Cestování

Poznáváme východ středních Čech

Mám štěstí – rovery z mého střediska baví objevovat nová místa v našem okolí. Dovolte mi vás pozvat na místa našeho kraje, kde se nám líbilo a na místa, kam se jako skupina chystáme. Protože Středočeský kraj je velký, projdeme se spolu v tomto článku jen po okresech Praha-východ, Benešov a Kutná Hora.

Praha-východ

Má skautská domovina jsou Říčany, proto začnu svou pozvánku do okresu Praha-východ u nás, v největším městě na světě začínajícím na písmeno Ř. Přijďte se podívat na zříceninu hradu Říčany ze druhé poloviny třináctého století, v infocentru si půjčte vesla od lodiček na Mlýnský rybník a projděte si místní naučné stezky. Naučná stezka Říčansko začíná na Masarykově náměstí a provede vás přes všechny významné body města, památky, les i koupaliště Marvánek a Jureček. Tato naučná stezka s 18 zastaveními zaujme celkovým ekologickým laděním. 

Není-li ekologie váš šálek kávy, zkuste se k nám vydat po Stezce kocoura Mikeše vedoucí z Hrusic, kde se narodil a tvořil Josef Lada. Trasa je bohatě ilustrovaná obrázky zmíněného umělce a seznámí vás s prostředím, kde se celá kniha o kocourkovi odehrává. Tato stezka je skvělou zábavou a výšlapem nejen pro roverské kmeny, ale i pro mladší dětské oddíly, které mohou sledovat Mikešovy strasti a radosti během putování. 

Říčany jsou dopravně velmi dobře dostupné autem, vlakem i autobusy, ať jedete z Prahy, Kutné Hory či od Benešova. 

I pro historické nadšence má okres Praha-východ vhodné venkovní alternativy – Naučné stezky Krajinou barona Ringhoffera a Po stopách kameníků. Ta první vás provede okolím Velkých Popovic a Kamenice, kde žil významný průmyslník 19. století, baron František Ringhoffer. Stezka mimo jiné seznamuje s pivovarem ve Velkých Popovicích, kamenickými hamry v Kamenici, hrobkou baronovy rodiny či historií obce Kostelec u Křížků. Naučná stezka Po stopách kameníků vás okružní cestou vezme z Louňovic od kamenického skanzenu přes Struhařov, Mukařov a Žernovku zase zpátky. Velká část této trasy prochází národní přírodní rezervací Voděradské bučiny, která stojí za návštěvu i bez kameníků.

Komu by byl seznam vycházek středočeskou přírodou malý, může navštívit národní přírodní rezervaci Větrušické rokle a vyrazit po pravém břehu Vltavy vycházkovým krokem do Štěchovic, kde se naskytne možnost projít si dvoukilometrovou repliku první trasy Klubu českých turistů. K pozoruhodné vodní elektrárně Slapy vás pak zavede naučná stezka Svatojánské proudy, lemovaná krásnými výhledy a tabulemi s informacemi o okolní přírodě.  Pozor, tato stezka v podzimním počasí velmi klouže a rozhodně není na vycházku s kočárkem! Pro odvážné rovery je ale tou správnou podzimní výzvou. 

V okrese Praha-východ najdete nejen krásnou přírodu a spoustu venkovních lákadel, ale i hrady, zámky a jiné radovánky. Navštivte třeba hvězdárnu Ondřejov, hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Pokud je pro vás Středočesko příliš daleko, můžete navštívit hvězdárnu alespoň virtuálně a rozjasnit si den prohlídkou na adrese v infoboxu. 

Virtuální prohlídku celého města nabízí na svých stránkách Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Osobní návštěva kočárovny a zámku Brandýs nad Labem ale rozhodně nezklame. Za vidění stojí i brandýská synagoga a chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Dalším zajímavým místem je zřícenina hradu Jenštejn ve stejnojmenné obci. Potkáte ji, pokud se vydáte po červené turistické značce z Vinoře do Miškovic. Na hradě se můžete dozvědět něco o životě pánů z Jenštejna včetně Jana z Jenštejna, který se později stal pražským arcibiskupem. Neměli bychom opomenout ani zámky Jirny a Štiřín. 

Pokud jste archeologičtí nadšenci, doporučím vám ještě návštevu Zlatého kopce u Přezletic, kde byly mimo jiné nalezeny kamenné nástroje z období paleolitu.

Naučná stezka Říčansko – devět kilometrů, 18 zastavení, začátek i konec v Říčanech, neokružní

Stezkou kocoura Mikeše – přibližně  20 kilometrů, 12 zastavení, začátek Hrusice, konec Říčany

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera – 18 kilometrů, 10 zastavení, začátek Mirošovice, konec v Kamenici

Naučná stezka  Po stopách kameníků – zhruba 22 kilometrů, 13 zastavení, začátek i konec v Louňovicích u kamenického skanzenu* 

Naučná stezka Svatojánské proudy – devět kilometrů, začátek ve Štěchovicích, končí v Nových Třebenicích

Hvězdárna Ondřejov* – http://www.asu.cas.cz/cz/asu/virtualni-prohlidky

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – https://www.brandysko.cz/

*doporučuji si před návštěvou ověřit, zda je objekt otevřen

Online mapu se všemi tipy otevřete naskenováním kódu
NS Svatojánské proudy – Anna Vařeková
NS Svatojánské proudy – Anna Vařeková

Kutná Hora

Východně od okresu Praha-východ leží okres Kutná Hora. Mezi naše turistické oblíbence v této oblasti se dostala samotná Kutná Hora s nepřeberným výčtem památek. Za zmínku i návštěvu stojí katedrála svaté Barbory, Vlašský dvůr s úchvatnou mincovnou a v neposlední řadě i kostel svatého Jakuba. Velmi doporučuji návštěvu Českého muzea stříbra a středověký důl. Prohlídka těchto míst se velice líbila roverům, skautkám i světluškám, se kterými jsme město zapsané na seznam Světového dědictví navštívili. Pokud sem také zavítáte, nezapomeňte navštívit pravěké hradiště Dänemak s nejstarší kamennou zdí na území Čech.

