Metodika

Příroda inspiruje. I ve skautských odborkách

Lukáš Matějek – Panda

Slyšíme štěbetání ve větvích stromů? Rostou kolem (nás) pampelišky? Cítíme vůni fialek? Na jaře se probouzí příroda. Pojďme se s ní probudit i my a zkusit něco nového. Co všechno můžeme dělat? Na to nás navedou skautské odborky!

Příroda nám dává mnoho podnětů. Můžeme ji poznávat a chránit, pobývat a přežívat v ní. Nebo se ji také můžeme učit vnímat a naslouchat jí. Pojďme tyto rozměry nalézt i ve skautských odborkách.

Plníme odborky po roversku

Právě probíhá aktualizace odborek. Máš zkušenosti s jejich plněním? Poděl se o ně v dotazníku!

Příroda je krásná

Příroda je krásná a když chceme, můžeme v ní  jen tak být. Vezmeme si karimatku, zavřeme oči a zaposloucháme se do zvuků lesa. Kolik různých zvuků napočítáme! Jindy se zase soustředíme na vůně. Jak nám voní rozkvetlá louka, jaký je les nebo pole? Právě si plníme úkoly z odborky Umělec přírody/Umělkyně přírody. Ta se zaměřuje na vnímání a zachycení krásy v přírodě. V programu kmene si najdou místo úkoly jako Land-art nebo Přírodní umělecké programy.

Můžeme tvořit umělecká díla v přírodě, upravovat rozcestníky, místa u studánek (ty ostatně lze zmapovat v úkolu Studánky), zkrášlovat křižovatky a místa vhodná k zastavení. Díky úkolu Přírodní malování se vžijeme do role pravěkých lidí – na papír ztvárníme oblíbené místo jen s použitím přírodních materiálů. Odborka nabízí i prostor tradičním formám umění – můžeme psát texty, skládat básně či písně o tom, jaká příroda je a co nám dává. V úkolu Příroda inspiruje lidi pracujeme i s fotoaparátem.

Příroda je k přemýšlení

Na výletě vyjdeme na kopec a žasneme, jaký krásný výhled se nám naskytne. Díváme se dlouhou chvíli z vrcholu hory a můžeme se ptát, jaká je naše úloha v řádu přírody. Proč tu příroda je? A proč jsme v ní my? Při hledání odpovědí na tyto otázky listujeme Poutníkem/Poutnicí za pravdou. Úkol Lidské poznání si můžeme vztáhnout k přírodě.

V našem kmeni se můžeme bavit o Poznávání světa nebo se vydat na Poutní cestu. Po návratu diskutujme, o čem jsme přemýšleli. Pomůže nám také zmiňovaný Umělec přírody/Umělkyně přírody, protože častým zdrojem otázek je ticho. To hledejme právě v přírodě, kdy se kolem nás někdy až zastaví čas, například v úkolu Magické místo všemi smysly nebo Oblíbené místo.

Příroda je výzvou

Zpátky do přítomnosti. Příroda nám poskytuje konkrétní výzvy, kam se posunout, co všechno můžeme zvládnout a překonat. Všichni víme, že pro mnoho výzev je ideální léto. Co nabízí jaro? Například louky plné pampelišek. Výroba pampeliškového medu skvěle zapadá do odborky Kuchař/Kuchařka (úkol Plodiny z lesa či zahrady) nebo Zálesák/Zálesačka (úkol Jídlo z přírodnin).

Budu mluvit z vlastní zkušenosti, když řeknu, že jde o velmi zajímavou aktivitu. Při vaření medu jsem častokrát ani nedoufal, že se nám povede a bude mít dobrou chuť. U Kuchaře/Kuchařky ještě chvilku zůstaneme. Při jedné z prvních výprav se zaměřme na vaření. Nemusíme vařit/dělat/kuchtit neustále to stejné, naopak otestujme pokrmy, které můžeme uvařit třeba na letním puťáku, pokud se osvědčí.

