Valný sněm nabídl krásy Olomouce, spánkový deficit i debatu o alkoholu

Autor: Michal Dobeš – Dobi Pohled na hlasující delegátky a delegáty

Hanácká metropole hostila během třetího březnového víkendu více než 500 skautů a skautek, kteří se sem sjeli nejen z naší republiky, aby rozhodovali o blízké i vzdálené budoucnosti Junáka na Valném sněmu.

Páteční podvečer je v olomouckých tramvajích trochu plnější než obvykle – skautští vedoucí, RS a dobrovolnictvo se totiž dopravuje na Výstaviště Flora, na místo konání sněmu. Je zahájen starostou Junáka, Josém, který svým projevem oslovuje asi 420 přítomných delegátek a delegátů. V těsné návaznosti je schválen sněmovní řád, kde si přítomní vyzkoušeli hlasování. Závěr večera patří zprávám o činnosti jednotlivých orgánů, bratr Vrána svým příjemným hlasem i několik delegátů uspal.

Po konci pátečního jednání se účastnictvo, které rovnou nejde spát, vydává prozkoumávat Olomouc a její krčmy, hospody nebo Skautský institut. Ve finále ale všichni uléhají do svých spacáků a přidávají se do libozvučné symfonie chrápání.

V sobotu toho máme spoustu na programu. Hlavním sálem se ráno rozeznívají tóny státní hymny a druhý den sněmu začíná. Slovo si bere například Bilbo s Rozárkou, aby nám představili vývoj českého skautingu za poslední roky. Skauting se pořádně rozrůstá! Mimochodem se dozvídáme i to, že nejčastější skupinou zraněných skautů jsou muži kolem 27 let.

V dopoledních hodinách se slova ujala například i Diana Slabu – místopředsedkyně Evropského skautského výboru. Ve vlídném projevu nám sděluje, že čeští skauti jsou majákem pro ostatní organizace a že WOSM je na nás hrdý. V odpoledních hodinách se věnujeme Strategii 2030, tedy tématům, kterými se bude zabývat Náčelnictvo v nejbližších šesti letech. Kromě jednání je sněm proložen i doprovodným programem, kterým je například komentovaná prohlídka Olomouce, přednáška o archivnictví nebo návštěva radniční věže.

Autor: Michal Dobeš – Dobi. Pohled na hlasující delegátky a delegáty

V průběhu večera a noci se nám postupně představují kandidáti a kandidátky na různé ústřední pozice, které zvolíme v nedělní dopoledne. Náročný den se podepsal i na večerní aktivitě delegátů a delegátek. Večerní aktivity byly sice podobné jako včera, ale v menších počtech, protože náročné jednání některé lidi odrovnalo.

Alkohol a cukr jako téma sněmu

Po noci (při které někteří spatřili UFO) nastává čas na vyfasování volebních lístků, kterými za malou chvíli rozhodneme o tom, kdo bude zvolen do pozic ústředních orgánů. Po volbách zbýval čas na poslední témata, jedním z nejžhavějších bylo „Alkohol na skautských akcích“. Tento bod byl pro delegáty a delegátky natolik významný, že řada z nich neváhala na mikrofon doplnit své poznámky a připomínky. „Pokud zakazujeme alkohol, měli bychom také zakázat i jiné legální psychotropní látky, například cukr,” zněla jedna z nich. Při hlasování byly návrhy týkající se alkoholu drtivě schváleny a očekávám, že toto téma nyní bude hojně komunikováno ústředními orgány.

Po posledních návrzích se konečně dozvídáme, kdo bude do příštího sněmu zastávat jakou pozici, což se můžete dozvědět na skautské křižovatce. Kolem oběda 17. Valný sněm Junáka skončil, já mířím k domovu a už nyní se těším, až se zúčastním dalšího sněmu za tři roky!

Z akce jsme s RK reportovali živě! Reportáž si můžeš přečíst na zde

Mariana Vařeková – Maii