know-how

Za humna

aneb Proč a jak naplánovat zahraniční expedici

Cestování se jednoznačně stalo novodobým trendem a často i jakýmsi měřítkem pomyslné společenské úspěšnosti. Kolikrát jsem se už setkala s vášnivými debatami, kdo procestoval exotičtější destinaci, kdo zdolal vyšší horu či kdo letos navštívil více zemí! Zkuste se namátkou zeptat několika mladých lidí, co patří mezi jejich koníčky a zájmy. Kolik z nich asi ve svém výčtu zálib zmíní právě cestování?

Čím dál častěji pociťujeme nezbytnost cestovat, abychom drželi krok s tímto fenoménem dnešní doby. Položme si však zdánlivě prostou otázku: Proč to vlastně děláme? Co nám to dává?

Cestování nás zcela nepochybně rozvíjí hned v několika oblastech lidských dovedností. Nutí nás vystoupit z komfortní zóny, tlačit hranice pohodlnosti dál a dál. Nabízí perspektivu a rozšiřuje obzory. Zároveň nás vybízí k rozvoji sociálních dovedností, a to zejména, pokud cestujeme ve skupině. Kupříkladu s roverským kmenem.

„Není drsnější způsob, jak poznat, jestli někoho máte rádi nebo ho nenávidíte, než s ním cestovat,” řekl jednou americký spisovatel Mark Twain. A měl pravdu. Ať už se vydáte pěšky s baťůžkem na zádech napříč Evropou, objevovat dějiny do spletitých uliček Říma či stopem až na pláže Francouzské riviéry, potkají vás kritické situace, na které každý člen výpravy bude reagovat malinko jinak. 

Třeba vám dojde voda mnoho kilometrů daleko od jakéhokoli zdroje. Kapesní zlodějíček vám odcizí peněženku. Onemocníte. Jaké různé reakce tyto situace asi vyvolají ve vašich parťácích? Zůstanete u koulení očima a ťukání si na čelo při poslouchání návrhů řešení ostatních, nebo se vám podaří najít kompromis? Vrátí se váš kmen z cestovatelského dobrodružství jako parta kamarádů, nebo jako parta nepřátel?

Není jednodušší způsob, jak to zjistit, než se na takovou dobrodružnou expedici vydat. Skutečně velká dobrodružství vůbec není na škodu plánovat s dostatečným předstihem, a to klidně i rok dopředu. Že současná globální situace cestování nepřeje? Nevadí, s o to větším entusiasmem se můžete pustit do plánování roverské expedice na příští léto!

Vzhůru do světa!

Nalijme si čistého vína, plánování náročné výpravy není zrovna hračka. Rozhodně se však nejedná o věc nesplnitelnou. Jak tedy při plánování zahraniční expedice postupovat? Stačí se řídit několika pravidly a schématy.

Fáze 1: Zjistěte, zda je o tento typ dobrodružství v kmeni vůbec zájem. Možná se to zdá jako banální rada, ale kolikrát už jste při plánování i menších puťáků a výletů narazili na neochotu nebo nedostatek parťáků? Proto je značně důležité nadhodit toto téma zbytku kmene, než začnete cokoliv plánovat.

Fáze 2: Rozhodli jste se s kmenem společně něco podniknout? Paráda! Ujasněte si ale, o jaký typ dobrodružství se jedná. Každý člen kmene může mít kapku jinou představu – někomu imponuje několik týdnů v divočině, jiný chce obdivovat architektonické památky a někdo se rád sluní na pláži. Pamatujte, že nejdůležitější je kompromis. Málokdy dojde ve skupině k absolutní shodě na charakteru výpravy, nebojte se tedy ze své představy expedice ustoupit a dát prostor návrhům jiných. Ideálním výsledkem by měla být expedice, na které si každý najde to své a zároveň se mu nepříčí ostatní aktivity.

S charakterem výpravy samozřejmě souvisí destinace. Vyberte takový cíl, který umožňuje splnit všechny aktivity na vašem seznamu. Zde se nevyhnutelně musíme dotknout otázky finančních prostředků. Ne každý si může dovolit letenku do dalekých exotických krajů či stravování se v zemi, kde jsou životní náklady několikanásobně vyšší než v Česku. Ujistěte se, že vaše expedice bude finančně dostupná pro všechny členy kmene.

Fáze 3: Sestavte si předběžný plán. V první řadě se dohodněte, kdy na expedici vyrazíte. Může se zdát absurdní rezervovat si místo v diáři na rok dopředu, ale domluva na termínu zpravidla bývá kámen úrazu výprav větších skupin. Čím dřív se domluvíte, tím větší je pravděpodobnost, že se expedice budou moci zúčastnit všichni členové kmene.

Dohodli jste se na termínu? Skvělé, teď už můžete zvesela plánovat konkrétní aktivity, které na výpravě uskutečníte. Inspirovat se můžete nespočtem cestovatelských blogů a fór či zkušenostmi vašich známých. Opět nezapomeňte, že alfou a omegou úspěšných expedicí je přistoupení na kompromis. Všichni účastníci by měli být s plánem maximálně spokojení.

Pokud se chystáte spoléhat na prostředky hromadné dopravy, nezapomeňte včas zarezervovat jízdenky nebo letenky. Kupování letenek na poslední chvíli je obousečný meč – můžete narazit na extrémně nízkonákladové lety, ale taky se vám naopak cesta může mnohonásobně prodražit. Stejně tak si dejte pozor například u autobusů s omezenou kapacitou míst. Autobusy s lukrativní cílovou destinací často bývají vyprodány několik měsíců dopředu.

Fáze 4: Před odjezdem se nezapomeňte dohodnout, co kdo vezme a zařídí. Na expedici s vámi jede několik dalších lidí, využijte proto možnosti sdílení vybavení (například stan) a rozdělte si věci hromadné potřeby (napříkad jídlo), aby si každý nemusel zbytečně brát svůj vlastní set potřeb. V některých kmenech si roveři stanoví takzvaného garanta akce, který zodpovídá za spolupráci v týmu a garantuje, že akce skutečně proběhne tak, jak má.

Fáze 5: Teď už nezbývá než samotný odjezd a hladký průběh expedice!

Moc držím palce, aby vám dobrodružná výprava skvěle vyšla a, jak pravil pan Twain, abyste při cestování poznali, že členy svého roverského kmene máte skutečně rádi.

sdr

Cestovatelské blogy pro inspiraci

www.hedvabnastezka.cz -> Cestovatelský portál plný cestopisů a rad řídící se hodnotami udržitelné budoucnosti

www.zahorami.cz -> Kuba Venglář sdílí své zkušenosti z dálkových treků.

www.katkacestuje.cz -> Katka píše, její manžel Tomáš fotí. Potkali se na Novém Zélandu a společně procestovali nespočet zemí světa.

www.holkasbucketlistem.com -> Lucie Kutrová prošla Pacifickou hřebenovku a na svém blogu sdílí svá dobrodružství.

www.fijalka.cz -> Outdoorově založená Fijalka cestuje a píše cestopisy i rady na cesty.

Pocházím z Brna, kde odmalička skautuju ve slatinském oddíle. Během studií v Coloradu jsem přičichla k fungování amerických Venture Scouts, což mě po návratu domů inspirovalo k rozjetí roverského programu v regionu. Organizuju jihomoravské roverské víkendovky Kořeny a připravovala jsem Obrok21. Zvědavost více nahlédnout pod pokličku roverskému programu v Junáku mě nakonec přivedla až do Roverského odboru. Momentálně mě většinu času naleznete ve Skotsku v Glasgow, kde studuju francouzštinu a politiku.