Během putování sledujeme s Krajinářem/Krajinářkou v úkolech Poselství v krajině, Různorodost krajiny a Příprava výletu krajinný ráz, jednotlivé vesnice, silnice, umělecká díla, boží muka, billboardy. Případně dáme krajině vlastní otisk – vytvoříme umělecké dílo, opravíme pomníček, navrhneme informační panel. Můžeme se zamyslet, jak se okolní krajina výpravy liší od krajiny, kterou se pohybujeme obvykle.

Táborník/Tábornice inspiruje k dalšímu dlouhodobému projektu – výrobě totemu. Návrh motivů, vyřezávání, malování a stavba zaměstná celý kmen. Pohodlně se nás může zapojit více najednou, navíc se při společném vyřezávání dobře povídá.

Výrobu předmětů ze dřeva a dalších materiálů obsahuje také odborka Rukodělkář/Rukodělkářka. Třeba to může být inspirace zrovna pro váš kmen. Některé výrobky, např. kožené váčky, lze dokončit během jedné schůzky. Při tvorbě předmětů je nutné mít dostatek materiálu a nástrojů, aby bylo možné postupovat v práci rychleji a výrobek  šlo během schůzky dodělat.

Příroda je k poznání

Jak zjistíme, které dřevo je vhodné na vyřezávání? Každý druh dřeva má jinou tvrdost, hustotu, vlhkost a další vlastnosti, které ovlivňují to, jak se se dřevem pracuje při různých činnostech. Zjistit, které dřevo je nejvhodnější na vyřezávání, je jen jedním z mnoha příkladů, jak můžeme poznávat přírodu. V odborce Přírodovědec/ Přírodovědkyně se můžeme zaměřit právě na druhy dřeva a jejich využití ve (skautské) praxi, ale také na jeskyně a důlní díla, živočichy spojené s určitým územím nebo rostliny typické pro danou roční dobu. 

Je na nás, jakou oblast si vybereme. Víkend v jeskyních můžeme zakončit promítáním filmu o krasových jevech (úkol Přírodovědecký film). Aktivity v podzemí lze spojit i s pomocí CHKO a úkolem Využití znalosti pro oddíl v rámci odborky Strážce přírody/Strážkyně přírody. V ní najdeme i další možnosti, jak se zapojit, např. monitorováním druhů, nebo zúčastněním se odborné exkurze.

Příroda je křehká

Všichni vnímáme, že klimatická změna je nevyhnutelná. Můžeme se detailně zajímat o určité území, a krizi tak lépe porozumět. Zmapujme Ekosystémy v mém okolí i to, jaký je jejich Vývoj v čase. Jak se mění lesy, lesní zvěř, příroda u vody nebo v horách? Může být přínosné, když propojíme informace z médií a naši konkrétní zkušenost. Ekolog/Ekoložka nás dále vybízí k pomoci přírodě. 

Stejně tak Zelený edison/Zelená edisonka. Jak nám říkají úkoly Prosadím změnu nebo Úplná novinka, dejme si v kmeni výzvu, co změníme v našem jednání po dobu jednoho měsíce, např. občas vynecháme maso, zpětně se ohlédneme za použitými výrobky v rámci jednoho dne či týdne (úkol Sledování spotřeby), objevíme nový šetrný produkt či obchod. V týmu se nám bude změna snadněji zavádět. Výzvu odstartujme představením dopadu vybraných výrobků na přírodu (úkol Vlivy na životní prostředí).   

Příroda nás neustále obklopuje a oslovuje mnoha způsoby, ať už prostřednictvím zvuků, ticha, pampelišek, dřevěných výrobků či pokojových rostlin. Je na nás, jak s tímto darem zacházíme, a zda ho dokážeme ocenit a chránit. Proto si vybírejme to, co nám nejvíce vyhovuje a zároveň se snažme být ohleduplní k přírodě a jejím zdrojům, aby si udržela svou hodnotu a krásu.