seberozvoj

Záhada paměťových technik

Autorka: Helena Kamrlová – Miška

Němec Simon Reinhard si zapamatoval po sobě jdoucích 52 karet za 20, 44 vteřin.  Johannes Mallow si za 5 minut do paměti zapsal 1080 binárních čísel. Číňan Chao Lu si dokázal zapamatovat a bezchybně vyjmenovat 67 890 číslic z rozvoje čísla Pí. Nabízí se otázka – „Jak?“ Odpověď: používáním základních paměťových technik.

Pokud zrovna nechceme být paměťoví rekordmani, je pro nás nejspíš zbytečné zapamatovávat si balíčky karet. Paměťové techniky však mohou pomoci i v běžných životních situacích. Například zapamatování si toho, co musíme všechno další den stihnout, narozeniny našich bližních nebo, přiznejme si, přezdívky dětí v našich oddílech. Jak už si vyvolený ročník 2020 nejspíš také všiml, maturita se pomalu ale jistě blíží, a tak by se hodilo pár tipů, jak si tak obrovské množství informací jednodušeji zapamatovat.

Co jsou paměťové techniky?

Mnemotechniky jsou způsoby, jak si vštípit do hlavy velké množství informací. Jsou založené na tom, jak naše paměť funguje. Namísto suchého biflování pojmů se snažíme vrýt si do paměti zajímavý obraz nebo situaci, kterou nám daný pojem připomíná. Pokud si kupříkladu zapamatováváme struny na kytaře, představíme si, jak Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny. Lidský mozek si nejjednodušeji zapamatuje ty nejpodivnější, nejnechutnější a nejsměšnější obrazy. Takže rozhodně nešetřete vaší kreativitou! Čím zvláštnější obraz, tím lépe! Právě na tomto principu fungují paměťové techniky.

Jaké máme druhy paměťových technik?

Existuje spousta druhů paměťových technik jako například techniky spojování, technika číselných tvarů či master systém. Téměř všechny ve svém principu fungují na asociacích, fantazii a tvorbě příběhu a je možné je i navzájem kombinovat. Tímto bych vám chtěla představit ty nejosvědčenější techniky ze všech.

TECHNIKA SPOJOVÁNÍ

Technika spojování je úplným základem pro pochopení paměťových technik. Pokud si potřebujeme zapamatovat například položky na nákupním seznamu, je výhodné si je propojit do co nejabsurdnějšího příběhu.

Držím v ruce krásně voňavý křupavý chléb přímo z pekárny. V tom se mi ale pod rukama začne rozpadat na jeho ingredience a slyším, jak se z něj na podlahu sype mouka a ruce mi zůstanou oslizlé od vajíček. Jdu si je umýt, když v tom místo čisté vody teče z kohoutku pomerančový džus. Jdu tedy od umyvadla pryč. „Ale ne!“ stoupla jsem na rajčata a rozdrtila je nohou. Najednou začne v kuchyni sněžit. Jenomže to není obyčejný sníh, ale má takovou slanou chuť (sůl)! 

SYSTÉM ČÍSELNÝCH TVARŮ

Systém číselných tvarů je především pro ty, co mají obtíže při ukládání čísel do paměti. Tato metoda spočívá v tom, že si za každé číslo (od 0 do 9) dosadíme obrázek, který nám dané číslo připomíná. Za jedničku třeba pastelku, za dvojku labuť atd. Podle pořadí čísel si potom z těchto obrázků vytváříme vlastní příběh. Výhodou této metody je, že si stačí obrázky za čísla dosadit jednou a nadále pracujeme už pouze s obrázky. Asociace pak mohou vypadat například takhle:

Pokud si tedy potřebuju zapamatovat třeba PIN 7924, představím si, že mě napadne had a já, protože má z něho strach vezmu do ruky sekeru a snažím ho s ní zabít. V tom uvidím vedle na rybníce labuť, jako symbol míru, a tak za ní skočím, abych se zachránila. Labuť se ale samozřejmě vyplaší a okamžitě uplave a místo ní se na obzoru objeví velikánská plachetnice, kde snad najdu úkryt.

