Zprávy ze světa

Zátoka Maya Bay je opět přístupná turistům

Slavná zátoka, kterou proslavil hollywoodský thriller Pláž v čele s Leonardem DiCapriem, byla po zavření tamními úřady v roce 2018 znovu otevřena. Uzavření mělo na přírodu pozitivní vliv. Do zátoky se vrátili žraloci a skomírající korálové útesy začaly obrůstat. Důvodem znepřístupnění byl zvýšený zájem turistů a poškozování tamního ekosystému.

Zdroj: iRozhlas.cz

Na tísňové linky lze posílat textové zprávy pro přivolání pomoci

Tísňové linky hasičů a policistů přijímají od Nového roku i SMS zprávy. Nová služba je určena pro osoby se zdravotním postižením a s omezenými komunikačními schopnostmi. „Jednoznačně se jedná o rozšíření možností stávající tísňové komunikace, jež dosud probíhala telefonicky. Jako prioritní však pro tísňové linky i nadále zůstává hlasové tísňové volání, které je rychlejší a efektivnější,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Zdroj: ČT24

Biden podruhé telefonicky hovořil s Putinem

Biden vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí s Ukrajinou, a varoval ho, že v případě dalšího vyhrocení bude USA a jeho spojenci s velkou pravděpodobností reagovat. „Náš prezident uvedl, že pokud se Západ rozhodne uvalit tyto bezprecedentní sankce… tak to může způsobit nejvážnější poškození vztahů mezi Ruskem a Západem,“ uvedl Putinův poradce Ušakov.

Prezidenti spolu mluvili už podruhé. Telefonát si vyžádal Putin před připravovaným jednáním, které se uskuteční v Ženevě. Během prvního hovoru Putin vyžadoval mimo jiné bezpečnostní záruku, že se NATO nebude rozšiřovat dále na východ. Kyjev a západní státy obviňují Rusko z hromadění armádní jednotky u ukrajinských hranic a připravované agresi vůči státu, Moskva to důrazně popírá.

Zdroj: iRozhlas.cz, denik.cz

Vědci vyvinuli miniaturní roboty se schopností reprodukce

Xenoboti jsou miniaturní roboti postavení z buněk vodní žáby. Tyto biologické stroje, ne větší než jeden milimetr, vyvinul „evoluční algoritmus“, tedy specializovaný program běžící na superpočítači. Tyto xenoboty vytvořil tým z americké univerzity ve Vermontu v lednu 2020.

Nyní vědci zjistili, že tito roboti jsou schopni vplout do sousední misky, najít tam jednotlivé buňky, stovky jich shromáždit a pak sestavit své malé klony uvnitř svých úst, čímž se mohou rozmnožovat. Výzkum však vyvolává řadu etických otázek.

Zdroj: ČT24

Čína technologicky předstihne USA do deseti let

Rozsáhlá studie vědců z Harvardovy univerzity zaměřená na několik oblastí klíčových ve 21. století porovnávala Čínu a USA. Autoři dospěli k závěru, že ve dvou oblastech ze šesti už Spojené státy Čína předehnala a u zbylých je pravděpodobné, že se USA stanou dvojkou již během dalších deseti let.

Zpráva navazuje na předpověď z roku 1999, která predikovala svět na pokraji neuvěřitelného technologického rozmachu a jako tahouna těchto změn Spojené státy, které dominovaly na poli technologií většinu druhé poloviny 20. století.

Zemřel David Sassoli, předseda Evropského parlamentu

Italský politik, který byl od roku 2009 poslancem Evropského parlamentu a od roku 2019 do své smrti jeho předsedou, podlehl závažným zdravotním problémům 11. ledna na onkologické klinice v Avianu. „David Sassoli byl soucitný novinář, výjimečný předseda Evropského parlamentu a nejvíce pak drahý přítel,” prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nástupkyní zesnulého poslance v jeho funkci se v lednové volbě stala Malťanka Roberta Metsolaová, která ve svém prvním projevu připomněla svého předchůdce a jeho přínos pro demokracii a evropské instituce.

zdroj: ČT24