Testujeme nový roverský program.

Zapoj se do něho i ty!

Markéta Musilová – Blecha

A je to tady! Bohatá databáze projektů a výzev, popis celkové podoby roverského programu a další. Hledáme rovery, rangers, ale taky průvodce nebo instruktory, kteří mají chuť s námi roverský program během léta nebo podzimu otestovat a udělat z něj opravdu užitečnou a funkční záležitost.

Co můžeme dělat – mimo vedení oddílů? Kdo nás podpoří? V čem se máme zlepšovat? Jak? Spousta otazníků, která léta visela ve vzduchu. Dobrá zpráva je, že upgradujeme roverský program. Máme první nabídku k otestování, pojď ji vyzkoušet a společně vytunit roverský program tak, aby už místo otazníků přicházely jen kvalitní odpovědi.

Proč se zapojit?

1. Stop tápání – během testování získáte mnoho informací, materiálů a inspirace. Ty můžete využít na svých roverských akcích, táborech či schůzkách.
  2. Roveři roverům – Kdo jiný by měl formovat roverský program než sami roveři a rangers!
  3. Na míru – Zapojením pomůžete sestavit roverský program a podporu tak, jak potřebujete. Něco vám chybí? Potřebujete v něčem větší podporu? Díky testování můžete říct své a zlepšit tak celkový výsledek.

Ve finální verzi roverského programu najdeš:

• roverský kompas – interaktivní nástroj pro čerstvé rovery a rangers, který je s roveringem seznámí
  • průvodce a průvodkyně – pomáhají podle potřeby, hlavně v začátcích (a pro ně metodickou podporu)
  • přechodové rituály a milníky – při vstupu na roverskou cestu, po seznámení se s roveringem, při přechodu mezi mladším a starším roverským věkem a na jeho samém konci
  • prostor, ve kterém si budeš moct vybírat a evidovat splněné výzvy a projekty a skrze ně taky mapovat svou roverskou cestu a své cíle
  • způsoby, jak se roveři a rangers, kterým chybí vlastní roverský kmen nebo družina, mohou propojit s někým jiným a zažít tak sílu roverského společenství
  • výzvy a projekty, ve kterých pojedeme všichni spolu

Ne všechno je součástí testování, které spouštíme, ale postupně budeme chystané věci zveřejňovat.

Testujeme ve dvou vlnách, od července a od září. Ta letní je ideální pro ty, kteří jedou na roverský tábor, na oddílovém táboře chystají i program pro RS nebo plánují roverskou expedici. Naskočit do podzimní vlny můžou ti, kteří se s novým skautským rokem chtějí pustit do roverského programu, začít ho dělat jinak, uvést nově dorostlé RS na roverskou cestu apod.

Leccos je rozpřemýšleno. Sám/a pak můžeš zhodnotit funkčnost a pomoci nám to dále směrovat. Pár základních ukazatelů:

• 5 oblastí roverské cesty (které se dále dělí na 16 témat): Objevování vlastních fyzických a duševních možností, Hledání pravdy, Navazování dobrých vztahů, Hledání vlastního místa ve společnosti, Nalézání vlastního vztahu k přírodě.
  • 3 etapy roverského věku: Objevující (15/16 let nebo první rok roverského věku), Putující (16–18/19 let), Provázející (19–26 let)
  • 2 hlavní nástroje: projekty a výzvy + 1 nástroj pro začínající: Roverský kompas

Bližší informace a podklady si můžeš najít na Roverském rozcestníku v záložce Roverský program. Odkáže tě i na další doprovodné materiály třeba na Křižovatce v sekci Roveři a Rangers. Ale pokud nemáš zatím v merku Roverský rozcestník na www.rovernet.cz, tak šup s ním do záložek. Tam vždy najdeš vše potřebné k českému roveringu.

Tip na projekt či na výzvu?

Mrkni do databáze projektů a výzev (kde jinde než na Roverském rozcestníku).

Najdeš tam již přes sto výzev a projektů a další budou přibývat. Jimi můžeš odstartovat váš roverský program. Filtrovat lze podle věku, oblasti roverské cesty nebo podle typu (projekt/​výzva).

Plněním výzev a projektů vás provedou tzv. “karty”. Najdeš ji u každé výzvy a projektu, stejně jako další podklady, například checklist či prázdnou kartu, které se ti budou hodit (nejen) při tvorbě vlastních. Vyzkoušej je!

Neváhej a testuj

Na Obroku 2024 chceme představit upgradovaný roverský program. K tomu, aby byl roverský program vychytaný, srozumitelný a správně nastavený, ho potřebujeme vyzkoušet v praxi. Hledáme proto rovery, rangers a jejich průvodce – pojďme společně získat kvalitní roverský program s certifikátem Testováno na roverech.

Máš otázky, náměty, cokoli dalšího k tématu? Tým revize roverského programu je ti k dispozici, ozvi se na

Odkaz na video o celém testování, Roverský rozcestník i přihlašovací formulář najdeš po načtení QR kódu.