PAMĚŤOVÝ PALÁC

Pravděpodobně nejdůležitější paměťovou technikou je takzvaný paměťový palác. Je to jedna z nejúčinnějších technik k zapamatování velkého kvanta informací, což znamená, že je také nejvíce využívána profesionály. Původ této metody bychom hledali dokonce už ve starověkém Řecku, kde ji využívali řečníci k memorování svých dlouhých proslovů. Pro správné využití této metody je třeba si v paměti vybavit místo, které dobře známe. Většinou to bývá domov, ale není to nutné. Může to být trasa do práce, cesta ze školní jídelny do třídy, prakticky cokoliv, co si v paměti dokážete s co největší přesností vybavit. Co je pro vás nejpohodlnější zjistíte tím, že si samotnou trasu v mysli projdete. Jakmile máte místo vybráno, můžete začít s přiřazováním pojmů, které si potřebujete zapamatovat. Právě tady přichází ta zábavná část – hra s vaší myslí. Každý pojem přiřadíte ke konkrétnímu místu ve vašem paměťovém paláci, vytvoříte si k němu zajímavou asociaci a tuto cestu si ve své mysli projdete. Tyto pojmy mohou být položky nákupu, body prezentace, státnicové otázky, prakticky cokoliv, kde je důležitý jak obsah, tak pořadí. S paměťovým palácem si neprocvičujete jen paměť, ale také kreativitu. Pro větší ilustraci a praktickou ukázku jednoho z takových paměťových paláců uvádím jeden historický příklad.

Tvoje první lekce

Když jsem se sama před pár lety seznamovala s paměťovými technikami, narazila jsem na paměťový palác s jedenácti prezidenty od vzniku Československa. To je samozřejmě velice užitečná znalost, nejen ve skautu. Obrazy, které v tomto paláci byly, jsem aplikovala na můj vlastní dům, jinak by to pro mě bylo těžko zapamatovatelné. Spoustu z nich jsem si také upravila dle vlastní fantazie. Tento příběh si už pamatuji pár let, což je jedna z obrovských výhod paměťových technik. Ukládají data do dlouhodobé paměti. Tady je, co jsem si zapamatovala:

Jdu domů a v tom vidím  přímo před vstupními dveřmi T.G. Masaryka na koni. Jak teď asi projdu? Nakonec se rozhodnu, že koně podlezu a vstoupím do domu. Odkládám si kabát na věšák, když v tom uvidím nahoře na věšáku ležet Beneše. Dává si Bene. Když věším kabát všimnu si, že v krabici pod věšákem sedí skrčený Hácha. Schovává se asi před národem, protože je to protektorátní prezident. Jdu dál po chodbě a tam, na komodě, kde kdysi bývalo akvárium, leží Rudé právo, komunistické hvězdy, srp a kladivo a velká fotka Gottwalda uprostřed. Jdu dál do kuchyně, kde na mě čeká nepříjemné překvapení. Máme vytopenou kuchyň. Teče nám tam velikánský potok (Zápotocký), ve kterém si namočím ponožky. A hele! Máme novou (Novotný) kuchyňskou linku. Aspoň něco pozitivního. V klidu si ji prohlížím, když najednou ucítím krásnou vůni linoucí se z mikrovlnky. Jdu tedy k mikrovlnce, jestli v ní nezůstalo nějaké jídlo, ale než ji stihnu otevřít, otevře se sama a křičí: Svobodu! (Svoboda). Okamžitě ji zavřu, ale když se zaposlouchám, dojde mi, že voda stále ještě trochu teče. Jdu tedy ke dřezu vypnout vodu, jenomže vidím, že už tam někdo došel přede mnou. Ve dřezu se ráchá husa (Husák). Když v tom ji Havel vezme pod krkem, s prsty do ‚V‘ vyběhne z kuchyně a křičí: ‚Už ji máme! Vítězství!‘ Běžím za ním a dostanu se do obýváku, kde spařím Santu Klause a na zemi (Zeman) spoustu dárků.

Věřím, že po přečtení tohoto příběhu vám celé to vymýšlení situací může připadat zdlouhavé, ale všechno se dá nacvičit. Paměťoví mistři také používají tyto techniky, ale díky jejich vycvičené mysli, mnohonásobně rychleji. Při vzpomínání si taky později už neříkáte celou omáčku kolem jednotlivých prezidentů. Mně už se v hlavě přehrávají jen hesla: kuchyně, potok, linka, mikrovlnka, dřez, husa, běžím za Havlem, Santa, dárky, zem a tak dále.

Zkuste si teď projít tento příběh ve své mysli znovu a věřím, že velkou většinu už určitě vědět budete, i přesto, že se nejedná o vám známý palác. A tím je první lekce paměťových technik za vámi!

Jak si tedy osvojit paměťové techniky?

Používejte je! Co se týče tréninku, je to naprosto nenáročné. Potřebujete k tomu jen vaši fantazii a pojmy, které si zapamatováváte. Určitě vás napadá spousta informací, které by si bylo dobré konečně zapsat do paměti – narozeniny vašich kamarádů, školní rozvrhy, body, o kterých mluvit u maturity – cokoliv z toho se hodí pro trénink paměťových technik. Uvidíte, že tento způsob učení vás bude víc bavit a budete sami překvapeni, čeho je váš mozek schopen.