Příběh

Zellhof: Skautská základna, kde ani Vánoce v létě nejsou problém!

Vždycky jsem chtěl zažít prázdniny v zahraničí s partou inspirativních lidí z celého světa. Letos se mi to podařilo – strávil jsem totiž deset nezapomenutelných dní na skautské základně Zellhof v Rakousku. A byla to fakt jízda.

autor: Adam Štěpán – Medvěd (ten z Bruntálu)

Vždycky jsem chtěl zažít prázdniny v zahraničí s partou inspirativních lidí z celého světa. Letos se mi to podařilo – strávil jsem totiž deset nezapomenutelných dní na skautské základně Zellhof v Rakousku. A byla to fakt jízda.

Adam Štěpán – Medvěd (ten z Bruntálu)

V Zellhofu, který leží přibližně 40 kilometrů severně od Salzburgu, se potkávají skauti z celého světa. Jeho areál je k tomu jako stvořený – pět velkých budov a ohromná louka totiž pojmou i několik tisíc lidí. Jeho celý název zní Pfadfinderdorf Zellhof – skautská vesnička. Myslím, že tohle označení jeho podstatu skvěle vystihuje. Možná až na to, že jeho „obyvatelé“ se málokdy zdrží déle než na dva týdny.

Připraveni na nečekané

Do Zellhofu jsme s Verčou, která tam jela dobrovolničit se mnou, omylem přišli o den dřív, než jsme se nahlásili. Neodhadli jsme totiž tempo chůze ze Salzburgu. Když jsme do areálu vcházeli, byli jsme vnitřně smíření s tím, že nás pošlou na noc pryč, protože pro nás nenajdou místo na spaní nebo dost jídla.

Opak byl pravdou.

Ano, náš dřívější příchod sice zdvihl několikero obočí, ale všichni nás přátelsky přijali, dostali jsme své pokoje a jídla se taky našlo dost pro všechny. Zellhofský tým je totiž zvyklý na řešení nenadálých situací a nic pro něj není nemožné. „Věci se dějí, lidé přicházejí a odcházejí,“ zaznělo hned několikrát za dobu našeho pobytu.

A tak to bylo pořád. Každý den se stala nějaká nečekaná věc – nahlášená skupina skautů nepřijela, další skupina nám chtěla vrátit půjčené lodě o dvě hodiny dřív, členové týmu zjistili, že potřebují nenadále odjet. S tím vším se Zellhof dokázal vypořádat.

Tým mnoha národností

Areál Zellhofu spravuje tým asi patnácti dobrovolníků. Jejich věk se liší, průměr je okolo třiceti let. Jsou tu jak skauti ze zahraničí, kteří sem přijíždí v létě, tak místní – ti základnu spravují celoročně. Nejstarší „týmáci“ se označují Dinos – jsou jako dinosauři, kteří už s Zellhofem něco prožili a vědí, jak to tu chodí. Většina z nich se zapojovala už v devadesátých letech.

Hlavním dorozumívacím jazykem týmu je angličtina. Všichni více či méně anglicky rozumějí, takže koordinovat práci není nijak složité. Problém nastává v momentě, kdy týmák ze zahraničí musí řešit něco s dítětem z oddílu, který si v Zellhofu uspořádal tábor. Ty totiž většinou umí jen německy a komunikace s nimi je pro lidi jako já, kteří neumí víc než guten tag a auf wiedersehen, docela oříšek. Naštěstí se ale vždycky nějaký multilingvní skaut najde a to důležité přetlumočí.

Pro běžného člena týmu je Zellhof jednou velkou příležitostí. Sehnat lidi a udělat si výlet na kolech kolem jezera, jít hrát vodní hry, uspořádat turnaj ve volejbalu, fotbale, stolním tenisu… Možností je spousta a iniciativě se tady meze nekladou.