V blízkosti Kutné Hory najdete i Sedlec. Při jeho návštěvě se podívejte do kostela Všech svatých, v jeho podzemní části si nezapomeňte prohlédnout kostnici, patřící rodu Schwarzenbergů z Orlíka. Podle pověsti je na místním hřbitově rozhozená hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě, díky čemuž je toto území  považované za součást Svaté země.

V okresu Kutná Hora dále rozhodně nesmíte minout Čáslav, město založené roku 1264 Přemyslem Otakarem II. Historické jádro města je památkovou zónou, jednou z místních zajímavostí je kostelík svatého Michala z roku 1130. Pokud toužíte schovat se před sychravým počasím, v blízkosti Čáslavi najdete Muzeum zemědělské techniky s jednou z největších evropských sbírek zemědělských strojů a techniky. Jako lákadlo může sloužit i originál ruchadla bratří Veverkových.

V tomto okresu stojí za návštěvu i zámek Žleby a zámek Kačina, jedna z nejvýznamnějších empírových staveb v Česku. Při návštěvě zaujme nejen neobvyklým architektonickým stylem a rozlehlým parkem, ale i nápaditým zámeckým divadlem a úchvatnou zámeckou knihovnou rodu Chotků se zhruba 40 000 svazky z 16. až 19. století. V interiéru tohoto zámku se můžete podívat i na expozici Muzea českého venkova.

Kutná Hora – https://destinace.kutnahora.cz/d

České muzeum stříbra* – http://www.cms-kh.cz/
Muzeum zemědělské techniky*– https://www.nzm.cz/muzeum-zemedelske-techniky-caslav

Zámek Kačina* – https://www.kacina.cz/
Muzeum českého venkova* – https://www.nzm.cz/muzeum-ceskeho-venkova-zamek-kacina

*doporučuji si před návštěvou ověřit, zda je objekt otevřen

Zámek Kačina

/obrazová příloha/ Zámek Kačina

Benešov

Okres Benešov je mimořádně bohatý na zříceniny hradů a tvrzí. Navštivte třeba zříceninu tvrze Kožlí, z Hvězdonic se po žluté vydejte směrem na Čerčany a prohlédněte si zbytky hradu Stará Dubá na levém břehu Sázavy, nebo zdolejte pozůstatky bezejmenného hradu u Čtyřkol. Pokud zaniklé památky nejsou to, co si užíváte, vydejte se do těch stále stojících. Můžete zavítat na proslulý zámek Konopiště a pozdravit se s tamními medvědy. Odtud můžete dále pokračovat necelé dva kilometry naučnou lesní stezkou Ferdinanda d’Este, která vás provede zámeckým parkem a seznámí vás s lesním porostem parku i myslivostí.

Za zmínku stojí také zámky Líšno, Vrchotovy Janovice nebo barokní zámek Jemniště s impozantním anglickým parkem. Milovníci hradů si pak přijdou na své na Českém Šternberku.  Jeho bohatě zdobené dobové interiéry skrývají rozsáhlou kolekci grafik vyobrazujících třicetiletou válku. Pokud sem dorazíte s trochou předchozího plánování, užijete si během návštěvy i některou z akcí pro veřejnost, které se na hradě pravidelně konají. 

Krásnou podívanou slibuje i kulturní památka Psané skály, skalní útvary s vyrytými nápisy převážně náboženského charakteru v češtině, latině a němčině z 16. a 17. století. Skrz Psané skály až do Třebsína vás provede žlutá turistická značka. 

Přes takzvanou Českou Sibiř vede naučná stezka Kolem Votic za poznáním. Začátek najdete na votickém náměstí, okružní trasa, dlouhá pohodových devět kilometrů, vás dovede zase zpátky. Na trase mimo jiné potkáte vrch Větrov a Šibeniční vrch. Když mluvíme o vršcích, kopcích a pahorcích, nesmím zapomenout na jedno z nejvýznamnějších míst okresu –⁠ Velký Blaník. K úpatí kopce opředeného českými pověstmi a legendami o odvážných rytířích a svatém Václavovi můžete dojet autem, nebo dojít pěšky z obce Kondrac po naučné stezce Kondrac Krasovice úpatí Blaníku. Trasa je dlouhá zhruba dva a půl kilometru a obsahuje čtyři zastavení. Na úpatí památné hory můžete navázat trasou S rytířem na Blaník. Tato téměř čtyřkilometrová trasa obsahuje 14 klasických zastávek a 17 dětských zastavení, je tedy vhodným výletem jak pro starší, tak i pro dětské oddíly. Naše světlušky si moc užily poznávání přírodnin podle listů a kůry u dětských stanovišť. 

Louňovice pod Blaníkem

Hrad Český Šternberk* – https://www.hrad-sternberk.cz/cs

Zámek Konopiště* – https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Zámek Jemniště* – http://www.jemniste.cz/

Lesní stezka Ferdinanda d’Este – jeden a půl kilometru, 12 zastavení, není okružní

Naučná stezka S rytířem na Blaník – tři a půl kilometru, začátek na nehlídaném parkovišti u Louňovic pod Blaníkem

*doporučuji si před návštěvou ověřit, zda je objekt otevřen

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG