Středoevropské Jamboree se vrací do Prahy!

Autor: Zuzana Škodová – Peggouš

Ještě pár měsíců příprav a pak už to vypukne! Středoevropské Jamboree (zkráceně CEJ) se po dlouhých 25 letech opět uskuteční v Praze. Nepochybně už jste slyšeli o velkém, celosvětovém Jamboree, které se většinou koná někde na druhém konci planety. Stojí dost peněz a řada z nás nemá tak odvážné rodiče, aby nás pustili samotné do Kanady nebo třeba do Japonska. Takže mnozí zůstaneme u toho, že si představujeme, jaké to asi je být tam mezi těmi všemi skauty a hrdě nosit českou vlajku.

Kdo nechce jen snít, pro toho je tu CEJ. Taková trochu komornější varianta světového Jamboree, ale o nic méně zajímavá a akční. Zdaleka už se totiž netýká jenom nás, Slováků, Poláků a Maďarů, ale pravidelně na ni jezdí skauti z celé Evropy, a dokonce i z jiných světadílů, třeba z Asie nebo Afriky. Takže pokud toužíte poznávat jiné národy, kulturu, jídlo, najít si přátele napříč jinými státy, dosyta se vyblbnout a zažít hromadu věcí, o které byste jinak přišli, CEJ je skvělá volba! I tady můžete hrdě nosit českou vlajku. A co je nejlepší, letos kvůli tomu ani nemusíte vytáhnout paty za hranice. Naopak, celý svět přijede za námi.

Na každém CEJ je pro všechny připraven pestrý program. V předešlých letech si mohli účastníci vyzkoušet třeba malování hennou na tělo, pilotování dronu, kování na ohni nebo originální polní 4D kino, ze kterého si odnesli věru nesmrtelný filmový zážitek. Kromě toho jsme se pokaždé vydali na různé tematické výlety po bližším i vzdálenějším okolí, a to nejen pěšky, ale třeba i na lodi. Během Mezinárodního dne máte možnost ochutnat jídla, která si doma vaří skauti z ostatních účastnických zemí nebo si s nimi zatančit jejich národní tance. Kromě toho je ve vedru vždycky kde smočit tělo a zaručeně se najde někdo, kdo se dá zlákat k vodním radovánkám. Večery probíhají ve znamení společného posezení u ohně s kytarou nebo setkání na koncertě, kde je povoleno spontánně tančit všemi směry a způsoby. CEJ je prostě hodně dobře nabitý skautský festival!

Letošní ročník vás naučí vidět svět barevně, a to doslova. Motto Jamboree je „Paleta světa“. Co si pod tím máte představit? Třeba, že každý z nás má nějakou svou paletu barev (například povaha, zájmy, životní zkušenosti) a s pomocí ostatních si ji může rozšířit o další barvy. Ale také, že každý z nás je jednou barvou na velké paletě světa a společně tvoříme jeho krásu a rozmanitost ve všech podobách. CEJ 2022 tedy bude velmi hravé a barevné. Koneckonců i Iris, kterou máme letos v názvu, je kromě řecké bohyně duhy i barevným odstínem.

Jednotlivé barvy letos provázejí i program. Byly vybrány tři základní, které jsou vázány k jednotlivým principům skautingu. V červené části programu se zaměříme na povinnost k sobě. Jací jsme? Co v nás je? Co čekáme od sebe a od druhých? Co na sobě chceme změnit? To všechno se budeme snažit zjistit zábavnou formou. Těšit se můžete na různé sporty, večerní koncerty, divadlo a přednášky, nebo hry po celé Praze, kde budou hráče provázet vědci, skauti, králové či umělci a také červená barva v takových detailech, že by vás to možná ani nenapadlo. Zároveň bude prostor pro zamyšlení se nad sebou a nad svým životem. Účastníci se mohou překonat ve sportovních aktivitách nebo zkusit kreativní činnosti.

Ve druhém, žlutém programovém bloku se budeme snažit poznat lidi okolo sebe, jací jsou, čemu se od nich můžeme naučit, čím mohou obohatit náš život, zkrátka se podíváme zase na jejich barevnou paletu. Získáte také skvělou příležitost najít si nové přátele. Zahrnuje návštěvní den pro veřejnost, dále den pro skauty, kteří se neúčastní celého CEJ, avšak rádi by na Jamboree zavítali alespoň na chvíli. V těchto dnech budete mít příležitost poznat, jak pojali skauting v ostatních zemích a že se máme čím navzájem inspirovat! Jestli rádi objevujete kulturu či náboženství jiných zemí, experimentujete se zahraniční kuchyní nebo se chcete naučit třeba nové tance, těšte se na žluté dny!

Modrá barva reprezentuje třetí programový blok, který se věnuje službě ostatním. Také se zabývá aktuálním tématem stavu naší planety, ekologií a trvale udržitelným rozvojem. Společně budeme moci přiložit ruku k dílu jako dobrovolníci v různých organizacích, ale taky na nás čekají zajímavé výlety, na nichž nás bude provázet modrá barva. Třeba prohlídka vodní elektrárny na přehradě Vrané. Závěrečný, devátý den jamboree v odstínech barvy iris, slavnostně ukončí celé barevné Jamboree a na závěr se vydáme na slavnostní průvod Prahou. Potkáme se tam?

Více se můžeš dočíst na našich stránkách.

www.cej2022.cz