moderátoři uvádějí první film s názvem Letní tábor: představa vs. realita, který pojednává o tom, jak si mnozí představují pobyt na táboře a jak to občas bývá doopravdy. Po filmu si moderátoři zvou tvůrce na takzvaný „horký gauč“, kde jim kladou nejrůznější otázky. Bohužel tento film nebyl nakonec na samotném festivalu nikým zastoupen, a tak hned moderátoři uvedli další film. Tím byl film o partě roverů, která se rozhodla zahrát si hru Amoung Us. To ale nevěděli, že se hra může stát skutečností a že můžou riskovat svůj život, aby se dostali pryč. Film nesl název Mezi námi a natočili ho roveři z Hlinska. Jeho tvůrci se již „horkému gauči“ nevyhnuli, a tak museli prozradit pikantní zážitky z natáčení. Třetím filmem vysílaným v rámci prvního filmového bloku byl film od skautů ze střediska Polaris Pardubice Rota sedmi (ne)schopných. Tato situační komedie sleduje útrapy vojenského kapitána při výcviku, během kterého musí čelit svým osobním problémům s matkou a (ne)schopností svěřenců. Tento snímek byl se svými 25 minutami nejdelším filmem letošního ročníku.

Skautská policie a agenti na skautském filmovém plátně

Během druhého vysílacího bloku se nám představily dva snímky – Skautská hlídka a film s názvem 01×19 Agentura JFK Brněnská mise. Snímek Skautská hlídka byl tvůrci popisován jako parodie ve stylu Žhavých výstřelů nebo Bláznivé střely. Děj se odehrává v Bílovicích nad Svitavou, kde došlo k prudkému nárůstu kriminality. Nově zvolený starosta se proto rozhodne odebrat policejní práva podplacené policii a předat je zdejšímu skautskému oddílu. Tento film s velmi zajímavou zápletkou natočili skauti ze střediska Bílovice nad Svitavou. Na „horkém gauči“ pak tvůrci prozradili, že je natáčení bavilo a už nyní přemýšlejí, co natočí na další Klapku. Třeba to bude druhý díl Skautské hlídky, protože snímek měl otevřený konec. Tak uvidíme za dva roky. 

Následoval druhý film od tvůrce ze střediska Nový Rychnov s názvem 01×19 Agentura JFK Brněnská mise. Tvůrce k filmu uvedl, že jde o film typu „tady máš děti a za týden chceme sestříhaný a ozvučený film.“ Jeho děj je inspirován knižní sérií JFK a sleduje boj dětských agentů, kteří cestují mezi různými realitami téhož světa a snaží se napravit anomálie a zachránit tak svět. 

Po krátké pauze, kterou mohli diváci využít k občerstvení v baru či se vyfotit na polaroid ve fotokoutku, uvedli moderátoři třetí vysílací blok. Tento blok obsahoval dva poslední filmy, které byly v popisu uvedené jako horory. 

Jako první byl uveden film 7 malých černoušků od příborských roverů. Snímek byl částečně inspirován slavnou povídkou od Agathy Christie, jen těch černoušků bylo o několik méně. Během sledování filmu jsme se seznámili se skupinou lidí, která byla oslovena s tím, že vyhrála pobyt na zážitkové chatě. Když skupina dojede na místo, zdá se být vše v pořádku. Hned další den ráno ale všichni zjistí, že není vše tak, jak se na první pohled zdá. Po skončení filmu si moderátoři tvůrce zavolali na „horký gauč“, kde divákům prozradili, že film začali natáčet týden a půl před Klapkou a byli tak ve velkém časovém presu. I přesto však všichni hodnotili výsledek jako povedený. 

Poslední horor s největším potleskem

Posledním filmem letošní Klapky byl snímek od roverského kmene Sociální konstrukt s názvem Cordelie umíráme jen jednou, a to ne tak dlouho, o kterém jsme toho příliš nevěděli. Jediné, co tvůrci předem prozradili, bylo, že se bude jednat o hororový krimi film sledující příběh mladé vyšetřovatelky a vraha se zálibou v klasickém dramatu. Film si vysloužil od diváků za celý večer asi největší potlesk, který už pomalu předurčil, jak to letos asi dopadne. To ale zase předbíhám. 

Po odvysílání všech soutěžních filmů přišla na řadu nominace. Za každý snímek měli možnost tvůrci nominovat až dvě osoby do každé z kategorií. Celkově tak nakonec bylo nominováno 8 osob na nejlepší ženskou roli a 9 osob na nejlepší mužskou roli. O jednotlivých oceněních již tradičně rozhodovali diváci svými hlasy.

Členové štábu filmu Cordelie: Umíráme jen jednou, a to ne tak dlouho

A jak to dopadlo? 

Diváci svými hlasy rozhodli, že nejlepším filmem tohoto ročníku byl snímek Cordelie od roverského kmene Sociální konstrukt ze střediska Střelka Kralupy nad Vltavou. Cordelie se však nestala jen nejlepším filmem, ale získala i ceny za nejlepší role. Cenu za nejlepší ženskou roli získala Markéta Březinová za roli vyšetřující Gabriely a nejlepším hercem se letos stal Kryštof Horák za roli vraha Moliera. Všem vítězům byly předány hodnotné ceny od našich partnerů. Gratulujeme!

Letošní ročník Příborské Klapky byl velmi vydařený, navštívilo jej okolo 60 diváků a zúčastnilo se sedm výborných a kvalitních filmů. A my už se těšíme na rok 2024, ve kterém nás čeká již 9. ročník tohoto filmového festivalu

Výsledky letošního ročníku

Vítězné filmy z uplynulých ročníků

Všechny filmy jsou dostupné na YouTube Příborské Klapky: https://tinyurl.com/klapkaYTB nebo na webu: klapka.skauting.cz

  1. ročník A. B. Svojsík vs. Mr. J. – Kolín
  2. ročník Tajemství domácích švestek – Kopřivnice
  3. ročník Kurzorem doprava – Rychvald
  4. ročník A co zítra 2: Dobrý den pro smrt – Příbor
  5. ročník Mexické fazole plněné uzeným a škvarky s kysaným zelím a osmaženou cibulkou – Boskovice
  6. ročník Maskovačka – Boskovice
  7. ročník Frývald – Příbor
  8. ročník Cordelie: Umíráme jen jednou, a to ne tak dlouho – Kralupy nad Vltavou