Pro duši i pro uši

Autorka: Anežka Jakubcová

Opět po čase přicházím s tipy na novinky, které by neměly zapadnout. Do každé sekce tentokrát přidávám i střípek ze světa hudebního (a jednou podcast). 

Su začátečník

Kelly Barnhillová – Dívka, která upíjela měsíc (Argo, 2018)

Magický příběh třináctileté Luny, která je předurčená bojovat proti zlu. Napínavá pohádka pro ty, v nichž světlo měsíce probouzí touhu snít a zachraňovat svět. Dost možná se ve vaší knihovničce zařadí vedle Petra Pana, Nekonečného příběhu či Čaroděje ze země Oz.

Alena Mornštajnová – Tiché roky (Host, 2019)

Vzácný případ vypravěčky, která promlouvá k intelektuálům i „normálním“ lidem, k běžnému čtenáři i literárnímu kritikovi. Jestli jste ještě po žádném z předchozích románů autorky nesáhli (Hana, Slepá mapa,…), neváhejte. Naučí vás vcítit se do mrzoutů a zajímat se, proč vidí svět tak, jak ho vidí. Pokud už jste Mornštajnovou četli, ani Tiché roky vás nezklamou. 

Pavel Čadek – Cellofolk (Vlastní náklad, 2019)

Předpokládám, že znáte Pokáče, vtipného písničkáře s vousy a bez vlasů. Taky by mě nepřekvapilo, kdybyste už „zakopli“ o talentovaného a charismatického Michala Horáka. Do trojlístku mladých písničkářů patří Pavel Čadek, který se doprovází netradičně na violoncello. Občas humor, občas satira, víc než předchozí dva pánové taky navážno. Folku zdar, „cellofolku“ zvláště! 

Su fajnšmekr

Jan Němec – Možnosti milostného románu (Host, 2019)

Skutečně už bylo o lásce napsáno vše? Knižní experiment silného kalibru. Tam, kde se Olomouc setkává s Brnem a život spisovatele s literární teorií a kritikou. Rozhodně můj tip na některou z literárních cen. Generační pecka (pokud je vám tedy 25-35). Jestli máte trochu načteno a trochu odžito, jestli jste tak trochu „overthinker“, jděte do toho.

Pavel Bušta – Lobotomík (Argo, 2019)

Pavel Bušta mě baví. Dosud povídkami a básněmi, teď touhle (po)divnou, absurdní surreálnou prózou. Je to krátké, je to úlet, je to vynalézavé. Jako jednohubka s uzeným lososem, černou olivou a salátem. Někdo se otřese a ani to nezkusí. Někdo ochutná, ale vyplivne. No a pár vyvolených si neskutečně pochutná.

Kafka Band – Amerika (Indies Scope, 2019)

Spisovatel Jaroslav Rudiš je zde tentokrát paradoxně v roli muzikanta. Se svou kapelou totiž zhudebňuje texty Franze Kafky. Ano. Geniální, že? Tohle konkrétní album pak čerpá z Kafkova nedokončeného románu Nezvěstný/ Amerika. Hudební žánry se prolínají, čeština se mísí s němčinou a angličtinou, recitace doslovných pasáží z knihy střídá zpěv. Jako celek to dává smysl a podle mě se jedná o skvostnou aktualizaci Kafky. 

Su na příběhy

Juraj Červenák – Les přízraků (Argo, 2019)

Vlastně je to už šestý díl série, ale snad mi to odpustíte, až se do historické detektivky se závanem fantasy začtete. Ideální na dlouhé cestování nebo pro maroda připoutaného k posteli. Pro toho, kdo se od knížky nechce odtrhnout.

Diane Setterfieldová – Byla jednou jedna řeka (Vyšehrad, 2020)

Novinka vyšla ve Vyšehradu v edici Čtení ke krbu, což je podle mě naprosto přesná charakteristika. Těšte se na požitek jak ze samotného příběhu ovoněného legendami, tak ze způsobu vyprávění. Pro toho, kdo od knížky rád zvedne zrak a pohroužen v myšlenkách se zahledí na horizont.

