Jak odborky oživí naše letní plány?

Lukáš Matějek – Panda

Když se řekne léto, vybaví se mi spousta zážitků z akcí našeho roverského kmene. Nejdříve to byly puťáky a pomoc s programem na táboře, později se přidávají i ferraty a sjíždění řek. Před každým dobrodružstvím jsme hledali, co dalšího vymyslíme a kam pojedeme. Svému mladšímu já bych doporučil, ať otevře skautské odborky, ve kterých je mnoho inspirace pro letní aktivity. Pojďte si vybrat právě tu vaši!

Při listování webem odborky.skaut.cz si můžete všimnout, že se při běžné činnosti roverského kmene dotýkáme mnohých témat odborek. Chodíte na puťáky? Podívejte se do Cestovatele/Cestovatelky nebo Krajináře/Krajinářky. Najdete tam tipy, jak vaši cestu ozvláštnit.

Autor: Martin Libich

Můžete se zaměřit na církevní památky nebo podniknout noční výstup na horu spojený s východem slunce. Co třeba přespat na zřícenině? Při sjíždění řeky podobně navádí odborka Vodák/Vodačka, jak se na vodu připravit a co bychom měli znát. Nemusí být špatné věnovat volné odpoledne nácviku používání házečky nebo pokročilých záběrů na kánoi.

Pokud odborky ještě neznáte, na odborky.skaut.cz naleznete seznam všech odborek a návod, jak celý systém funguje.

Autor: Prokop Parůžek

Na těchto dvou příkladech vidíme, že odborky jsou cennou inspirací letní činnosti. Plánujete novou aktivitu, kterou jste ještě nikdy nezkoušeli? Podívejte se do odborek, na co byste neměli zapomenout. Zkuste se zaměřit na jednu činnost, kterou v kmeni často provozujete.. Udělejme ji tentokrát jinak. Inspirací ke změně mohou být právě odborky.

Pokud hledáte novou výzvu, neváhejte použít celou odborku nebo její dílčí části. Jako výzvy dobře poslouží třeba úkoly z odborky Trosečník/Trosečnice, například Dva dny putování bez ničeho, kdy musíte v přírodě dva dny putovat pouze s oblečením, které máte zrovna na sobě. Zajímavou výzvou je také Rychlovar – rozdělat oheň z jednoho polínka a poté přivést vodu do varu. Jak bychom postupovali, kdybychom si měli vyrobit Závěsné lůžko podobné hamace?

Autor: Martin Libich

Zálesák/Zálesačka se hlásí s dalšími úkoly zaměřenými na objevování našich fyzických a duševních možností (jednu z oblastí roverské cesty). Přenášení ohně na vzdálenost jednoho kilometru je jednoduché? Co třeba na delší vzdálenost? Díky úkolům jako Orientace v noci nebo Nikým neviděn si můžete vyzkoušet netradiční způsoby přesunu v krajině. Pokud vám celonoční výlet nedělá problém, nahlédněme přírodu z jiného úhlu. V Umělci přírody/Umělkyni přírody v úkolu Proměny zaznamenejte odlišnosti jakna vás působí příroda ve dne a v noci.

Autor: Eliška Slavatová – Kory

Odborky poslouží i jako projekty. Vhodným příkladem je Cestovatel/Cestovatelka. Chodíte na puťáky? Podle čeho vybíráte, kam pojedete? Domluvte se, že požadovaných 250 kilometrů v úkolu Nastřádané putování ujdete na Stezce Českem nebo že projdete každé z českých pohoří.

Pokud vás láká Zahraniční expedice, zkuste část Cesty hrdinů Slovenského národního povstání (SNP). Při balení věcí si dopředu můžete omezit jejich počet. Zjistíte tak, jestli se bez nich skutečně obejdete (Minimální výbava z Trosečníka/Trosečnice). Cestu si můžete zpestřit hledáním kešek. Už samotné hledání těchto malých pokladů ozvláštní celé vaše putování. Další úkoly nabídne odborka Geocacher/Geocacherka.

Autor: Martin Libich

Jak ale zjistíme, jaké bude na putování počasí? Meteorolog/Meteoroložka přiblíží základy pochopení počasí, které je často klíčové pro plánování našich aktivit. Co takhle pozorovat a identifikovat druhy oblaků, které nám mohou napovědět, co se bude dít v nejbližších hodinách v úkolu Druhy oblaků? Podle mraků také zjistíme, jestli nás nečeká chladná noc. Vtipným úkolem mohou být Pranostiky. Fungují ještě vůbec? Pobavte se o tom v kmeni. Na červenec vychází „Slunce peče, déšť poteče.“ nebo „Chladný červenec celé léto odradí.“

Skautské odborky jsou nejen inspirací, ale také průvodcem a výzvou. Jejich prostřednictvím můžeme obohatit naše dovednosti, posílit znalosti a prohloubit naši sounáležitost s přírodou. Skautské odborky jsou zde pro nás, rovery a rangers, abychom nejen prozkoumávali svět, ale také sami sebe, naše hranice a schopnosti.

Autor náhledové fotky: Prokop Parůžek