Feature

Průvodce je pro RS jako švýcarský nožík

Autor: Smutka - Lachtan

Věkově už nezapadám do „škatulky RS“. Roj světlušek jsem předala mladší dvojici, ale do starého železa se mi ještě nechce. Když jsem přemýšlela, jaký další krok na mé skautské stezce je ten pravý, stát se dospělým průvodcem byla jasná volba. 

Průvodce může je multifunkční

Na skautské Křižovatce se dozvíme, že dospělí ve skautingu hrají roli průvodců mladých lidí. A to nejen v oddílech mladších členů, ale i u RS. Stále jsou totiž výchovnou kategorií a platí pro ně všechny body skautské metody – včetně přítomnosti dospělého průvodce. V čem však tkví jejich role? Asi bude trochu jiná, než je tomu u mladších členů. Přesto to základní poslání zůstává stejné. Dospělí průvodci jsou osoby, které roverům a rangers nejen ukazují cestu, ale také jim pomáhají, podporují je a povzbuzují. To jiné je, že mají průvodci v roveringu dvojí podobu: a) průvodce společenství; b) průvodci jednotlivých RS – říkejme jim třeba „mentoři“. Vztah mentora a RS je intenzivní, probíhá „jeden na jednoho“ a jde v něm o individuální rozvoj mladého RS. Více vztah mentora a mladšího, putujícího RS, přibližuje ilustrace:

Autor: Rovernet

Průvodce společenství je multifunkční

Průvodce společenství je někdo, kdo bdí nad roverskou skupinou jako celkem. Tento člověk může být zároveň i „mentorem“ jednotlivců (třeba i více z nich). Tyto dvě role se tedy nevylučují, někdy se skvěle doplňují. Ale nemusí mezi nimi být rovnítko.Role dospělého průvodce (DP) může spočívat v moderování skupiny, kontrole bezpečnosti aktivit nebo třeba v podpoře vzdělání jednotlivých RS. Správný DP je podle mého názoru velmi multifunkční, stejně jako švýcarský nožík – má přehled o aktuálních vzdělávacích i seberozvojových kurzech, umí připravit městskou šifrovačku nebo zorganizovat noční přechod hor, ví kdy naslouchat a kdy poradit, a umí nabídnout vhodné řešení mezilidských konfliktů. A roverské společenství se může spolehnout, že má po kapsách bonbony a vodu, když dochází síly. Průvodce roverského společenství potřebuje umět používat své měkké dovednosti pro podporu jednotlivců. Měl by být osobou, která je schopna poradit při řešení složitých situací v životě. Zároveň ale zná své limity, ví, kdy může poskytnout radu sám a kdy je lepší k řešení přizvat jiné, zkušenější nebo učenější osoby. Být DP není jen o empatii a podpoře. Průvodce roverského kmene má chápat význam roveringu, aby jeho myšlenky mohl předávat dál. Měl by sledovat aktuality v roverském světě, přečíst si roverskou metodiku, seznámit se s novým roverským programem, sledovat roverské sítě a Rovernet.cz a hlídat, zda se „jeho“ putující roveři a rangers rozvíjí ve všech pěti oblastech roverské cesty.

Autor: Smutka – Lachtan

Vychovatel, podporovatel, animátor programu i vzdělavatel, který poradí s výběrem vhodných kurzů, skautských i seberozvojových. Taková je role DP v oblasti rozvoje RS a kmene. Cílem této snahy je, aby byli RS připraveni:y k dalšímu zapojení v organizaci, nejen u vedení oddílu, ale třeba i různých správcovských a zpravodajských funkcí. Moc zkušených průvodců spočítá v tom, že pokračují v ukazování přirozeného důsledku, který by RS měli znát již ze skautských let. DP pomáhá k pochopení rozhodnutí, která kmen udělal, a poskytuje konstruktivní zpětnou vazbu, aby jejich cesta vedla stále správným směrem.

Průvodce je buzola

DP musí mít jasno, kam rovery a rangers na skautské cestě vede. K nalezení správného směru mohou průvodcům pomoci roverské kompetence, které jsou definovány jak pro putující (mladší), tak pro provázející (starší) rovery. Putující RS by se měli podílet na vytyčení směru, kterým se na své skautské cestě vydávají. Jejich průvodce by měl v tento moment sloužit jako buzola, pomoci jednotlivci držet nastavený směr a hlídat, že RS na cestě nezabloudí. Pro provázející rovery a rangers, kteří již mají lepší představu, co od své roverské budoucnosti čekají, může průvodce sloužit jako nouzový turistický přístřešek. Jeho role je být jistotou, že jsou RS na své cestě podporováni a mají kde požádat o pomoc, pokud ji budou potřebovat, do hledání cesty by však již zasahovat neměl.

Průvodce je informační nástěnka

Každý DP má vlastní metody, jak držet prst na tepu doby a mít dostatečný přehled o aktuálních trendech a výzvách vhodných právě pro jejich roverské společenství. Já inspiraci hledám převážně na internetu.Svatým grálem je pro mě Zpravodajství (zpravodajstvi.skaut.cz), kde se dozvím novinky o věkových kategoriích, trendy ve výchově i programu. Najdu zde roverům a rangers, které vedu, příležitosti k zapojení se do skautských workshopů nebo i větších akcích. Hlídám tu i informace o jiných aspektech vedení oddílů jako jsou e-přihlášky nebo STS, zkrátka všechny technické věci, se kterými občas starší RS potřebují poradit.Na Facebooku (FB) ve skupině Skautfórum je skvěle vidět, jaká témata zrovna hýbou světem skautských činovníků, a diskuze zde jsou ve většině případů podmětné a nabízí nové pohledy na činovnictví, což je zajímavé nejen pro mě, ale i pro „můj” roverský kmen.Zdroj inspirace také poskytují FB stránky jednotlivých Skautských institutů, které každý měsíc nabízí mnoho různých zajímavých programů od keramiky přes jógu až po diskuze nebo společné deskovky. Mně osobně se osvědčili webové stránky chystamprogram.cz, kudyznudy.cz a goout.net. Hledám na nich nápady na inspirativní programy pro putující RS, zajímavá místa na výpravy, aktuální výstavy, které podporují skautské myšlenky nebo možnosti na jiné společné zážitky. Jistě nabijí inspirací i vás! Abych nebyla sama, kdo si všech inspirujících aktualit užívá, vydávám pro roverské společenství e-měsíčník, kde najdou přehledně tipy a možnosti na programy z výše jmenovaných zdrojů na jednom místě. Do našeho měsíčníku přidávám informace o přihlašování na větší skautské akce, podle aktuální situace pak doplňujeme e-časopis o další zajímavé informace. Během března například obsahoval zprávy o Měsíci čtenářů a akcích nejbližších knihoven, na které mohou roveři a rangers vyrazit. Takovou nabídku programu si nemusí vymýšlet sami, ale mají ji hezky připravenou a podílí se na ní.

Kdo by potřeboval průvodce?

Je dospělý průvodce naprostou nezbytností pro funkční roverský kmen? Pokud už roverský kmen funguje a naučil se společně postavit každé překážce, není nutné snažit se roli průvodce společenství někomu přidělit. Pravděpodobně již máte bohatší zkušenosti s roveringem, a to je velká příležitost, aby se z vás stali např. průvodci „mentoři“ pro mladší „putující“ rovery a rangers.Pamatujte však na to, že průvodce roverského společenství je užitečnou, až nezbytnou, podporou pro skupinu, která právě přechází od skautů a skautek do roverského světa. I ve chvílích, kdy společenství zvládá program organizovat samostatně, je pocit bezpečí, který může průvodce poskytnout, velmi důležitý během získávání vlastních zkušeností. Průvodce jednotlivců je naopak velmi žádoucí. Zejména pokud stojí samostatně jako „single RS“ bez svého společenství. Úlevou může být fakt, že tuto roli nemusí zastávat vůdce roverského kmene ani člověk ze stejného střediska. Průvodcem může být klidně oddílový vedoucí, starší rover či rangers, instruktor z roverského kurzu apod. Zkrátka každý, komu RS věří, že je na cestě roveringem podpoří a bude zdrojem informací i inspirace.

Pokud nevíš, kde takového průvodce hledat, naskenuj QR kód u článku a poslechni si, koho můžeš oslovit a co s danou osobou řešit během prvního setkání ohledně průvodcování. 

Stále chci být u toho

Když jsem přemýšlela, co chci ve skautingu ještě zažít a jak mohu naplnit roverské heslo Sloužím, tak stát se dospělým průvodcem byla jasná volba. Rovering je pro mě z velké části parta, se kterou skauting prožívám. Být „dospělákem“ svého kmene je pro mě osobně mnohem smysluplnější, než vzít na sebe třeba roli výchovného zpravodaje. Být průvodce mi dává příležitost sledovat, jak členové mojí roverské větve postupně rostou, objevují nové životní etapy a nebojí se pokořit neznámé výzvy. Být u toho když začínající RS hledají svůj skautský sen a když se jim podaří tento sen naplnit, je jedna z nejlepších možností skautingu, kterou jsem měla možnost zažít.

V Říčanech vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.