Jednou během oběda kdosi z legrace nadhodil, že se blíží čtyřiadvacátý srpen a že bychom si mohli udělat zellhofské Vánoce. Tou dobou jsme neměli moc práce a mohli jsme věnovat čas přípravám velké hostiny. A skutečně, druhého dne večer se celý tým sešel, dali jsme si rybu a poslechli koledy ve všemožných jazycích. Holky dokonce nazdobily stromeček. Stačila jedna poznámka: „blíží se čtyřiadvacátého“ a už to jelo.

Tábořiště se zárukami

Zellhof funguje jako obrovské tábořiště. Oddíly si tam mohou pronajmout jednu z parcel a udělat si na ní svůj tábor. Zellhof jim poskytne prostor, materiál, sportovní vybavení, lodě nebo kola – záleží na tom, o co oddíly stojí. Konkrétní program si už každý oddíl obstarává sám, týmáci se tedy starají jen o fungování areálu jako takového.

Zní vám to povědomě? Zellhof spadá do čtyřicítky skautských základen SCENES (Scout Center of Excellence for Nature, Environment and Sustainability), které fungují po celém světě. Možná jste už slyšeli o Kaprálově mlýně, který do SCENES taky patří. Tato místa si kladou za cíl ochraňovat významné přírodní lokality a podporovat jejich zachování. Zároveň o těchto místech a nutnosti je zachovat vzdělávají.

autor: Jörg Brandmayer

Jeden areál, spousta příležitostí

Práce v Zellhofu má několik pevných a několik pohyblivých složek. Každý den se tým dohodne, kdo má na starost přípravu snídaně, oběda a večeře a taky si rozdělí ranní, odpolední a večerní směnu v obchodě. Zbytek lidí si rozdělí konkrétní práce – přeskládat dřevo, odvézt odpad, předat oddílu lodě… Pro každého se něco najde.

Obchod je zellhofským „srdcem“. Je to místo, kde si oddíly zamlouvají lodě, kola, půjčují míče, kupují suvenýry. Když někoho hledáte, nejlepší strategií je počkat u obchodu, protože dotyčný se tam dřív nebo později objeví.

Ptáte se, proč byste měli do Zellhofu jet? V prvé řadě proto, že práce v jeho týmu je dost odlišná od klasické oddílové činnosti. Není totiž primárně o vytváření programu, ale o vytváření prostředí, ve kterém se program může odehrávat. Je to tedy krásné naplnění roverského hesla „Sloužím“. Týmáci jsou v Zellhofu od toho, aby pomáhali táborníkům, poskytovali jim vybavení a jednoduše byli k ruce.

Dále je to super příležitost procvičit si cizí jazyky, hlavně angličtinu a němčinu. Já osobně oprášil i francouzštinu a část japonštiny, i když jen krátce.

V neposlední řadě tady potkáte partu lidí z celého světa, kteří vám umožní podívat se na věci z trochu jiného, nového úhlu pohledu. Nikde jinde se mi nepodařilo v jednom dni debatovat s Rakušanem o rozdělení Rakouska-Uherska, s Britkou o brexitu a s Američanem o krizi v Afghánistánu.

Bude to klišé, ale svou zkušenost bych vystihl dvěma slovy – parta a příležitost. Možná se smějete, ale je to tak. Zellhof je parta nadšených lidí, kteří se chtějí bavit a dělat něco pro druhé. Zároveň je to příležitost poznat mezinárodní rozměr skautingu, procvičit si jazyky, podívat se na svět trochu jinak. A to je v současné době nesmírně důležité.

autor: Jörg Brandmayer

Jak se do Zellhofu dostat?

Dostat se sem je opravdu snadné. Stačí stáhnout formulář na webu zellhof.at a vyplnit ho. Pak ho jen pošlete na , kde vám potvrdí, že jste opravdu členem Junáka, a potom na adresu . Nakonec zbývá jen se sbalit a přijet!

Pokud se vám líbí myšlenka jet dobrovolničit do zahraničí, ale neláká vás Rakousko, určitě se podívejte na nabídku práce na jiné ze základen SCENES. Rozhodně tam najdete nějakou, která vás osloví.