sloupkořadí

Sloupkořadí

Prací k vyšším cílům

sloupek inspirace

Autorka: Aneta Holubářová

členka kmene Stopaři Zlín

V roce 2018 jsme se pustili do správy základny zlínského okresu – Zikmundova. Celý komplex nebyl v nejlepším stavu a věděli jsme, že nás čeká spousta práce. A tak jsme se od společného plánování přes malé úpravy dostali až k rozsáhlým opravám. Bagrování, natahování  nové elektřiny, natírání fasády, střech, malování i oprava bazénu. Každý mohl přijít se svým nápadem a ten realizovat. Vzhled základny se neustále měnil k lepšímu přímo pod našima rukama.

Většina z nás nejsou žádní odborníci. Spoustu věcí jsme dělali poprvé v životě. Ale když je chuť, jde všechno a možnost zkusit si nové činnosti je k nezaplacení. Každému jde něco lépe a něco hůře. Kupříkladu mně vůbec nejde tmelení, a tak se z mého katastrofálního počinu stala vskutku vtipná historka.

I když je to občas dost náročné, následná odměna za dobře odvedenou práci v podobě dobrého pocitu je skvělá. Přes den se maká a večer se sejdeme s kytarami u ohně, u filmu, hrajeme deskovky nebo si povídáme.

V kmeni nás není málo, ale ruce navíc se vždycky hodí, proto pořádáme několikrát do roka velké okresní brigády. Pravidelných účastníků postupně přibývalo a teď se nás schází až 40. Díky tomu jsou brigády skvělou příležitostí k poznávání nových lidí.

Bez ochotných skautů z okolí by opravy šly mnohem pomaleji. Nejde jen o pomoc na místě, velmi důležitá je i podpora okresu a Ústředí. Proto všem za pomoc děkujeme.

Vyzkoušej slovenský skauting

sloupek zahraničí

Autorka: Petra Sýkorová – Surikata

Čím je zajímavý slovenský skauting? Například vlastními odborkami, výzvami a tipy na činnost. Proč bychom se jimi měli inspirovat i my, Češi? Protože to přispěje k našemu seberozvoji a poskytne nápady na aktivity! 

Se slovenskými odborkami se můžeš seznámit na https://www.skauting.sk/skauti/program/odborky/. I když mezi nimi najdeš řadu podobných zkoušek jako v české nabídce, například odborku Spisovateľ, na jejich plnitele čekají rozdílné úkoly. Po dohodě se svým odborkovým patronem si některé úlohy můžeš přidat do svých pracovních listů, které používáš při plnění českých odborek. Prohloubíš si tak znalosti a dovednosti a třeba se v těchto oblastech budeš angažovat i profesně. Stačí, když si znění upravíš do českých poměrů. Navíc na Slovensku mají i zkoušky, jež v českém seznamu nenalezneš – například Slovenčinár, Ultimate frisbee, Organizátor hier či Mentor.

Kromě odborek máš možnost plnit i roverské výzvy, jako například Vlčí dych a gazelie nohy, Knižnica či Krotiteľ displejov nebo cukru. Čerpat můžeš také z Voľných programových modulů, z nichž jeden se nazývá Potulky Slovenskom a ukládá ti vyrazit ve jmenované zemi na určitá zajímavá místa. 

Tipy na schůzky pak nalezneš na Generátor Družinoviek (skauting.sk). Věřím, že jsem tě díky slovenskému skautingu inspirovala k vlastní roverské činnosti, a přeji, ať ti tento článek slouží tak, jak velí roverské heslo. 

O nástrojích sebevýchovy

sloupek RO

Autorka: Julie Motalová – Julča

V minulém čísle jsme se společně zamýšleli nad tím, jak se v roverském věku postupně naučit samostatnosti. Možná se to zdálo jako poměrně abstraktní proces. Pojďme si tedy dnes něco říci o metodických nástrojích roverského věku, o konkrétních pomocnících, kteří nám pomohou sebevýchovy dosáhnout.

Hlavními prostředky roverského programu jsou výzvy a projekty. Výzvy jsou osobní zkoušky, které rovery a rangers vedou k poznání sebe sama, překonání se a k dalšímu osobnímu rozvoji. Projekty jsou pak skupinovou obdobou výzev. Umožňují společně pracovat na větších úkolech a vedle osobních dovedností rozvíjejí i ty týmové.

Jejich struktura (hledej výzvu → připrav se na výzvu → překonej výzvu → ohlédni se) navíc přímo vychází z minule představeného modelu sebevýchovy.

Slovo výzva bývá často mylně zaměňováno za bezcílné hecování, například hromadění kilometrů, dnů, stránek nebo slovíček a hecy typu „Vyměň si s někým ponožky“ nebo „Sněz tenhle kus papíru“.

Aby ti výzvy a projekty skutečně pomohly v učení se sebevýchově, je důležité, aby sis uvědomil/a jejich správné ukotvení v tomto procesu. Zda si skutečně vybíráš vhodné výzvy a projekty, které tě opravdu rozvíjí v tom, co chceš a potřebuješ, nebo zda jen bezmyšlenkovitě plníš úkoly s představou, že je to přece „drsná roverská výzva“, ti může poradit tvůj roverský vůdce.

Tak hodně štěstí 🙂

Ilusrace: Šimon Minka – Nebozez

Rád cestuji a poznávám nové kouty naší planety, lidi a jejich kulturu. Zatím mám procestovanou hlavně Evropu, ale určitě se chci podívat i dál. Do skauta chodím jedenáct let a připravuji pro děti program na výpravy a tábory. Mezi mé další koníčky patří jízda na kole, běh, tvůrčí psaní a v poslední době i kreslení. Rád poslouchám hudbu, čtu knihy a dívám se na filmy.

Pocházím z 1. skautského oddílu Višňová. Jsem členkou VŠRK Skrypta. Ráda píši, čtu a chodím. Vystudovala jsem podnikání.