Metodika

Kuchař + vedoucí = účastník

Roveři a rangers se občas na táborech mohou cítit jako „levná pracovní síla“. Jsou ale stejně důležitou výchovnou kategorií Junáka jako světlušky, skauti nebo benjamínci. V tomto článku najdete osvědčené tipy, jak do táborového dne zasadit program pro roverská společenství

Článek si můžeš poslechnout v audioverzi:

Ten dělá to a ten zas tohle

Mnohdy se do příprav tábora zapojují od samého počátku. Kontrolují materiál, tvoří jídelníčky, zašívají roztrhlé stany, vymýšlí program či se starají o administrativu. Oceníme je i během samotného tábora, když starším vedoucím dochází síly nebo je potřeba vyslat někoho neplánovaně na nákup. Řeč je o dobrovolnících z řad roverů a rangers. Ve shonu věcí občas zapomínáme, že si na tábor jedou nejen pro plnění povinností či vedení oddílu, ale i pro pocit propojení a čas strávený s vrstevníky. Je na místě tento čas pro roverská společenství vytvořit a v ideálním případě také naplnit smysluplným programem. Tábor by neměl být vyvrcholením celoročního programu jen pro mladší, ale i pro vedoucí. Pokud chceme od roverů a rangers kvalitní a konzistentní naplnění hesla Sloužím, musíme jim nabízet nejen pracovní zápřah, ale i čas na odpočinek a zábavu. 

Stejně jako program pro ostatní výchovné kategorie Junáka i program pro rovery potřebuje promyšlenou strukturu a cíle. Ty je dobré zvažovat ve spojitosti se skautskou výchovnou metodou (SVM), která nás může inspirovat také při vymýšlení konkrétních táborových aktivit. Pro kategorii roverů a rangers se můžeme více zaměřit na body SVM Zapojení do společnosti a Osobní rozvoj. V této věkové kategorii již předpokládáme, že bod Slib a zákon známe, můžeme proto tuto část SVM uchopit z filozofičtějšího pohledu a zamyslet se hlouběji nad jednotlivými skautskými zákony právě v souvislosti osobního vztahu jednotlivce k principům skautingu. 

Bod Učení se zkušeností skautské výchovné metody sice nebude hlavním předmětem článku, ale pokud se RS podílí na přípravě a organizaci tábora, je mimoděk téměř automaticky naplněn. V tomto ohledu se hodí připomenout, že je vhodné dohodnout si týmové role jednotlivých osob. Nadšení nováčci si tak mohou vyzkoušet postupně více různých zodpovědností, aby mohli najít pod vedením dospělé osoby roli, která jim v týmu opravdu sedne. Prohození rolí v týmu může přinést nové perspektivy a nápady. Problémy a výzvy spojené s organizací tábora tak může vedení řešit kreativně a různorodě. 

Jestli víš, na co myslím

Při přípravě roverského táborového programu je dobré zvážit hned několik faktorů. Prvním z nich je počet účastníků, pro který program chceme připravit. S tím souvisí i otázka, zda se budou moci programu zúčastnit každý den všichni roveři a rangers, nebo bude potřeba vyčlenit lidi nutné pro chod tábora. Pokud členy roverského společenství potřebujeme všechny táborové dny na program ostatních oddílů, znamená to, že nemůžeme pro RS naplánovat celodenní puťák ani dlouhý noční výsadek. Pokud víme, že na zajištění tábora po dobu programu stačí jeden nebo dva dobrovolníci, je dobré si s RS předem domluvit, jak se vzájemně prostřídají. Cílem je, aby nikdo z programu nezůstal vyloučen.

Neméně důležitou otázkou k zamyšlení je, kolik času a lidí můžeme přípravě programu věnovat před táborem. Program, na který se můžeme připravovat půl roku dopředu, bude mít jistě jinou kvalitu provedení než program, který budeme „lepit“ večer před odjezdem na tábor. Pokud nemůžeme na přípravu programu pro RS vyčlenit určeného vedoucího, neznamená to, že musíme roverský program rušit. Program si mohou členové společenství připravit navzájem sami podle zadaných kritérií (např. délka, typ programu atd.). V takovém případě možná neudržíme konzistentní symbolický rámec jako zadání, ale může stačit „naladit programy do symbolického rámce tábora.“

Kam s ním?

Tato otázka jistě napadla všechny, kteří někdy program pro rovery připravovali. Pokud je na táboře RS hodně, program není problém zařadit souběžně s programem ostatních oddílů. Když jich ale je tak akorát na vedení programu dětského oddílu, najít v harmonogramu čas pro hru vedoucích může vypadat jako nadlidský úkol. S touhle situací jsem se potýkala i já minulý rok. Nikomu se nechce vstávat ráno před budíčkem a mezi programovými bloky se stihneme stěží pozdravit a nalít si kafe než vyrážíme na další program.

