Založit si vlastní Skautský institut není vůbec těžké

autor: Ondřej Hrubeš – Kmotr

Příběh Skautských institutů začal roku 2014 na pražském „Staromáku“ a rozhodně tam neskončil. Od té doby totiž postupně vznikly Skautské instituty v osmi dalších městech a svůj Skautský inštitút mají i na Slovensku. Zorganizovali více než 2 500 akcí, za kterými stojí stovky dobrovolníků, kteří stále hledají posily. Povedlo se ti předat oddíl? Naroveroval*a ses do sytosti, ale na oldskauta se pořád cítíš „too young“? Nebo jsi z oddílu či střediska úplně vypadl*a, ale teď máš chuť se zapojit jinak? Tak to je angažmá ve Skautském institutu (dále jen „SI“) cesta právě pro tebe.

SI zdaleka není jenom stylová kavárna, kterou někdo zapomněl za orlojem. Je to spíš výzkumné středisko, kde dlouhodobě zkoumáme a testujeme nové formy skautské činnosti pro dospělé.

Těžištěm činnosti každého SI je parta lidí, kterou baví něco podnikat ve veřejném prostoru. Skupina, která reaguje na aktuální společenská témata a chce o nich diskutovat s místní komunitou. Může to být třeba jen malý tým, který má ambice trochu oživit dění ve svém městě. Pustí se tedy do pořádání akcí v nějakém lokálním podniku, kulturáku, klubovně či třeba parku.

A o jaké akce jde? Typicky jsme v SI napáchali hodně přednášek a debat, ale každý tým si může zvolit, jestli jeho prioritou nebudou spíše workshopy, komunitní setkání, buskingy nebo třeba swapy.

Pro sebe získáš zkušenost, pro druhé rozšíření obzorů

K čemu je to všechno dobré?

1. Pro tebe: Fungování SI je pro všechny členy týmu mimořádně zajímavá zkušenost, která vás nakopne na poli osobního rozvoje. Můžeš se stát hlavním tahounem, nebo pomocným členem pořadatelského týmu. Ať už se zapojíš v jakékoliv roli, můžeš zlepšit své manažerské, komunikační, moderátorské, projektové či prezentační dovednosti. A to se hodí nejen do CV.
  2. Pro skauty: Každé SI je provázáno s lokální skautskou komunitou, tedy střediskem, ORJ či KRJ. Vytváří tak užitečnou platformu, jež může sloužit třeba lepšímu propojení místních skautských středisek, k prezentaci skautské činnosti směrem k veřejnosti či náboru dospělých nováčků, kteří se skrze akce SI dozví o možnosti zapojení do skautingu i v dospělém věku.
  3. Pro společnost: Ústřední myšlenkou SI jako celku je stavět mosty mezi tradicí a zkušeností skautského hnutí a potřebami a trendy současné společnosti. Pokud se pustíte do pořádání akcí s neformálně vzdělávacím charakterem, budete otevírat témata, která vás samotné fascinují, ale zároveň pálí širší veřejnost. Rozšíříte tak obzory nejen sobě, ale i desítkám až stovkám dalších lidí. Skautské hnutí tím dostává unikátní možnost působit na ty, na které by prostřednictvím běžné skautské výchovy nedosáhlo.
autorka: Nicole Gregorová

Univerzitní města přímo čekají na SI

Pohybuješ se v některém z českých měst s vlastní univerzitou? Univerzitní města a jejich kampusy koncentrují velké množství mladých lidí, kteří se mohou do činnosti SI zapojit – ať už jako účastníci akcí nebo členové organizačního týmu. Právě proto najdeš SI v Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Plzni a Praze. V každém z nich je velký potenciál přiložit ruku k dílu, tak se jim neváhej ozvat skrze e-mail [názevměsta]@skautskyinstitut.cz.

Stále ale hledáme nadšence, kteří by to pomohli rozjet třeba v Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Pardubicích, Ústí nad Labem či ve Zlíně.

Vlastní prostor není vůbec podmínkou. I v těch největších metropolích to začalo v malém a až čas a praxe ukázala, že má smysl se pouštět do provozu vlastních prostor. Navíc ti s hledáním vhodného místa pomůžeme.

SI v Olomouci

,,SI v Olomouci zlepšilo komunikaci a vnímání skautů veřejností, kterou se daří mnohem lépe vtahovat do našeho mnohdy uzavřeného světa. V současné době chystáme útočiště pro ukrajinské obyvatelstvo – prostor pro terapii, workshopy českého jazyka, zábavný program pro děti. Mimo to nás čeká spolupráce s Univerzitou Palackého na akci Majáles, jarní clothes swap, cestovatelské přednášky a možná i nějaké letní aktivity,” říká Anna Chládková z týmu SI v Olomouci.
autor: SI Olomouc – Ondřej Hrubeš

SI ale rostou i mimo velká města

Nejsi zrovna z univerzitního města o desítkách tisíc obyvatel? To vůbec nevadí. Loňský rok se třeba podařilo rozjet SI i v desetitisícové Litomyšli. I zde platí, že když se rozhodneš to zkusit, vstupuješ do parádně rozjetého vlaku.

SI v Havlíčkově Brodě

V červnu 2021 jsme založili první SI na Vysočině. Úvodní akce začala hned palčivým tématem, a to je třídění odpadu v Havlíčkově Brodě. Maraton psaní dopisů, procházka městem s výkladem havlíčkobrodských pověstí i prezentace naší práce na festivalu Zažij město jinak, i to jsou další naše akce. Mottem SI v Brodě je „Naslouchat SI to je pro nás i ta největší výzva, snažit se naslouchat sobě, druhým a díky tomu tvořit programy, které nás mohou obohatit,říká Filip Prokop – Benjí z SI v Brodě.
autor: David Růžička

Jak začít s vlastním SI?

Zkus náš podpůrný program Založ SI, který ti pomůže se vším, co je k rozjetí vlastního SI potřeba. Stačí napsat e-mail koordinátorce Založ SI Adéle na .

Popovídáme si a naplánujeme první kroky vedoucí k založení tvého SI.

Program Založ SI

Jsou různé způsoby, jak tě můžeme v založení vlastního SI podpořit. Je na tobě, v jaké míře naši nabídku využiješ.

S čím nabízíme pomoc:

👉 Tři startovní konzultace s koordinátorem (motivace, projektový plán, time-management)
👉 Propojení tripartity: tým – zřizovatel – Skautský institut
👉 Konzultace vašeho plánu činnosti a formování týmu
👉 Jednorázová stáž v SI dle vašeho výběru
👉 Pomoc s plánováním a medializací první akce (tzv. otevíračka)
👉 Networkingové setkání s širokou komunitou týmů SI