Ateliér – Kalevala (Indies Happy Trails, 2019)

Brněnská skupina v čele s hercem Matějem Štruncem je mým velkým objevem, nejen po řemeslně muzikantské stránce (vibrafonista!). Na prvním oficiálním CD vypráví o odvaze, nespoutanosti, o snech, o mořeplavci, vojenském zběhovi i postavách z mytologie. Při poslechu zatoužíte nazout pohory a vydat se do dálek hledat další příběhy, které tam čekají. 

Su zvídavý

Daniel Prokop – Slepé skvrny (Host, 2020)

Sociologa Daniela Prokopa už delší dobu zajímá, kam se naše společnost ubírá a proč. V této knize upozorňuje na témata, která šla dosud trochu mimo nás nebo je na ně demokracie krátká (vzkvétající populismus, chudoba a exekuce, nerovné životní šance,…). Trápí vás otázka, proč klesá důvěra v demokracii? S touto knížkou po odpovědích nepátráte sami.

Hannah Fryová – Hello World (Vyšehrad, 2020)

Podtitul „Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů“ mluví za vše a je lákadlem sám o sobě. Pokud s hrůzou, úlevou či fascinací sledujete, jak matematické vzorce ovlivňují náš život, možná byste si o tom rádi přečetli něco ze soudku populárně-naučného.

Podcast Na dřeň

Na dřeň je pořad na Proglasu, který můžete poslouchat i jako podcast na vašich oblíbených platformách. Jedná se o rozhovory s osobnostmi, které mají podnítit kriticky smýšlejícího mladého člověka. S Janou Karasovou z Czech Zero Waste. S Mikulášem Minářem ze spolku Milion chvilek pro demokracii. S Miloslavem Nevrlým, autorem legendárních Karpatských her. Se zakladatelkou hospiců Marií Svatošovou. S Jiřím Zajícem – Edym. Každý týden nový gejzír inspirace.

Su duchovní

Pavel Hošek – Evangelium lesní moudrosti (Centrum pro studium demokracie a kultury, 2019)

Po Evangeliu podle Foglara se religionista Pavel Hošek zaměřuje na duchovní aspekty díla dalšího ze spisovatelů, ke kterým máme jako skauti blízko – E. T. Setona. Podnět pro osobní růst i pro práci v oddílech.

Ladislav Heryán – Sami na této zemi (Portál, 2019)

Kněží jsou taky „jen“ lidé. S Bohem se můžeme setkat kdekoli. Každý člověk touží být milován. „Duchovní undergroundu“ pokračuje v boji proti klerikalismu a za otevřená srdce. Jde příkladem, je dojemně upřímný a nepřestává překvapovat svými osobitými výklady Bible. 

Sima Martausová – Len tak sa stíšim (Moja muzika s.r.o., 2018)

Když přemýšlím, jak popsat Simu Martausovou a její hudbu, napadají mě slova jako „čistá“ a „ryzí“. Akustické pop-folkové pohodovky hladí a konejší, texty se obrací do nitra, do vzpomínek i k Bohu. Přiznávám, že asi spíš holčičí muzika.

Su spíš divák

Chci vás upozornit na dva kusy aktuální kino a online produkce, u kterých byste rozhodně neměli minout knižní předlohu: Zaklínač (Andrzej Sapkowski) a Malé ženy (Louisa May Alcottová). Za seriálového Zaklínače se Netflix vyloženě stydět nemusí, ale z geniálně vystavěného příběhu a atmosféry fantasy světa do něj mnoho neproniklo. Malé ženy se pak režisérce Gretě Gerwigové vyloženě povedly a vlastně jsem z nich hodně nadšená. V knize však najdete ještě víc! Hlavně historických souvislostí a prostoru pro vlastní  pochopení nevyřčeného. Prosím, nezůstaňte jen u obrazovek, začtěte se!

/infobox – medajlon + foto/

Anežka Jakubcová

Literaturu studovala a považuje knihy za nejlepší médium. Na Radiu Proglas moderuje mimo jiné rozhovory s muzikanty a rozhlas považuje za druhé nejlepší médium. Skautsky doma v Dolní Dobrouči, v dlouhodobém pronájmu ve Skautském institutu v Brně.

Tipy

O knížkách si přijď jednou za měsíc popovídat do Skautského institutu v Brně v rámci literárního kroužku, který funguje po názvem Čtenářská elipsa. Každý měsíc nové tipy, témata i diskuze.

Další tipy na knížky, které stojí za to číst, najdeš v Roverském kmeni z června 2019