V mém společenství se osvědčil střídavý model programu. Na začátku tábora jsme se domluvili, že o společný čas nechceme přijít. Občas je ale třeba věnovat se nadcházející etapě, diplomům nebo spánku. Dohodli jsme se tedy, že kdo má čas, dorazí 30 až 40 minut před koncem poledního klidu do kuchyně na hrnek kávy. Zde se společně věnujeme diskuzi, deskovým hrám nebo plníme výzvy a odborky. Na taková setkání většinou v plném počtu RS a vedení dorazíme jednou za dva až tři dny. Když se všichni sejdeme, věnujeme se obyčejně etapě, která tematicky zapadá do celotáborové hry. 

Pokud se nesetkáme všichni během poledního klidu, víme, že se potkáme na radě vedení. Rady u nás probíhají každý večer, kde rekapitulujeme, co se během dne povedlo a co se mohlo udělat lépe a domlouváme, kolik vedoucích je třeba na nadcházející programy. Na konci každé večerní rady jsem minulý rok zařadila rychlou hru pro vedoucí. Roveři a rangers se vydali podle krátké nápovědy hledat schované dílky LEGA, u kterých byly položené svítící tyčinky. Na konci tábora si tak vedení mohlo postavit LEGO dinosaura, kterého si RS mezi sebou doteď předávají. 

Kromě poledního klidu, chvil po večerce dětí a klasických programových bloků se dá roverský program zařadit také ve stejnou chvíli, kdy probíhají programy, které vedou rádci a rádkyně družin, během rozcvičky nebo, pokud jste dostatečně vyspalí, po noční hře. Žádná z těchto denních dob není natahovací, je tedy potřeba zvážit, jak dlouhý program chcete a zda se během vybraného časového úseku stihne. 

Nezapomínejte ani na dobu, kterou je třeba strávit přípravou programu. Ať už doma nebo během tábora, stejně jako u všech ostatních programů, budou na některé aktivity potřeba pomůcky, čas na schování dopisu, zašifrování vzkazu nebo vytvoření pavoučí sítě.

Nám to šlape, jak to šlape vám?

Již jsem zmínila programy, které jsme měli s roverskou větví na minulém táboře. Odborky, LEGO, společné pauzy u kafe. I díky nim jsem zjistila, že nám na koordinované roverské programy často nezbývají síly ani čas, pokud jsou aktivity delší než půl hodiny za den. Rozhodla jsem se letos program trochu obměnit a věnovat přípravě více času. Na téma, které je podobné celotáborové hře našich světlušek, jsem vytvořila hrací plánek ve stylu Člověče, nezlob se! a karty s úkoly. Úkoly jsou vybrané tak, aby nezabraly více než 20 minut a u některých mají roveři na hrací kartě vyznačeno, že si k řešení mohou přizvat rádkyně družin. Jedním z cílů tábora je totiž prohloubit vztah vedení a rádkyň, což nám pomůže pro organizaci programu a podporu družinového systému. Vedení bude rozděleno na dva týmy, které se mohou věnovat programu zároveň nebo podle časových možností skupiny. Protože ale program vymýšlím tak, abychom si užili společný čas, některé úkoly bude muset vedení světlušek splnit společnými silami, aby se jim podařilo porazit herní systém. 

A jaké úkoly mám ve hře zařazené? Některé jsou inspirované odborkami, které jsme ještě neplnili. Jednou z herních výzev je naučit se během 24 hodin na neznámý hudební nástroj. Pro říčanské RS tímto nástrojem bude brumle. Některé úkoly jsou zašifrované složitějšími šiframi, některé jsou zaměřené na skautské zákony, jiné jsou „jen“ pro stmelení party. Jedním z takových úkolů bude na děravém prostěradle přenést míček skrz opičí dráhu, aniž by týmu dírou propadl. Osobně se nejvíc těším, až se celé vedení bude snažit sundat si ponožky, aniž by vylili lavor s vodou, který budou držet nohama ve vzduchu. 

Když nemáte cibuli…

Na roverský táborový program neexistuje žádná zaručená kuchařka. Někdo rád skládá origami, jiný by nejradši šel na noční pochod. V článku se můžete inspirovat nápady na program, aktivity ale připravujete pro roverské společenství, které znáte lépe než já a je tedy důležité vzít v úvahu i jakým výzvám se v životě chtějí postavit čelem právě oni. 

Čím bude podoba výsledného roverského programu ovlivněna?

  • počtem RS
  • počtem vedení pro přípravu a organizaci programů 
  • cíli tábora
  • časem na aktivity
  • časem na přípravu před táborem
  • rozpočtem

Doufám, že se vám v létě plánovaný RS program povede. Pokud ale časově nevyjde, neváhejte vyrazit s roverským společenstvím na některý z roverských táborů!

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG